WYSTAWY KATYŃSKIE W ŻEGOCINIE - 24 - 28.IV.2008

   Wieczór pamięci w Klubie "Relaks: CKSiT w Żegocinie.

Wieczór pamięci w Klubie "Relaks: CKSiT w Żegocinie.

     Mieszkańcy Gminy Żegocina i wszyscy, którzy będą w Żegocinie w najbliższych dniach będą mogli oglądać dwie wystawy o tematyce katyńskiej. Pierwsza z nich to wystawa plenerowa "Katyń 1940" opracowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, druga "Katyń pamiętamy" - do dzieło członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Wernisaż obu wystaw połączony z wieczorem pamięci zorganizowano 25 kwietnia w Klubie "Ralaks" CKSiT.
     Wieczór pamięci rozpoczął się przed budynkiem CKSiT w Żegocinie, gdzie zlokalizowano pierwszą z wystaw - wystawę plenerową "Katyń 1940". Przybyłych mieszkańców Gminy powitali organizatorzy przedsięwzięcia - Wójt Gminy w Żegocinie pan Jerzy Błoniarz i wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej pan Czesław Pączek. Zwracając się do zebranych Wójt Błoniarz zwrócił uwagę, jak ważna dla lokalnej społeczności powinna być troska o pamięć o tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Z kolei pan Czesław Pączek przedstawił okoliczności, w jakich urządzono obie wystawy, zwracając uwagę na fakt, że dużą rolę w ich opracowaniu i zaprezentowaniu odegrał ks. płk dr Zbigniew Kępa, który dostarczył część materiałów. Po krótkim wstępie zaproszono uczestników spotkania do zwiedzenia wystawy plenerowej. W pełnej powagi atmosferze kilkadziesiąt osób oglądało reprodukcje zdjęć archiwalnych i dokumentów z czasów wojny. Zdjęcia z ekshumacji zwłok budziły strach i przerażenie. Wzbudzały także wiele refleksji nad okrucieństwem wojny i tragicznym losem ówczesnych pokoleń polskiej inteligencji masowo wymordowanej przez radzieckich zbrodniarzy w Twerze, Miednoje, Katyniu i innych jeszcze miejscach.
    Nie była to pierwsza grupa mieszkańców Gminy Żegocina oglądających te wystawy. W godzinach przedpołudniowych oglądali ją starsi uczniowie szkół w Bytomska i Rozdziela, a także domownicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie. Kolejni uczniowie przybędą tu w najbliższy poniedziałek i wtorek.

Wystawa Katyńska w Żegocinie.

Wystawa Katyńska w Żegocinie.

Uroczystość otwarcia wystaw "Katyń 1940" i "Katyń pamiętamy".

Wystawa Katyńska w Żegocinie. Wystawa Katyńska w Żegocinie.
Po otwarciu wystawy nastąpiło jej oglądanie. To wstrząsające przeżycie.

   Kolejną częścią spotkania była wieczornica przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Historyczne tło wydarzeń przedstawił w sali Klubu "Relaks" pan Czesław Pączek. W swoim wystąpieniu skoncentrował się na kilku tematach. Zwrócił uwagę na najważniejsze daty, związanee ze sprawą katyńską. Poinformował, że wśród ofiar sowieckiego systemu było dwóch mieszkańców wsi Żegocina. Urodzony tutaj, na tzw. Potokach podporucznik Jan Waligóra, zamordowany w 1940 roku w Katyniu i starszy posterunkowy Władysław Imiołek, pracujący na żegocińskim posterunku policji i  w tym samym roku zamordowany w Twerze. Na drugiej, klubowej wystawie, która potrwa dłużej niż wystawa plenerowa, pokazano też sylwetki ks. Jana Leona Ziółkowskiego, pochodzącego z pobliskiej Woli Wieruszyckiej ostatniego kapelana wojskowego z obozu w Kozielsku. To o Jego beatyfikację wnioskował zmarły niedawno ks. prał. Zdzisław J. Peszkowski - Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Jednym z elementów tej wystawy jest replika czaszki majora Ludwika Szymańskiego - oficera zamordowanego w 1940 roku w Katyniu.  13 kwietnia 2008 roku, podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni czaszka zamordowanego polskiego oficera została złożona w Kaplicy Katyńskiej, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Zdjęcia z tej uroczystości, jak również innych związanych ze sprawą katyńską, zostały pokazane na kilku planszach. Zgromadzono tu też niewielką wystawę książek o tematyce katyńskiej.

Wieczór pamięci w Żegocinie. Wieczór pamięci w Żegocinie.
Spotkanie w Klubie "Relaks" prowadził pan Czesław Pączek. Część uczestników wieczoru pamięci.
Wieczór pamięci w Żegocinie. Wieczór pamięci w Żegocinie.
Uczestnicy wieczoru oglądnęli filmy dokumentalne. Wiersze o tematyce katyńskiej recytowały uczennice z ZS w Łąkcie Górnej.
Wystawa katyńska w Żegocinie. Wystawa katyńska w Żegocinie.
Wystawka książek o tematyce katyńskiej. W Klubie znajdują się także fotografie z uroczystości katyńskich.

    Uzupełnieniem tych treści były wiersze o tematyce katyńskiej (m. in. "Guziki" Zbigniewa Herberta, "Katyń " Mariana Hemara), recytowane przez uczennice Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej, przeplatane wstrząsającymi filmami dokumentalnymi o Katyniu i innych miejscach sowieckich zbrodni. Program przygotowały panie nauczycielki: Halina Pączek i Lucyna Bakalarz. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali niewielką ulotkę informacyjną - folderek o wystawach, zawierający także podstawowe informacje o sprawie katyńskiej.

Wystawa katyńska w Żegocinie. Wystawa katyńska w Żegocinie.
Jeszcze przed południem wystawę zwiedzili uczniowie z Rozdziela i Bytomska.
Wystawa katyńska w Żegocinie. Wystawa katyńska w Żegocinie.
Byli tu również domownicy ze ŚDS w Żegocinie. Wystawa plenerowa będzie czynna do 28 kwietnia 2008 r.

   

      Kultywowanie historii, zwłaszcza regionalnej, ratowanie zabytków i innego dorobku minionych pokoleń, utrwalanie pamięci o osobach dla tutejszej społeczności szczególnie zasłużonych - to podstawowe cele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Organizacja ta prowadzi kilka działań. Nie wszystkie może w pełni zrealizować ze względu na szczupłe środki własne. Ale praca wśród młodego pokolenia mieszkańców Gminy jest tutaj priorytetem. Zarząd organizacji planuje utworzyć grupę młodzieżową miłośników regionalizmu, złożoną z uczniów gimnazjum i szkół średnich z terenu gminy i odbyć kilka warsztatów, pod ogólnym tytułem "Ocalmy od zapomnienia". Aby je zrealizować potrzebuje wsparcia finansowego. Dlatego zarząd Stowarzyszenia opracował projekt, który został złożony do Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Mecenat Małopolski". Jeśli uda się pozyskać wsparcie, cykl zajęć dla młodzieży rozpocznie się już niebawem. Ale o tym poinformujemy już innym razem.
     Sfinansowane z funduszy Stowarzyszenia wystawy katyńskie - to kolejne działanie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej na rzecz tak bardzo potrzebnego dziś patriotycznego wychowania młodego pokolenia mieszkańców Gminy Żegocina.

[wstecz]