NAJWAŻNIEJSZE, ŻE MAMY MAMY

Dzień Mamy 2006 w PSP w Żegocinie.

   Matka, rodzicielka, gospodyni domowego ogniska ... W Niemczech nazywana Mutter, w Hiszpanii madre, we Francji me'res, w Szwecji mors, w Wielkiej Brytanii mother, mum, mummy, w Rosji mamaczka, w języku esperanto patrin ...Mimo użycia różnych form językowych, była od wieków otaczana szczególnym kultem. Mimo, że Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie w różne dni np. w Polsce 26 maja, w Boliwii 27 maja, w Indonezji 22 grudnia, w Bułgarii, Albanii, Macedonii, 8 marca, w Egipcie, Syrii, Palestynie, Kuwejcie, Jemenie 21 marca w Indiach, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, 10 maja, w Kanadzie, Belgii, Brazylii, Niemczech, Włoszech, Japonii, Turcji, Kolumbii, Australii, Stanach Zjednoczonych, druga niedziela maja, święto to, w każdym zakątku świata, kultywuje ideę wdzięczności i szacunku dla rodzicielek.
    Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy wielkim kultem otaczano Matki - Boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w XVII w Anglii pod nazwą Niedziela u Matki (Mothering Sunday). Dzień, w którym obchodzono to święto był wolnym od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX w. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia tego święta przedstawia się w USA. Tam, w 1858 amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy (Mothers' Work Days), zaś od 1872 ideę Dnia Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace) promowała Julia Ward Howe. Annie Jarvis, córce Anny Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, a w 1914 r. Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
    W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 r. w Krakowie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, uczeń własnoręcznie wykonany upominek, dorośli nieraz z dala żyjący od matek ślą im najlepsze myśli, depesze, piosenki i życzenia w radiowym i telewizyjnym koncercie życzeń.
    W każdym kraju nieco inaczej to Święto wygląda. We Francji ma rodzinny charakter i traktowane jest bardziej jak obchody dnia urodzin członka rodziny. Każdy musi przygotować specjalną potrawę, aby w ten sposób choć na jeden dzień w roku odciążyć matkę od jej codziennych obowiązków. Na koniec uroczystej kolacji, mama obdarowana zostaje specjalnie przygotowanym na tą okazję ciastem. Poza tym dzieci świętują ten dzień rysując karki i układając wiersze dla swych matek. Chcą je w ten sposób uhonorować i sprawić im przyjemność. Jest to okazja do zorganizowania licznych parad, festynów, pokazów sztuki dziecięcej,. To właśnie wtedy organizowany jest tzw. Fete des Meres, ( festiwal matki), podczas którego mieszkańcy miast i małych wsi organizują pochód obrzeżami miasta, wykorzystując w ten sposób okazję do obdarowywania swych matek prezentami.
    W Hiszpanii natomiast, dzień matki czczony jest 8 grudnia. Święto to ma raczej chrześcijański charakter i połączone jest  z kultem Marii, matki Jezusa Chrystusa. W kościele odbywają się uroczyste msze, a pomniki Matki Boskiej zdobione są specjalnie przygotowanymi na tę okazję bukietami kwiatów, lampionami i kolorowymi szarfami. Nie znaczy to jednak, że tylko Św. Maria obchodzi wtedy swój szczególny dzień. Dzieci wysyłają swym mamom ręcznie wykonane kartki. W sklepach sprzedawane są czekoladki, kwiatki, drobne upominki, choć i tak większość prezentów, którymi obdarowywane są matki, wykonują same dzieci. 
     W Szwecji dzień matki obchodzony jest jako rodzinne święto. Połączone zostało z ogólnonarodową akcją charytatywną,  wspierającą najbardziej potrzebujących mieszkańców kraju. Szwedzki Czerwony Krzyż sprzedaje w tym dniu plastikowe kwiaty, z których dochód zasila konta najbiedniejszych matek i ich dzieci. Indie świętują dzień matki bardzo oryginalnie. Mimo, że święto to obchodzone jest oficjalnie 10 maja, w początkowych dniach października organizowany jest dziesięciodniowy festiwal znany jako Durga Puja ("Boską Matkę" - główna hinduska bogini, matka wszystkich bogów).

     Kwiaty, życzenia, piosenki i wiersze - to wszystko przekazały w przeddzień tegorocznego Dnia Matki swoim mamom ich dzieci. Mamy zostały zaproszone do przedszkoli i szkół, gdzie odbyły się   okolicznościowe apele i uroczystości. Prezentujemy relacje z tych spotkań w Publicznym Przedszkolu w Łąkcie Górnej i PSP w Żegocinie.

