PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY

  

      Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy musi wg przepisów posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji. W przypadku szkół jest to szczególnie ważna sprawa i dlatego w każdym roku odbywa się trening ewakuacji, w którym uczestniczą wszyscy pracownicy szkoły. Za przygotowanie planów ewakuacji i jej prowadzenie odpowiedzialny jest kierownik zakładu pracy, w tym przypadku dyrektor placówki oświatowej.
     Taka właśnie próbna ewakuacja miała miejsce 23 maja 2006 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy dzwonek szkolny. Po zakończeniu całej akcji dyrektor szkoły mgr Jan Adamski przesłał do Urzędu Gminy w Żegocinie pismo następującej treści:

Trening ewakuacji.  

Trening ewakuacji.

  "Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie informuje, że w dniu 23.05.2006 r. o godz.10,00 zostało przeprowadzona ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno - obsługowych. W ewakuacji brało udział 194 uczniów, 15 nauczycieli i 11 pracowników administracyjno obsługowych. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczony drogami ewakuacyjnymi. Ogólny apel na boisku sportowym był potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie. Nadmienić należy, że na lekcjach wychowawczych oraz ogólnym apelu szkolnym zostały przypomniane powody ewakuacyjne oraz drogi, którymi uczniowie opuszczają budynek szkoły. Należy także podkreślić fakt, że uczniowie bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji".

Trening ewakuacji. Trening ewakuacji.
Trening ewakuacji. Trening ewakuacji.

    Wszystko przebiegło więc, jak należy. Często w ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczą jednostki straży pożarnych, dla których ewakuowanie szkoły jest ważnym ćwiczeniem doskonalącym umiejętność prowadzenia akcji i współdziałania z władzami szkolnymi. Takie treningi miały już miejsce w żegocińskim zespole szkół i z pewnością będą powtórzone.

[wstecz]