STRAŻACY W PTASZKOWEJ I NOWYM SĄCZU

W zabytkowym kościele w Ptaszkowej (01.2004) Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej  w Nowym Sączu.

    1 lipca 2006 roku, 32 - osobowa delegacja druhów strażaków z terenu Gminy Żegocina wyjechała do Ptaszkowej, by wziąć udział we Mszy Świętej, odprawionej w tamtejszym, zabytkowym kościele w intencji zmarłego trzy i pół roku temu żegocińskiego proboszcza śp. Ks. Antoniego Poręby. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz Parafii Ptaszkowa - ks. Józef Kmak, a koncelebrantem był kapelan żegocińskich strażaków - proboszcz parafii Łąkta - ks. Stanisław Szczygieł - główny organizator tego wyjazdu. Strażacy modlili się także przy grobie Antoniego Poręby na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

     W drodze powrotnej strażacy z Żegociny udali się na nowosądecki rynek, gdzie odbywały się uroczystości z okazji 15-lecia Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Orkiestra ta powstała 15 lat temu, w 1991 roku, wkrótce po rozpoczęciu działalności Straży Granicznej. Jednak jej historia obejmuje 50 lat tradycji orkiestry "Podhalańczyków", sięga roku 1956 i jest ściśle związana z dziejami Karpackiej Brygady WOP. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. W swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest zarazem jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie -"zbyrcoki", góralska ciupaga w ręku tamburmajora).  Strażacy
oglądnęli pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej SG i wysłuchali koncertu jubileuszowego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

[wstecz]