MAŁOPOLSKI KURATOR OŚWIATY Z WIZYTĄ W ŁĄKCIE GÓRNEJ

  Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej.

Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej.

Małopolski Kurator Oświaty Józef Rostworowski z wizytą w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej.

    Małopolski Kurator Oświaty Józef Rostworowski dotrzymał słowa danego Wójtowi Gminy w Żegocinie Jerzmu Błoniarzowi we wrześniu 2007 roku podczas wizyty w Żegocinie Ministra Edukacji Narodowej Ryszarda Legutko. Obiecał wtedy, że odwiedzi Gminę Żegocina ponownie i spotka się z dyrektorami szkół i przedszkoli. Doszło do tego 16 kwietnia 2008 r. w Zespole Szkół w Łąkcie Górnej. Powodów przyjazdu Pana Kuratora było zresztą więcej. Zanim jednak goście z Krakowa (Józef Rostworowski i Dyrektor Wydziału Kadr i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Paweł Mucha) i Bochni (panie wizytatorki Halina Olszewski i Jolanta Hołubińska - Kalinowska) oraz dyrektorzy żegocińskich przedszkoli i szkół, a także kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty - pani Helena Pączek spotkali się w jednej z sal odremontowanego ostatnio budynku nr 3 tutejszego kompleksu szkolnego, Wójt i dyrektor szkoły zaprosili ich do oglądnięcia niedawno wybudowanego boiska sportowego z nawierzchnią ze sztucznej trawy.

Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej. Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej.
 Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej. Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej.

    Potem już w odremontowanej, pięknie się prezentującej sali dydaktycznej, gospodarz spotkania - dyrektor Jan Rosiek - powitał i kolejno przedstawił zebranych, a następnie poprosił o zabranie głosu Wójta Gminy - Jerzego Błoniarza. W swoim wystąpieniu Wójt przedstawił krótko gminny system oświaty, powiedział o jego sukcesach, wskazał na wielką rolę szkół i nauczycieli w środowiskach wiejskich. - Misja samorządu, polegająca na stworzeniu dobrych warunków do nauki, zaczyna się kończyć, ale życie idzie dalej i wciąż stawia nowe wymagania. Teraz trzeba wyremontować kolejne budynki szkoły w Łąkcie Górnej, wytynkować przedszkole w Żegocinie, rozpocząć budowę sali gimnastycznej w Bytomsku. Jestem bardzo zadowolony z nadzoru pedagogicznego, współpracy z Kuratorium, wysokich wyników osiąganych przez uczniów w zewnętrznych egzaminach. Dla samorządu inwestowanie w najmłodszych jest rzeczą najważniejszą - powiedział Wójt Błoniarz.
    - To, że przyjechałem do Gminy Żegocina, jest wyrazem mojego uznania dla roztropności Rady Gminy i Wójta, bo inwestowanie w oświatę - to inwestycja bezcenna - powiedział kurator Józef Rostworowski, który od 18 już lat pracuje w krakowskim kuratorium. Następnie przedstawił sytuację w małopolskiej oświacie - jej sukcesy i trudności. Uznał, że małopolska oświata jest najlepsza w Polsce. - Mam satysfakcję, ale dobre wyniki na egzaminach powinny zachęcać do dalszej, jeszcze lepszej pracy, ale jednocześnie zlikwidowania niedociągnięć. Dużą zaletą małopolskiej oświaty jest współdziałanie wszystkich ogniw, które mają na to wpływ: rodziców, szkół, samorządu, kościoła. - Dziękuję za każdy dzień pracy w szkole i poza nią wszystkim pracownikom żegocińskich przedszkoli i szkół i proszę o przekazanie tych podziękowań wszystkim - mówił kurator. W dalszej części wystąpienia wskazał na trudności, zagrożenia i problemy do rozwiązania. Za ważne sprawy do załatwienia uznał rozwój kształcenia w zakresie matematyki, która w roku 2010 stanie się elementem egzaminu maturalnego oraz języków obcych, które w 2009 roku wejdą do egzaminu gimnazjalnego. Ważnym zadaniem staje się rozwijanie wychowania patriotycznego. Kuratorium poświęci tym sprawom specjalny biuletyn. Istotne jest tutaj budowanie więzi uczniów ze środowiskiem, w którym wzrastają. Zagrożeniem jest sytuacja, że nauczyciele zaczynają w części szkół uczyć "pod egzamin". Pewnym zagrożeniem jest także niż demograficzny. -Trzeba z mądrością przetrwać ten trudny okres - mówił kurator. Zaprosił także nauczycieli do udziału w planowanej na 12 maja 2008 r. w Krakowie debacie oświatowej. Przedstawione tam zostaną m. in. nowe założenia resortu oświaty.

Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej. Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej.

   Miłym elementem tego spotkania było wręczenie panu dyrektorowi Janowi Rośkowi Nagrody Kuratora Oświaty, przyznanej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej. To wyraz uznania za wysokie wyniki łąkieckich uczniów w egzaminach zewnętrznych, organizowanie wielu imprez szkolnych i środowiskowych, zawsze stojących na bardzo wysokim poziomie organizacyjnych i artystycznym. Wyróżniony dyrektor podziękował za nagrodę, ale oświadczył, że to wyraz uznania dla pracy całego grona pedagogicznego. To nauczyciele przygotowali uczniów do tych egzaminów, oni przygotowywali uczniów, którzy zostali laureatami kilku konkursów wojewódzkich. Zwrócił także uwagę na niepokojące zjawiska związane z tendencjami do ścigania się o wyniki, trudnościami z prowadzeniem klas integracyjnych, zbyt małymi nakładami Państwa na oświatę. Poinformował, że w szkole 17 marca 2008 r. zakończyła się kompleksowa wizytacja. - Czujemy satysfakcję i dziękujemy za wysoki poziom nadzoru pedagogicznego, który wspiera, podpowiada, doradza i wskazuje obszary, które trzeba poprawić - powiedział dyrektor.

Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej. Kurator Oświaty w Łąkcie Górnej.

   Pani wizytator Halina Olszewska wyraziła radość ze współpracy z żegocińskim samorządem i dyrektorami szkół. - Cieszę się, że mogę pomóc - powiedziała, po czym poinformowała, że bez wydawania zaleceń zakończyła się także niedawno wizytacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytomsku. Pochwaliła także samorząd. - Tu Wójt nie zamyka szkół, a przeciwnie - rozbudowuje je i modernizuje. Tu każda szkoła ma się czym pochwalić - stwierdziła w swojej wypowiedzi. W podobnym tonie wypowiedział się także pani Jolanta Hołubińska - Kalinowska, która współpracuje z przedszkolami. - W przedszkolach nie brakuje nam dzieci, przeciwnie, brak miejsc dla wszystkich chętnych i ten problem trzeba jakoś rozwiązać. Być może uda się utworzyć w Żegocinie jeszcze jeden oddział przedszkolny - powiedziała, chwaląc również wiele przedsięwzięć realizowanych w dwóch żegocińskich przedszkolach, a zwłaszcza wychowywanie w miłości do Małej Ojczyzny. Słowami: "Mój pokłon za prace w przedszkolach i oby tak dalej" - zakończyła swoje wystąpienie pani wizytator.
   W dyskusji wypowiedział się jeszcze pan Jan Rosiek, który zwrócił uwagę na bardzo dobra współpracę dyrektorów szkół i umiejętność dzielenia się finansami; pani Barbara Mikus, która za bardzo dobre zjawisko uznała utrzymywanie klas, w których jest mała liczba dzieci.
   Dyskusję krótko podsumował pan kurator: Cieszę się bardzo, że tu w Gminie Żegocina, panuje zasada, że jak coś robimy, to robimy jak najlepiej. Cieszę się, że Państwo rozumiecie swoją rolę i tak znakomicie ją realizujecie. To dla mnie też radość - powiedział Józef Rostworowski.
    Na zakończenie spotkania w sali Wójt Jerzy Błoniarz poinformował zebranych o planach w zakresie kolejnych oświatowych inwestycji: modernizacji szkolnej biblioteki w Zespole Szkół w Rozdzielu, budowie sali gimnastycznej w Bytomsku, boiska ze sztuczną trawą przy Zespole Szkół w Żegocinie, remontach koniecznych po zaleceniach Sanepidu w szkołach w Rozdzielu i Żegocinie. Za podstawową trudność w realizacji przedsięwzięć samorządowych uznał coraz niższe subwencje, spływające do gminy.
    Półtoragodzinne spotkanie z pewnością usatysfakcjonowało obie strony. Kuratorium mogło usłyszeć o problemach i sukcesach żegocińskiej oświaty, a dyrektorzy placówek oświatowych, jak również wójt i radni  mogli się poczuć usatysfakcjonowani słowami pochwał i podziękowań za rzetelną pracę.

[wstecz]