"BOCHNIA. MIASTO I POWIAT" - WYSTAWA W WBP W KRAKOWIE

"Żegocińska" część ekspozycji "Bochnia. Miasto i powiat". "Żegocińska" część ekspozycji "Bochnia. Miasto i powiat" w WOjewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
"Żegocińska" część ekspozycji "Bochnia. Miasto i powiat" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

    W dniu 20 listopada 2008 roku, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie otwarta została wystawa "Bochnia. Miasto i powiat". Jest to 16 prezentacja z cyklu "Małe ojczyzny", które zachęcają do zwiedzenia i poznania wybranych regionów Województwa Małopolskiego. Na wernisażu Bochnię reprezentował zastępca burmistrza miasta Bogdan Szumański i sekretarz miasta Ireneusz Sobas, dyrektorzy Biblioteki i Muzeum - Dorota Rzepka i Jan Flasza, a także dyrektor Kopalni Soli - Krzysztof Zięba, a wśród uczestników tej imprezy była także Kierowniczka GBP w Żegocinie - pani Małgorzata Bury .
     Wystawa jest współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni. Otwarcie uświetnił występ bocheńskiego kwartetu smyczkowego "Arco".
    Ekspozycja, na zasadzie retrospektywnej, ukazuje całą bogatą historię miasta i regionu bocheńskiego oraz jego współczesne dzieje. Na wystawie oprócz dużej ilości zdjęć znajdują się także makiety m.in. budynku Rady Powiatowej czy zabytkowej dzwonnicy. Zobaczyć można także nieużywane już sprzęty górnicze czy przedmioty charakterystyczne dla naszego regionu m.in. lipnickie palmy, koronki oraz rzeźby lokalnych artystów m.in. kopię Matki Boskiej Szkaplerznej z Kościoła Kazimierzowskiego w Łapczycy.
     W gablotach prezentowane są poszczególne gminy powiatu oraz ich dokonania. Na wystawie można także znaleźć ekspozycje dwóch najbardziej zakładów przemysłowych z Bochni - Stalproduktu oraz Kopalni Soli. Swoje miejsce w krakowskiej bibliotece znalazła także Bocheńska Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum im. Stanisława Fischera oraz wiśnickie Liceum Sztuk Plastycznych.
    Pośród 8 gmin powiatu bocheńskiego ciekawą ofertę zaprezentowała gmina Nowy Wiśnicz. Obok gablot, ukazujących piękno i historię tej gminy znalazły się również osobne gabloty poświęcone najstarszemu zabytkowi Wiśnicza - zamkowi Kmitów i Lubomirskich, oraz historii i współczesności Liceum Plastycznego. Nieźle prezentuje się także Gmina Żegocina. Materiały do ekspozycji przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie. Do ekspozycji wybrała fotografie najbardziej atrakcyjnych miejsc z terenu gminy, wydawnictwa promocyjne, tomiki wierszy, ksiązki o Żegocinnie i jej kulturze, a także płytę Zespołu Folklorystycznego "Łąkta" .  
    Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2009 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie ul. Rajska 1, I piętro.

"Żegocińska" część ekspozycji "Bochnia. Miasto i powiat". "Żegocińska" część ekspozycji "Bochnia. Miasto i powiat" w WOjewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
"Żegocińska" część ekspozycji "Bochnia. Miasto i powiat" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Foto: Czesław Anioł

[wstecz]