PAMIĘĆ O JUBILEUSZACH

 Jubileusze pożycia małżeńskiego 2006.

    Tradycyjnie już pod koniec roku organizowana jest w Żegocinie uroczystość jubileuszów pożycia małżeńskiego. Zapraszane na nią są pary małżeńskie, które świętują srebrne i złote gody. W tym roku kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Żegocinie pani mgr Maria Pławecka - Stańdo zaprosiła 38 takich par. Jubilaci spotkali się 30 grudnia 2006 roku o godz. 14.00 w żegocińskim kościele parafialnym, gdzie mszę świętą w ich intencji odprawił ks. proboszcz Leszek Dudziak, który także wygłosił homilię.

 Spotkanie z Jubilatami odbyło się w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie.  Wójt Gminy Jerzy Błoniarz i Kierownik USC mgr Maria Pławecka - Stańdo.
Spotkanie z Jubilatami odbyło się w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie. Wójt Gminy Jerzy Błoniarz i Kierownik USC mgr Maria Pławecka - Stańdo.

     Potem Jubilaci przeszli do budynku Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie. Przybyło tu 14 par srebrnych i 5 złotych Jubilatów. Uroczystość rozpoczęto wysłuchaniem Marsza Weselnego Mendelssohna, zagranym przez zaproszony na uroczystość zespół muzyczny. Potem Jubilatów, członków ich rodzin oraz samorządowe władze gminy powitała pani mgr Maria Pławecka-Stańdo. Wyraziła radość z faktu przybycia Jubilatów na uroczystość. Zwróciła uwagę na fakt, że przez minione 25 i 50 lat wspólnego pożycia Jubilaci darzyli się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem oraz włożyli wiele wysiłku w wychowanie dzieci i wnuków, a swoim przykładem uczyli, jak żyć. - Dziś z pewnością zastanawiacie się, jak potoczy się życie w tych trudnych czasach życie następnych pokoleń Waszych rodzin, czy Waszym dzieciom i wnukom żyć się będzie dobrze. Spoglądając na pamiątki rodzinne, albumy z fotografiami, zdajecie sobie sprawę, że to dzięki Waszym wysiłkom w rodzinach panuje zaufanie, zrozumienie i stabilizacja - powiedziała kierowniczka USC, a następnie z okazji jubileuszów pożycia małżeńskiego złożyła serdeczne gratulacje za piękne przebycie wspólnej drogi życia oraz życzenia na przyszłość.
    Potem przemówił Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. - Okres Świąt Bożego Narodzenia - to czas szczególny. Płynie bardzo dużo życzeń w czasie wigilii i jeszcze wiele popłynie dzisiaj. Słyszeliśmy piękne kazanie księdza proboszcza, skierowane do wszystkich, którzy kiedyś powiedzieli sobie przed ołtarzem - "tak" i ślubowali sobie wspólne życie i wierność. Myślę, że w naszych sercach pozostanie sporo z tych słów i będą nam one towarzyszyć w kolejnych dniach - powiedział Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Następnie podziękował Jubilatom za przyjęcie zaproszeń na uroczystość oraz za to wszystko, co zrobili i nadal robią dla żegocińskiej wspólnoty samorządowej. - Jako wójt jestem dumny z tego, że możemy wspólnie cieszyć się z tego, co mamy i możemy wspólnie żyć w bezpiecznej gminie, która nadal pięknieje i nadal będzie zapraszać gości, która ma dobrą bazę oświatową i daje szanse edukacyjne młodzieży.  Podejmując Was wspólnie pragnę Wam serdecznie życzyć dużo zdrowia, szczęścia i radości na kolejne Wasze dni i lata. Aby Wam się darzyło i nie trapiło nic złego. Życzę jak najlepiej - powiedział Wójt mgr Jerzy Błoniarz.

 Uczestnicy tegorocznej uroczystości. Uczestnicy tegorocznej uroczystości.
Uczestnicy tegorocznej uroczystości. Uczestnicy tegorocznej uroczystości.
Uczestnicy tegorocznej uroczystości.

   Kolejnym mówcą był przewodniczący Rady Gminy pan Jan Marcinek. Pogratulował pięknych jubileuszów. Przypomniał, że w latach, w których Jubilaci zawierali związki małżeńskie (1956 i 1981 rok) były w Polsce napięcia społeczne i daty te kojarzą się z tragicznymi wydarzeniami. Natomiast dla Jubilatów, którzy zawierali związki małżeńskie były to dni radości. - Życzę, aby ta radość, którą przeżywaliście wtenczas, panowała dziś i zawsze w Waszych domach. Życzę także radości z Waszych pociech, sukcesów osobistych oraz tego, aby zdrowie i szczęście Was nie opuszczało - powiedział Jan Marcinek.

Dekoracja medalami "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Dekoracja medalami "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie".
Dekoracja medalami "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie".

