PRÓBNE EGZAMINY W ŻEGOCIŃSKIM ZESPOLE SZKÓŁ

Próbny egzamin gimnazjalny w Zespole Szkół w Żegocinie w dniu 5.03.2008.
Próbny egzamin gimnazjalny w Zespole Szkół w Żegocinie w dniu 5.03.2008.

    W dniach 3 - 6 marca 2008 roku w Zespole Szkół w Żegocinie miały miejsce dwa próbne egzaminy. Najpierw swoją wiedzę i umiejętności sprawdzili "na próbę" tegoroczni mauturzyści, potem w tej samej sali gimnastycznej szkoły, umiejętności językowe z języków obcych sprawdzali żegocińscy gimnazjaliści. To znak, że do rzeczywistych egzaminów pozostało już mało czasu, a próbny egzamin powinien dać uczniom odpowiedź na pytanie, jaki jest poziom ich przygotowania do rzeczywistych egzaminów.
    W tym roku organizacja próbnych matur była inna niż w latach poprzednich. Ponad osiem tysięcy płyt CD z zadaniami na próbną maturę Centralna Komisja Egzaminacyjna wysłała do szkół w całym kraju 28 lutego. Zachowywała przy tym specjalną ostrożność: kurierzy wręczali koperty dyrektorom do rąk własnych, dokładnie sprawdzali ich tożsamość. Ze strony internetowej CKE dyrektorzy ściągali zaszyfrowany (dostępny tylko za pomocą specjalnego kodu) harmonogram próbnej matury. Tam była też informacja, że treść zadań można ujawnić dopiero w wyznaczonym dniu egzaminu z danego przedmiotu i że należy zachować ostrożność jak przy właściwej maturze w maju. Szkoły miały pięć dni na wydrukowanie arkuszy. - To zdarzyło się po raz pierwszy, że moja szkoła musiała sama wydrukować arkusze egzaminacyjne, co kosztowało około 1,5 tys. zł. Natomiast my sami postanowiliśmy, także po raz pierwszy w historii szkoły, przeprowadzić próbny egzamin gimnazjalny z języków obcych, którego rzeczywiste przeprowadzenie MEN zaplanowało dopiero w przyszłym roku szkolnym. Zadania egzaminacyjne i płytę CD opracowała nasza nauczycielka języka angielskiego  - pani Katarzyna Sutor  - poinformowała dyrektorka Zespołu Szkół w Żegocinie pani Danuta Pączek.
     Próbne i rzeczywiste egzaminy są dużym wyzwaniem organizacyjnym dla szkół i choć trochę dezorganizują naukę (przenoszenie mebli, wyłączanie klas z nauki lekcyjnej), to wg opinii doświadczonych nauczycieli są jednak potrzebne. Są bowiem wstępnym miernikiem poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, oswajają ich ze stresem egzaminacyjnym, przyzwyczajają do rzeczywistych wymagań stawianych na egzaminie gimnazjalnym, który w tym roku odbędzie się 22 (część humanistyczna) i  23 kwietnia (część matematyczno-przyrodnicza) i egzaminie dojrzałości - maturze (od 5 do 31 maja 2008 r.)

Próbny egzamin maturalny. Próbny egzamin maturalny.
Próbny egzamin maturalny. Próbny egzamin maturalny.
Próbny egzamin maturalny.

    Dyrektorka Zespołu Szkół, w oparciu o wymagania określone przez CKE opracowała harmonogram egzaminów próbnych: matury i egzaminu gimnazjalnego z języka obcego w dniach 4, 5, 6 marca 2008 r. oraz organizację ich przeprowadzenia. Już w poniedziałek uczniowie klas maturalnych przygotowali salę gimnastyczną, wnieśli ławki, krzesła, tablicę itd. We wtorek w sali gimnastycznej uczniowie klas trzecich liceum przez 170 minut pisali próbną maturę w zakresie podstawowym z języka polskiego. To 65 licealistów z LO i 9 z Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego. W środę 61 licealistów (w tym 1 z ULO) pisało w sali gimnastycznej próbna maturę w zakresie podstawowym z języka angielskiego, w innej sali 7 z języka niemieckiego (w tym 4 z ULO) i w jeszcze jednej sali z języka rosyjskiego (5 maturzystów z ULO). W tym samym dniu, ale kilka godzin później próbny egzamin gimnazjalny z języków obcych (angielski i niemiecki) pisało 39 uczniów. W czwartek 6 marca pisano próbną maturę, zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym,  z przedmiotów wybranych: biologia (PP - 5 LO i PR - 1 LO),  geografia (PP - 30 LO i PP-10 ULO i PR - 9 LO), wiedza o społeczeństwie (PP - 17 LO), matematyka (PP - 2 LO), historia (PP - 1 LO, a w częsci drugiej: matematyka (PR - 19 LO), historia (PR - 1 LO), biologia (PR - 1 LO), wos (PR - 1 LO), język angielski (PR j. angielski). Każdy, kto chce przystąpić do egzaminu maturalnego w maju 2008 roku musiał podjąć ostateczną decyzję dotyczącą swojego egzaminu w terminie do 7 lutego 2008 roku.

Próbny egzamin gimnazjalny. Próbny egzamin gimnazjalny.
Próbny egzamin gimnazjalny. Próbny egzamin gimnazjalny.
Próbny egzamin gimnazjalny.

     W Żegocinie wszystko przebiegło zgodnie z wymaganiami OKE i bez   żadnych zakłóceń. Nie wszędzie tak jednak było. Już rankiem 7 marca 2008 roku serwisy informacyjne podały informacje OKE, że tematy próbnej matury "wyciekły". Cała operacja kosztowała w kraju ponad 850 tys. złotych i wszystko na marne, bo na internetowych forach próbne zadania maturalne pojawiały się przed datą egzaminów.

[wstecz]