SEMINARIUM ROLNICZE W ŻEGOCINIE

 Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie

 Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie

Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie poświęcone integrowanej i biologicznej uprawie owoców i warzyw.

   Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, PZDR Bochnia i Urząd Gminy w Żegocinie zorganizowały w dniu 20.11.2008 r. szkolenie dla rolników z 4 okolicznych gmin pt:"Integrowana i biologiczna uprawa roślin ogrodniczych owoców i warzyw". Zainteresowanie tym ważnym tematem (Żegocina i okoliczne gminy to przecież zagłębie upraw owoców miękkich) okazało się stosunkowo małe. W sali CKSiT w Żegocinie zebrało się tylko około 20 osób. Ci, co przyszli z pewnością nie żałowali.

Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie
Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie Seminarium MODR w CKSiT w Żegocinie
Prelekcje Bogusława Tobiasza i Katarzyny Król.

    Tematem szkolenia była "Integrowana i biologiczna uprawa roślin ogrodniczych, owoców i warzyw". Kierowane było do producentów, którzy przez racjonalizację zużycia pestycydów i nawozów w sadach, uprawach polowych i pod osłonami roślin rolniczych i ogrodniczych , chcą wytwarzać produkty żywnościowe o podwyższonej jakości. Na rynku żywnościowych jest coraz więcej świadomych konsumentów gotowych zapłacić więcej za owoce, warzywa, pieczywo, produkty mleczarskie o podwyższonej jakości biologicznej i żywieniowej. Nie są to produkty ekologiczne, ale coś pośredniego pomiędzy ekologią a rolnictwem konwencjonalnym. Dla rozwoju takiej produkcji potrzebna jest wola rolników i przetwórców, którzy zapłacą nieco więcej za surowce z produkcji integrowanej. Rynek będzie domagał się żywności o podwyższonej jakości. Obecnie coraz częściej masło nie jest ze śmietany, część serów żółtych wytwarza się nie z mleka itp. Świadomy klient poszukuje prawdziwej żywności, wolnej od pozostałości chemicznych, bez udziału zamienników. O tym jak wytwarzać surowce o podwyższonej jakości w gospodarstwach rolnych mówiono na szkoleniu.
    Zebranych rolników przywitał wójt gminy Żegocina - Jerzy Błoniarz, który w słowie wstępnym zwrócił uwagę na potrzebę szanowania naturalnych walorów przyrody, która jest również warsztatem pracy rolników. O zasadach certyfikacji produkcji integrowanej mówił Bogusław Tobiasz z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa O/Bochnia. Dr Katarzyna Król z Zakładu Doświadczalnego ISiK Brzezna przedstawiła dobór odmian roślin jagodowych przydatnych w integrowanej uprawie.        Sławomir Zając z Azotów Tarnów mówił o roli nawożenia w uprawie integrowanej oraz propozycjach asortymentowych nawozów azotowych. Piotr Mucha z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Biuro Powiatowe w Bochni - przedstawił możliwości finansowania produkcji owoców jagodowych. Bieżące informacje przydatne dla rolników przedstawił Henryk Pałka z MODR BP Bochnia. Szczególą uwagę zwrócił na rolę ubezpieczeń zasiewów od suszy, gradobicia, powodzi i przymrozków.
    MODR składa serdeczne podziękowania wszystkim wykładowcom, którzy bezkosztowo wzięli udział w szkoleniu. Dziękujemy również Panu Wójtowi gminy Żegocina za bezpłatne udostępnienie sali GCKSiT. 

Opracowanie: W. Majcher

[wstecz]