CIEKAWE ZBIORY IZBY REGIONALNEJ W BEŁDNIE

    Zebranie aktywu wiejskiego Bedna w dniu 7 lutego 2008 r. Zebranie aktywu wiejskiego Bedna w dniu 7 lutego 2008 r.
Zebranie aktywu wiejskiego Bełdna w dniu 7 lutego 2008 r. Pierwsze eksponaty z Izby Regionalnej w Bełdnie oglądają K. Kozak i S. Furtak.

   Coraz więcej środowisk zaczyna działania związane z potwierdzaniem własnej tożsamości kulturowej. Jedną z form takiego działania jest tworzenie wiejskich izb regionalnych. Na terenie Gminy Żegocina są już dwa takie ośrodki - "Izba Regionalna - Galeria Wiejska" w Żegocinie oraz "Babcina Izba" w Bytomsku.   Do energicznych prac nad stworzeniem własnej izby regionalnej włącza się Bełdno. 7 lutego 2008 r. w Szkole Ginących Zawodów (mieści się w tzw. "starej szkole") spotkał się aktyw tej miejscowości. Obecni byli m. in. sołtys wsi - pan Stanisław Furtak, radny z Bełdna Józef Grabiarz, panie: Anna Gawłowicz - Pawełek, Krystyna Zbyrowska - Nowak, pan Kazimierz Kozak, który na to spotkanie przyjechał z Bochni. Zebranie, zorganizowane przez pana Leopolda Grabowskiego, okazało się bardzo owocne.
    Podstawowym celem spotkania było przedyskutowanie spraw związanych z ratowaniem dokumentów historycznych i zabezpieczeniem ich oraz wyeksponowaniem w tworzonej w Bełdnie Izbie Regionalnej. Początki tej instytucji zostały stworzone już kilka lat temu, gdy staraniem pana Leopolda Grabowskiego i działającej w Bełdnie Grupy Młodzieżowej "Kalina" zebrano po domach różne eksponaty. Początkowo trzymano je w starej świetlicy, która została już jednak rozebrana i zniknęła z krajobrazu Bełdna. Przeniesiono więc je do starej szkoły, przemianowanej po ostatnich remontach i modernizacjach na "Szkołę Ginących Zawodów". Umieszczone w jednej z sal oczekują na inwentaryzację i ekspozycję. Wiele jeszcze intersujących przedmiotów znajduje się w domach Bełdna i trzeba będzie je pozyskać do tworzonej Izby. 

Stare dokumenty związane z wsią Bełdno. Pieczęć Gminy Belne.
Gablota z dokumentami. Gablota ze zgromadzonymi pamiątkami.

Stare dokumenty zostały już częściowo wyeksponowane w gablotach znajdujących się w świetlicy Szkoły Ginących Zawodów.

   30 lat temu poprzedni ówczesny sołtys wsi Bełdno pan Jachimczak przyniósł do domu pana Leopolda Grabowskiego paczkę, w której znajdowały się stare dokumenty związane z działalnością wsi i Gminy Bełdno, noszącej wówczas (jak widać na pieczęci Belne). To bardzo cenny zbiór, w którym perełką jest Księga Protokołów Rady Gminy Bełdno z lat 1910 - 1928. Są tam też różne inne dokumenty, które należałoby opracować, zabezpieczyć, a niektóre z nich wyeksponować. Na ich podstawie, jak się wydaje, oraz na podstawie innych jeszcze dokumentów, w tym także starych zdjęć, będzie można odtworzyć obraz życia wsi sprzed 100 lat.

izbaregbeldno07.jpg (17628 bytes) izbaregbeldno09.jpg (11663 bytes)
Jeden z dokumentów umieszczonych w paczce sołtysa Jachimczaka. Jedno z ostatnich znalezisk - odznaka Naczelnika Gminy Bełdno.

    Podczas dyskusji zgłoszono wiele pomysłów. Wszyscy zebrani zgodzili się w jednej sprawie - należy jak najszybciej zebrać, zinwentaryzować i wyeksponować w Izbie Regionalnej jak najwięcej eksponatów związanych z Bełdnem (przedmioty codziennego użytku, stroje, narzędzia, fotografie, dokumenty itd.). - Jeśli tego nie zrobimy, wiele cennych i świadczących o dorobku oraz kulturze materialnej i duchowej tutejszych mieszkańców przepadnie. Tymczasem w ostatnich latach zmienia się charakter wsi oraz zajęcia i obyczaje mieszkańców, z których coraz więcej pochodzi z innych regionów Polski. Musimy także uratować pamięć o osobach dla Bełdna szczególnie zasłużonych, o nauczycielach, sołtysach, artystach ludowych. Dlatego apelujemy do mieszkańców Bełdna o pomoc w realizacji naszych zamierzeń - mówi Leopold Grabowski, który zgłosił jeszcze jedną, bardzo interesującą propozycję. Chodzi o to, aby udokumentować jak najdokładniej wieś Bełdno i jej mieszkańców z początku XXI wieku. Być może ktoś za kolejne sto lat będzie mógł w łatwiejszy sposób dowiedzieć się, a nawet zobaczyć, jak żyło, czym się zajmowało obecne pokolenie mieszkańców.
    Wszystkie te działania wymagają jednak pewnych środków pieniężnych. Dlatego pewną część dyskusji zajęła sprawa finansowania tych działań. Jest nadzieja, że uda się takowe środki pozyskać i sprawnie, w ciągu 1 - 2 lat zarówno zabezpieczyć i wyeksponować przedmioty związane z przeszłością wioski, jak również zrobić coś w rodzaju monografii wsi Bełdno z początku XXI wieku.

[wstecz]

[bełdno]