ZAPROSZENIE NA WĘGRY

 Budynek Parlamentu w Budapeszcie. www.wigipedia.org Budapeszt - stolica Wegier. Bazylika w Egerze.www.wigipedia.org

   Już prawie nic nie stoi na przeszkodzie, aby 30-osobowa grupa uczniów żegocińskiego Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej, wraz z 3 opiekunami, wyjechała w końcu lutego 2007 roku na Węgry. Do szkoły nadeszło właśnie zaproszenie od katolickiej, węgierskiej szkoły z Budapesztu, z którą od pewnego czasu utrzymuje kontakty żegocińska szkoła.
   - Bardzo się z tego zaproszenia ucieszyliśmy. Napisane było po angielsku, ale pani Katarzyna Sutor, szybko przetłumaczyła i już wszystko wiemy. Cztery pełne dni pobytu na Węgrzech z zagwarantowanym bezpłatnym zakwaterowaniem, wyżywieniem i biletami wstępu do muzeum. Uczestnicy będą musieli pokryć jedynie koszty przejazdów (to około 250 zł). Mamy więc znakomitą okazję, aby wcielić w życie nasze ustalenia, dokonane podczas tegorocznej, marcowej wizyty pani Jadwigi Városi w naszej szkole - informuje nauczycielka - pani Agata Pławecka.
    Węgrzy przygotowali bardzo atrakcyjny program, w tym zwiedzanie Budapesztu, miejsc związanych z kultem św. Jadwigi i  wyjazd do Egeru -
historycznego miasta, położonego między Górami Bukowymi i górami Mátra, znanego z słynnej obrony zamku przed Turkami oraz źródła wód termalnych. Zaplanowano również spotkania z uczniami i nauczycielami węgierskiego gimnazjum, jak również odbycie wspólnych lekcji. Będzie więc znakomita okazja do poznania historii, tradycji i kultury węgierskiej, jak również poznania rówieśników z kraju, z którym od wielu wieków Polacy utrzymywali ścisłe związki.
    Aby mieć szansę na znalezienie się w grupie wyjeżdżającej na Węgry uczniowie muszą spełnić kilka warunków. Konieczne jest posiadanie paszportu, zgoda rodziców, znajomość języka angielskiego oraz pokrycie kosztów przejazdu. Nie powinno więc być wielkich trudności, bowiem uczniowie żegocińskiej szkoły uczą się języka angielskiego, a koszty wyjazdu nie są wielkie.
    Zgłoszenia od uczniów wraz z pisemną zgodą rodziców będą zbierane do 13 stycznia 2007 roku. Można zgłaszać się do pani mgr Katarzyny Sutor. Informacji udziela także sekretariat szkoły - tel. 014.6132120.
    Warto się pośpieszyć, bo ilość miejsc jest ograniczona, a podobna okazja nie powtórzy się zbyt szybko. Ponieważ jest to wymiana grup młodzieżowych, dlatego należy oczekiwać rewizyty węgierskiej młodzieży w Żegocinie. Ale w tej sprawie nie podjęto jeszcze konkretnych ustaleń.

[wstecz]