   Parom Złotych Jubilatów, przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie", wręczył Wójt Gminy Żegocina mgr Jerzy Błoniarz.   Jako pierwsi odebrali je państwo Henryka i Kazimierz Bień z Żegociny. Potem kolejno: Helena i Stanisław Kępa z Łąkty Górnej, Amalia i Stanisław Waligóra z Żegociny, Jan Rzepka z Bytomska (małżonka Maria nie mogła przybyć) i Marian Wiśniowski z Bytomska (żona Katarzyna także nie mogła przybyć). Pozostałym parom Złotych Jubilatów (Monika i Franciszek Krawczyk z Łąkty Górnej,  Irena i Józef Matras z Bytomska, Stanisława i Stanisław Mech z Żegociny, Anna i Julian Piech z Łąkty Górnej) medale zostaną przekazane później.
   Złoci Jubilaci, zamiast kwiatów, zostali obdarowani pięknymi wydawnictwami albumowym pt. "Dekalog dla Polaków" oraz pamiątkowymi dyplomami od Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy.

 Wręczenie listów gratulacyjnych dla Srebrnych Jubilatów. Wręczenie listów gratulacyjnych dla Srebrnych Jubilatów.
Wręczenie listów gratulacyjnych dla Srebrnych Jubilatów. Wręczenie listów gratulacyjnych dla Srebrnych Jubilatów.
Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 25-lecia pożycia małżeńskiego otrzymało 14 par.

   Natomiast 14 par małżeńskich, świętujących w tym roku jubileusz 25-lecia pożycia małżeńskiego, otrzymało dyplomy gratulacyjne od Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy oraz wydawnictwo albumowe "Pielgrzym w Ojczyźnie. Jan Paweł II". Odebrali je Państwo: Janina i Władysław Michurowie, Maria i Antoni Mrozowie, Tersesa i Franciszek Mrugaczowie, Maria i Józef Skowronkowie, Irena i Zbigniew Staszakowie, Genowefa i Jan Wachowie, Maria i Krzysztof Guzikowie, Bernadetta i Stanisław Dziedzicowie, Krystyna i Stanisław Burkowiczowie, Wiesława i Józef Bilscy, Lucyna i Ryszard Ptaszkowie, Maria i Aleksander Skoczylasowie, Grażyna i Kazimierz Stokłosowie, Teresa i Jan Krawczykowie.
    Natomiast nieobecni na uroczystości Państwo: Czesława i Jan Matrasowie, Barbara i Czesław Mrugaczowie, Alicja i Leszek Paruchowie, Krystyna i Andrzej Tarkowscy, Teresa i Jan Krawczykowie, Stanisława i Zbysław Ziółkowscy, Kazimiera i Józef Kuklowie, Maria i Józef Kuklowie, Anna i Stanisław Krawczykowie, Maria i Stanisław Kowalowie, Bożena i Stanisław Orłowie, Janina i Józef Kępowie, Cecylia i Aleksander Mrozowie otrzymają dyplomy i upominki w innym terminie.

 Koncert Janusza Grzesza dla Jubilatów. Toast za dalszą pomyślność Jubilatów.
Koncert Janusza Grzesza dla Jubilatów. Toast za dalszą pomyślność wzniósł Jan Marcinek.

    Z krótkim koncertem dla Jubilatów wystąpił mieszkający w Łąkcie Górnej aktor i piosenkarz Janusz Grzesz, który już 20 lat związany jest z Gminą Żegocina. Zaśpiewał trzy pieśni Jana Kochanowskiego, do których sam skomponował muzykę. Była wśród nich przepiękna pieśń pt. "Czego chcesz od nas Panie".
   Kiedy wybrzmiały brawa dla łąkieckiego barda, rozdano lampki szampana, a toast za dalszą pomyślność Jubilatów i ich rodzin oraz całej Ojczyzny wzniósł Jan Marcinek.
Odśpiewano także "Sto lat". Zaraz potem rozpoczęło się śpiewanie kolęd.

 Toast za pomyślność w następnych latach pożycia małżeńskiego. W imieniu Jubilatów podziękowała Pani Teresa Mrugacz.
Toast za pomyślność w następnych latach pożycia małżeńskiego. W imieniu Jubilatów podziękowała Pani Teresa Mrugacz.

   Po kolędowaniu Wójt Jerzy Błoniarz podziękował pani Marii Pławeckiej - Stańdo za przygotowanie uroczystości. Natomiast w imieniu wszystkich Jubilatów podziękowała pani Teresa Mrugacz. - Pragnę serdecznie podziękować Pani Marii, panu Wójtowi i Przewodniczącemu rady Gminy oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości. Także za to, że mogliśmy przeżyć nasz jubileusz duchowo, w kościele, a także tutaj. Dziękuję za życzenia, za wszystkie serdeczności, za niezwykłą atmosferę, za muzykę, poczęstunek, za wszystko, co piękne i dobre - powiedziała ze wzruszeniem Pani Teresa, a następnie poprosiła muzyków z zespołu o zagranie w podziękowaniu dla organizatorów specjalnej piosenki. Przy piosence "Serca dwa" i kolejnych melodiach upływały następne minuty popołudniowego spotkania, które niebawem przekształciło się w radosna zabawę, prawie taką samą, jak 50, czy 25 lat temu, gdy dzisiejsi Jubilaci i ich goście bawili się na weselach.

[wstecz]