WYBORY SAMORZĄDOWE 2006

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 3 w Żegocinie.

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Łąkcie Górnej.
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 3 w Żegocinie. Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Łąkcie Górnej.

    W wyborach samorządowych w dniu 12 listopada 2006 roku Polacy wybierali w wyborach bezpośrednich niemal 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz prawie 47 tys. radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W wyborach radnych w tym roku wprowadzono nowość - możliwość tworzenia bloków wyborczych. W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców wybory są większościowe. Radnymi zostają ci kandydaci, którzy uzyskają najwyższe poparcie. Na terenie Gminy Żegocina są cztery obwody głosowania. Liczba wyborców wynosi 3709. O mandat radnego gminnego ubiega się 34 kandydatów z czterech komitetów wyborczych. Na urząd wójta kandydują dwie osoby. O 5 mandatów w Radzie Powiatu ubiega się 34 kandydatów, w tym 9 mieszkańców Gminy Żegocina. Natomiast o 39 mandatów w Małopolskim Sejmiku Samorządowym rywalizuje aż 594 osoby. Na nasz okręg wyborczy (obejmujący powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów) przypada 7 mandatów. Rywalizuje o nie 99 osób. Żadna z nich nie jest mieszkańcem Gminy Żegocina.

Pobieranie kart do głosowania. Rodzicom często towarzyszyły dzieci.
Pobieranie kart do głosowania. Rodzicom często towarzyszyły dzieci.

    Głosowanie we wszystkich obwodach przebiega bez żadnych zakłóceń. Na tle kraju frekwencja (dane z godziny 12) była tu dobra i wynosiła 27,53% (w Polsce 14,61%, w Małopolsce - 17,27%, Powiecie Bocheńskim - 19,19%). Najwyższą frekwencję przed południem mieli mieszkańcy Bełdna (okręg wyborczy nr 3) i wynosiła ona ponad 40 %. Najwięcej osób przychodziło do głosowania po niedzielnych mszach. W obwodzie nr 3 w Żegocinie, w  sali ślubów urzędu gminy, gdzie znajdował się lokal wyborczy, ruch trwał właściwie przez cały dzień. Głosować zwykle przychodziły całe rodziny. Czasem rodzice pozwalali dzieciom wrzucać wypełnione karty wyborcze do urny.

Wspólnie głosowali państwo Kuskowie z Żegociny. O 14.30 głosował Wójt Jerzy Błoniarz.
Wspólnie głosowali państwo Kuskowie z Żegociny. O 14.30 głosował Wójt Jerzy Błoniarz.

   Nieco niższa frekwencja (około 25 %) była do południa w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Łąkcie Górnej. Tutaj o cztery mandaty radnych gminnych ubiega się 12 osób. Także tutaj najwięcej osób pojawiło się po nabożeństwa kościelnych. Bywało i tak, że trzeba było czekać w kolejce, zarówno po odbiór kart do głosowania, jak i kabiny.

 Głosujący musieli podpisac odbiór kart wyborczych. Około godziny 16 głosowali państwo Łękawowie.
Głosujący musieli podpisać odbiór kart wyborczych. Około godziny 16 głosowali państwo Łękawowie.
Bywało i tak, że trzeba było czekać w kolejce. PP. Jolanta i Stanisław Krzyżakowie głosowali z synami.
Bywało i tak, że trzeba było czekać w kolejce. PP. Jolanta i Stanisław Krzyżakowie głosowali z synami: Mateuszem i Łukaszem.

   Według ostatnich danych z godziny 17.00 frekwencja wyborcza na terenie Gminy Żegocina wyniosła 46,10%. Jest więc nadzieja na to, że przekroczy ona 50%. Lokale wyborcze zostały wszędzie otwarte punktualnie, więc i głosowanie zakończy się o godzinie 20.00.  Wyniki głosowania w poszczególnych obwodach zostaną upublicznione zaraz po zakończeniu pracy komisji wyborczych.

WYNIKI >>>

[wstecz]