ZEBRANIE INFORMACYJNE DLA ROLNIKÓW

 Zebranie informacyjne dla rolników.

 Zebranie informacyjne dla rolników.

    Wysoka frekwencja i duże zainteresowanie tematem towarzyszyły spotkaniu rolników Gminy Żegocina z przedstawicielami Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bochni , które odbyło się z inicjatywy Wójta Gminy Żegocina 19 sierpnia 2008 roku w sali CKSiT w Żegocinie. Około 100 osób wysłuchało informacji w sprawie dopłat obszarowych oraz programów dla gospodarstw niskotowarowych. Prelegentami byli:  pani Urszuli Ziębie - starsza specjalistka ARiMR z Biura Powiatowego w Bochni i Michał Kik - kierownik tego biura. Uzupełnili ich także: pani Barbara Urban i Maria Kukla - Kurczak.
- Programy rolno - środowiskowe przeznaczone są specjalnie dla małych gospodarstw. Tu, w Gminie Żegocina, można rozwijać rolnictwo ekologiczne - mówiła pani Urban, apelując także o troskę o pszczoły i korzystanie z programu ochrony łąk, rozwijania sadownictwa tradycyjnego. Przestrzegała przed GMO (modyfikacją genetyczną roślin).
   Pani Maria Kukla - Kurczak poinformowała, że może - jako doradca rolny - pomóc we wszystkich sprawach związanych z procesem wypełniania i składania wniosków. Można się z nią spotkać w czasie dyżurów w UG w Żegocinie, w każdy wtorek , w godzinach od 8 do 13.

Zebranie informacyjne dla rolników. Zebranie informacyjne dla rolników.
Zebranie informacyjne dla rolników. Zebranie informacyjne dla rolników.

  - Głównym tematem mojego wystąpienia było wspieranie gospodarstw niskotowarowych i składanie oświadczeń po 3 latach rozliczania się z programu. Rolnicy uskarżają się na nadmiar biurokracji, ale to są przepisy unijne i należy się do nich dostosować. - poinformowała po zebraniu pani Urszula Zięba.
    - Zwracaliśmy też uwagę na to, z jakich programów obecnie rolnicy mogą korzystać. To przede wszystkim dopłaty obszarowe. Ale są także programy rolno - środowiskowe, zalesieniowe. Są to różne możliwości, z których należy korzystać, aby zapewnić sobie opłacalność. Przyznam, że rokrocznie obserwujemy przyrost wymagań wobec rolnika i rozumiem, że rolnicy mogą być zniechęceni, ale nie ma innego wyjścia. Musimy korzystać z tych pieniędzy, bo to są nasze pieniądze, które wpłacamy do Unii i trzeba je odzyskiwać. Apeluję więc do rolników, aby się do tego przekonali, aby wzięli sobie za przykład tych rolników, którzy korzystają. Instytucjami, które mogą im pomóc są: Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który pomaga przygotować dokumentację oraz my. Nasi pracownicy starają się pomóc, wesprzeć dobrą radą, powiedzieć w jaki sposób składać dokumenty, gdzie je zdobyć. Staramy się więc tą ścieżkę, która prowadzi do finału i uzyskania pieniędzy, jak najbardziej rolnikowi uprościć.

Zebranie informacyjne dla rolników.  Zebranie informacyjne dla rolników.

  Organizator spotkania - Wójt Gminy Żegocina - pan Jerzy Błoniarz - poruszył problem rejestrów i wypisów. Sprawa ewidencji działek - to jeden z ważniejszych, ale trudnych tematów, podobnie jak problem zmiany ich przeznaczenia. Obowiązek pokrycia kosztów tych operacji powinien przejąć budżet państwa. Wójt zachęcał także zebranych rolników do korzystania nie tylko z jednego, ale z kilku programów.
     O problemach z działkami rolnymi mówił także Jan Rozum - żegociński reprezentant w Izbie Rolniczej. Apelował, aby doprowadzić do likwidacji bardzo restrykcyjnych i surowych przepisów i jak najbardziej uprościć sprawy biurokratyczne. Pytał także o modyfikacje w wymaganiach dotyczących biznesplanów. Z kolei Reginald Łukasik krytykował prawie dwukrotny wzrost cen środków do produkcji rolnej i pytał, skąd się biorą takie duże podwyżki ich cen, zwłaszcza nawozów. Wielu rolników miało pytania szczegółowe i zwracało się z nimi do prelegentów  już po zakończeniu tego pożytecznego zebrania informacyjnego

[wstecz]