POPARCIE DLA OBYWATELSKIEGO PROJEKTU USTAWY

 Zbieranie podpisów przy kościele parafialnym w Żegocinie.

Zbieranie podpisów przy kościele parafialnym w Żegocinie.

Zbieranie podpisów przy kościele parafialnym w Żegocinie.

      W niedzielę, 13 kwietnia 2008 roku, rozpoczęła się w diecezji tarnowskiej akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli - 6 stycznia. Wierni, wychodzący z żegocińskiego kościoła ustawiali się w dawno tu nie widzianych kolejkach, aby złożyć podpisem poparcie dla tej inicjatywy. Komitet społeczny na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy, który  utworzyli prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne, takie jak Chrześcijański Ruch Samorządowy czy Akcja Katolicka, oraz osoby prywatne. Inicjatywie przewodniczy prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
       Projekt Ustawy o przywróceniu Święta Trzech Króli brzmi następująco:
USTAWA z dnia .......... o przywróceniu Święta Trzech Króli
Art. 1.    Przywraca się Święto Trzech Króli.
Art. 2.    Dzień 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.
Art. 3.    W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28, z późn. zm. ) w art. 1 w pkt 1 lit. b) otrzymuje brzmienie :
"b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli".
Art. 4.    Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
      Członkowie społecznego komitetu na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy przekazali już projekt ustawy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu. Pod projektem trzeba zabrać minimum sto tysięcy podpisów, aby mógł on zostać rozpatrzony przez Sejm RP. Są one zbierane w całym kraju. W diecezji tarnowskiej podpisy będzie można składać przez cały tydzień w kancelariach parafialnych, oraz w niedzielę 20 kwietnia. Aby poprawnie podpisać się pod tym projektem należy należy zrobić to osobiście, podając także własny numer PESEL.
     O wsparcie tej akcji prosił Biskup Tarnowski Wiktor Skworc. W komunikacie odczytanym w kościołach 6 kwietnia 2008 rok Ks. Bp napisał m. in. "Zwracam się do Was - Drodzy Bracia i Siostry - z prośbą, abyście udzielili swojego poparcia projektowi ustawy o przywrócenie Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.
Akcja zbierania podpisów będzie przeprowadzona w parafiach naszej diecezji w tygodniu od niedzieli 13 do niedzieli 20 kwietnia br. Obok podpisu należy podać swój numer ewidencyjny (PESEL). Z prośbą o zorganizowanie i przeprowadzenie akcji zbierania podpisów zwracam się do członków Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz do wszystkich przynależących do Ruchów i Stowarzyszeń katolickich, zwłaszcza Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruchu Światło-Życie, parafialnego Oddziału Caritas i innych. Ufam, że przywrócenie dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśli znaczenie tego święta dla nas katolików i jeszcze bardziej zwróci naszą uwagę na jego wymiar misyjny oraz ekumeniczny. Już teraz dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w organizowanie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy dotyczącej Święta Trzech Króli oraz za przychylność dla tej inicjatywy".
    O genezie i przebiegu akcji można przeczytać pod adresem: http://www.trzechkroli.pl.

Aneks:

    W diecezji tarnowskiej zebrano 200 tys. podpisów  pod wnioskiem, aby święto Trzech Króli było z powrotem dniem wolnym od pracy. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wiernych. Na apel biskupa ordynariusza Wiktora Skworca o wsparcie tej inicjatywy odpowiedziały wszystkie parafie. Sukcesem jest nie tylko sama liczba zebranych podpisów, ale widoczna mobilizacja i jedność katolików.
    Podpisy zbierano przez tydzień od 13 kwietnia. Akcja prowadzona była przed kościołami, w salach parafialnych, podpisy można było także składać w kancelariach parafialnych. Niejednokrotnie świeccy z Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich odwiedzali również mieszkańców w domach prosząc o podpisy i poparcie akcji.
    - Poparcie inicjatywy w diecezji tarnowskiej było bardzo duże. Mamy nadzieję, że posłowie wezmą to pod uwagę - podkreśla ks. Wiesław Piotrowski dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.
    Listy z podpisami z 446 parafii diecezji tarnowskiej zostały przesłane do kurii, gdzie były sprawdzane i liczone. Tę żmudną pracę nadzorował ks. Jan Banach. Według jego obserwacji największą aktywność wykazały rejony diecezji o największej religijności, czyli z najwyższymi wskaźnikami dominicantes i comunicantes.
    W sobotę 24 maja listy z podpisami trafią do Łodzi. Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń przekażą je Jerzemu Kropiwnickiemu - prezydentowi Łodzi, który był inicjatorem akcji. O zbieraniu podpisów w diecezji zdecydował biskup tarnowski Wiktor Skworc. "Obecnie dojrzeliśmy już do tego, aby poprzez odpowiednią inicjatywę ustawodawczą doprowadzić do wpisania uroczystości Objawienia Pańskiego do kalendarza dni świątecznych, w których powstrzymujemy się od pracy i świętujemy" - napisał w komunikacie, który był czytany w kościołach.

[wstecz]