DOBRE WYSTĘPY ŻEGOCIŃSKICH BIEGACZY

Okazuje się, że wśród żegocińskiej młodzieży nie brak uzdolnionych biegaczy przełajowych.  8 maja 2006 roku r. odbyły się wokół łapanowskiego zalewu Wiosenne Indywidualne i Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców, które zgromadziły na starcie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Na starcie stanęło 412 biegaczy. Wśród chłopców trasę 2 km najszybciej pokonał Jarosław Galica z Zespołu Szkół w Łapanowie, który wyprzedził Mateusza Matrasa z LO w Żegocinie i Adriana Barnasia z ZS w Łapanowie. Ostatnim etapem tych zawodów były biegi sztafetowe uczniów szkół podstawowych. W składzie każdej sztafety biegło po 3 czwarto, 3 piąto i 3 szóstoklasistów. Najwięcej emocji wzbudził wyścig sztafet chłopców, rywalizujących na dystansie 9 x 1000 metrów. Na początku prowadziła bocheńska PSP nr 1, ale na czwartej zmianie wyprzedził ją zawodnik PSP w Żegocinie. Przez dwa kolejne okrążenia prowadzili chłopcy z Rajbrotu, by na siódmej zmianie oddać prowadzenie sztafecie PSP w Łapanowie. Ostatecznie wygrał Łapanów, wyprzedzając Rajbrot i Żegocinę. Podopieczni Wiesława Wolaka zdobyli więc brązowy medal, ale nie zdołali zakwalifikować się do dalszego etap Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Rady od trenera dla pierwszego biegacza żegocińskiej sztafety. Wiesław Wolak i jego "brązowi" biegacze.

Kilka dni później bardzo wysoką formę zaprezentował wspomniany wyżej Mateusz Matras. W finale wojewódzkiej Licealiady w biegach przełajowych, rozegranym 12 maja 2006 r. na malowniczo położonym lotnisku w Nowym Targu, wystartowało łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych 1,5 tys. dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjum i liceum. Żegocinę reprezentowało 2 uczniów liceum: Mateusz Matras i Stanisław Knurowski. Obaj startowali w biegach indywidualnych. Mateusz Matras zajął wysokie, dziewiąte miejsce. To dosyć pechowa lokata, bo tylko ośmiu najlepszych biegaczy kwalifikowało się do kolejnego etapu zawodów. Drugi zawodnik z Żegociny Stanisław Knurowski ostatecznie zajął 69 miejsce.

Licealiści na starcie do biegu.

- W upalny piątkowy poranek 12 maja 2006 roku na start do biegu indywidualnego chłopców szkół średnich stanęło ponad stu uczestników reprezentujących wszystkie powiaty województwa małopolskiego. Punktualnie o 11:35 starter dał sygnał rozpoczynający bieg na 2000 m. Początek biegu to ogromny ścisk biegnącego tłumu, który jednak w miarę upływu przebiegniętych metrów wyłonił liderów. Narzucili oni wysokie - jak na takie warunki atmosferyczne - tempo biegu. Wśród nich świetnie wystartował Mateusz Matras, który po pierwszym kilometrze był w pierwszej dziesiątce. Przewaga pierwszej dziesiątki nad pozostałą grupą znacznie wzrosła i pozostało tylko pytanie, czy Mateusz wytrzyma to olbrzymie tempo biegu. Udało się, Mateusz Matras wbiegł na metę na bardzo dobrym 9 miejscu ! To największy sukces żegocińskiego licealisty w biegach przełajowych - relacjonuje trener żegocińskich reprezentantów Wojciech Wrona.

Stanisław Knurowski (nr 104) i Mateusz Matras (102) na starcie do biegu. Mateusz Matras na mecie biegu w Nowym Targu.

W tej grupie wygrał Tomasz Ogorzały (ZSB Nowy Sącz), wyprzedzając Adama Czerwińskiego  (ZSPG Myślenice), Jarosława Zabawskiego (ZSP Tuchów), Łukasza Dudę (ZSB Nowy Sącz), Szczepana Dudka (ZSP2 Brzesko), Arkadiusza Bużniaka (ZSEM Nowy Sącz), Łukasza Witnika (ZSZ Grybów) i Wojciecha Karwata (ZS Miechów).