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W ŁĄKCIE GÓRNEJ

Taniec dla mam i tatusiów.
Najmłodsze dzieci podczas recytacji wierszy dla swoich rodziców. Taniec dla mam i tatusiów.

     W dniu 25 maja 2006 r. w Świetlicy Wiejskiej w Łąkcie Górnej odbyło się spotkanie rodzinne zorganizowane przez Przedszkole Publiczne w Łąkcie Górnej. Okazją był zbliżający się Dzień Matki, a tradycją tego przedszkola od kilku lat jest organizowanie właśnie z tej okazji spotkań rodzinnych, na które zapraszani są babcie i dziadkowie, mamusie i   tatusiowie, a także rodzeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola.

Fragment insceniazacji "Calineczki".  Piosenki i wiersze - wszystko dla kochanych rodziców.
Fragment inscenizacji "Calineczki". Piosenki i wiersze - wszystko dla kochanych rodziców.

     Przedszkolaki bardzo starannie przygotowują się na ten dzień recytacje wierszy, piosenki, układy taneczne, przedstawienie teatralne, życzenia i podarunki dla swoich najbliższych. W tym roku dziadkowie i rodzice mogli obejrzeć swoje pociechy między innymi w pięknym układzie tanecznym pt. "Taniec kwiatów", który przygotowały dzieci z grupy najmłodszej. Natomiast dzieci starsze wcieliły się w aktorów i przedstawiły baśń pt. "Calineczka". Dzieci zaśpiewały również piosenki dla mamy i taty, a także podziękowały za ich trud słowami piosenki: "Mamo i tato bardzo wam dziękuję za Wasze serce, uśmiech Wam daruję, jesteście ze mną zawsze w dzień i w nocy. Mamo i tato jak ja kocham was". Po tych słowach, które wywołały wiele wzruszeń, dzieci wręczyły swoim rodzicom czerwone róże i własnoręcznie wykonane flakoniki.

Niesiemy kwiaty dla mamy i taty. Życzenia i kwiaty dla mam.

Dla Was kwiaty mamy, bo

bardzo Was kochamy !

    Po występach przedszkolaków pani dyrektor Barbara Oliwa zaprosiła wszystkich uczestników spotkania na słodki poczęstunek. Odbywane w miłej atmosferze spotkanie przeciągnęło do godzin wieczornych .

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE

Spotkanie z mamami w PSP w Żegocinie.

Na uroczystość w PSP w Żegocinie przybyło około 30 mam uczniów.

Przybyłe mamy powitał dyrektor szkoły - mgr Jan Adamski. Kwiaty dla pani przewodniczącej rady rodziców.
Przybyłe mamy powitał dyrektor szkoły - mgr Jan Adamski. Kwiaty dla pani przewodniczącej rady rodziców.
Piosenki i wiersze na cześć mam zaprezntowali uczniowie z klas piątych. Piosenki i wiersze na cześć mam zaprezntowali uczniowie z klas piątych.
Piosenki i wiersze na cześć mam zaprezentowali uczniowie z klas piątych.
Na cześć mam dwie melodie na fletach wykonał szkolny zespół. Mamy z zainteresowaniem oglądały dedykowany im program artystyczny.
Na cześć mam dwie melodie na fletach zagrał szkolny zespół. Mamy z zainteresowaniem oglądały dedykowany im program artystyczny.
Nie ma jak u mamy ... Dzieci wręczyły mamom własnoręcznie wykonane kwiaty i laurki.
Nie ma jak u mamy ... Dzieci wręczyły mamom własnoręcznie wykonane kwiaty i laurki.

   Do wszystkich życzeń już wypowiedzianych i tych, które zostaną wypowiedziane 26 maja przyłącza się także portal www.zegocina.pl. Podczas spotkania z mamami w PSP w Żegocinie recytowano wiersz J. Kulmowej, który pragniemy zadedykować wszystkim Mamom, zaglądającym do naszego serwisu.

Mamy mamę
           J. Kulmowa

Najlepsze u mamy jest to, że ją mamy.
Mamy ją swoją nie cudzą. Nie inną.
Zawsze tę samą.
I żeby nie wiem co się stało mama zostanie mamą.
Tylko jedna mama na zmartwienia.
Tylko jedna na dwójkę z polskiego.
Tylko jedna od bójki z najlepszym kolegą.
Jedna od bólu zęba i od przeziębienia.
Nie na sprzedaż. Nie do zamiany.
Nasza wszędzie i przez cały czas.
Więc najlepsze u mamy jest to, że ją mamy
i że mama ma właśnie nas.

Źródło: wikipedia.org oraz http://www.polishnews.com

[wstecz]