INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W ZS W ROZDZIELU

W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu. W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu.
W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu.

    Dzięki różnym środkom zewnętrznym, np. z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Europejskiego Funduszu Społecznego itp. wiele polskich szkół zyskało nowoczesne pracownie komputerowe. W ostatnim okresie poszerzają się jeszcze bardziej możliwości zdobywania przez uczniów wiedzy i kształcenia umiejętności. To dzięki pracowniom multimedialnym, bogato wyposażonym nie tylko w komputery, podłączonym do Internetu, ale także zaopatrzonym w różne programy multimedialne - encyklopedie, atlasy, słowniki itp.

W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu. W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu.

.   Jedną ze szkół, które maja taką pracownię jest Zespół Szkół w Rozdzielu. Od początku stycznia 2008 roku w bibliotece tej szkoły działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. W celu uruchomienia tego Centrum zainstalowano 4 nowoczesne stanowiska komputerowe oraz wielofunkcyjne urządzenie (skaner, ksero, drukarka). Komputery i urządzenie wielofunkcyjne sprzężone są w sieci lokalnej. Otrzymane nieodpłatnie urządzenia umożliwiają uczniom szeroki i bezpieczny dostęp do Internetu oraz także otrzymanych ze środków EFS programów edukacyjnych. Łączna wartość otrzymanego sprzętu i programów wynosi ponad 16 tys. zł.
    Zadaniem Europejskiego Funduszu Społecznego jest "udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia, warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie". Podstawowe cele projektu "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych", którego organem wiodącym jest Ministerstwo Edukacji Narodowej jest wspieranie procesu ustawicznego kształcenia się i samokształcenia uczniów, nauczycieli, a także społeczności lokalnej, wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego, wspieranie integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizycznej i intelektualnej, umożliwienie uczniom, nauczycielom i środowisku lokalnemu dostępu do Internetu poza systemem lekcyjnym, stworzenie szans na promocję szkoły i biblioteki pedagogicznej w środowisku lokalnym, a także powszechne udostępnienie możliwości przeszukiwania księgozbiorów bibliotek pedagogicznych dla potrzeb czytelników, w tym poprzez sieć Internet.

W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu. W Centrum Informacji Multimedialnej w ZS w Rozdzielu.

    Koszty połączenia z Internetem ponosi szkolna biblioteka, a organ prowadzący szkołę musiał zapewnić warunki techniczne. Natomiast bibliotekarz, którym w przypadku rozdzielskiej szkoły jest pani Lidia Szkodny, musiał przejść odpowiednie szkolenie, podobnie jak nauczyciel - informatyk - pan Andrzej Pławecki.
    Z nowego sprzętu szkolnej biblioteki korzysta już po kilkanaście osób dziennie. To zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Co ważne, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, dzieci zabezpieczone są przed dostępem dla treści dla nich szkodliwych. Jednym zdaniem - nic, tylko się uczyć i w tym procesie korzystać z nowoczesnych środków technicznych i naukowych. Czy uczniowie wykorzystają tę szansę, której nie mieli ich rodzice i dziadkowie, pokaże czas.

[wstecz]                                                                   [zsrozdziele]