TRZECIOMAJOWE UROCZYSTOŚCI

 Nabożeństwo w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Żegocinie.

    Przypadające na 3 maja Święto Narodowe oraz Matki Bożej Królowej Polski, miało w tym roku dodatkowe elementy. Najpierw o godzinie 7 rano, w żegocińskim kościele parafialnym odprawiona została koncelebrowana przez księży: ks. proboszcza Leszka Dudziaka i ks. Michała Smolika uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Obecne były poczty sztandarowe gminy, PSP w Żegocinie i wszystkich jednostek OSP z terenu gminy. Modlitwy czytali: Sekretarz Gminy Zbigniew Nożkiewicz oraz radni: Lucyna Nowak i Ignacy Rożnowski. Nabożeństwo, podczas którego homilię wygłosił ks. Janusz Psonak, uświetniła Strażacka Orkiestra Dęta z Żegociny. Na zakończenie modlitewnego spotkania w kościele, ks. proboszcz zwrócił uwagę wiernych na fakt, że 3 maja to w pierwszej kolejności święto Matki Bożej Królowej Polski. Przypomniał, że na obraz całej Ojczyzny, składają się działania poszczególnych Małych Ojczyzn, którymi - niestety nie zawsze dobrze - kierują lokalne samorządy.

Nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Przemarsz orkiestry i pocztów sztandarowych do Urzędu Gminy.
Nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Przemarsz orkiestry i pocztów sztandarowych do Urzędu Gminy.

   Po zakończeniu nabożeństwa poczty sztandarowe udały się w towarzystwie orkiestry w kierunku budynku Urzędu Gminy. Przez kilka minut na schodach CKSiT koncertowała orkiestra.
   Około godziny 8.30 w sali narad rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy. Prócz radnych wzięli w niej udział goście; m. in. ks. proboszcz z Łąkty Stanisław Szczygieł, kierownik Posterunku Policji w Żegocinie Krzysztof Kluba, dyrektorzy szkół, przedszkoli, kierownicy zakładów pracy, sołtysi. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego uczestnicy spotkania obejrzeli montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów żegocińskich szkół, których do występu przygotowały panie: Anna Maurer, Bożena Banaś i Jolanta Sajdak.
   Następnie Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym rozpoczęła się dyskusja, w której głos zabierali radni: Tadeusz Olszewski, Bogdan Bielak, Józef Dziedzic. Krótki przemawiali także: kierownik Posterunku Policji Krzysztof Kluba i ks. Stanisław Szczygieł. Wójt Gminy Jerzy Błoniarz powiedział, że jedną z najlepszych ustaw w ostatnich czasach była uchwalona 16 lat temu ustawa o samorządzie terytorialnym. Umożliwia ona samorządom w dużym stopniu budowanie dobra w małych Ojczyznach, jakimi są gminy. - Zależy nam tu na tworzeniu dobra - powiedział Wójt Jerzy Błoniarz i podziękował wszystkim, którzy pracują nad tym, aby w naszej Małej Ojczyźnie żyło się dobrze i zgodnie. Przypomniał także zmarłych już dobrodziejów: ks. Anoniego Porębę i Leopolda Guzika, którzy już wcześniej budowali podstawy pod obecny rozwój lokalnej społeczności.

Okolicznościowy program artystyczny żegocińskiej młodzieży. Uroczysta sesja Rady Gminy w Żegocinie.
Okolicznościowy program artystyczny żegocińskiej młodzieży. Uroczysta sesja Rady Gminy w Żegocinie.

   Bogate w wydarzenia było także popołudnie. Około godziny 15 przyjechała do Żegociny grupa niemieckich strażaków z zaprzyjaźnionego z bocheńskim powiatu Saarlouis w zachodnich Niemczech, która przez pięć dni przebywać będzie na terenie powiatu bocheńskiego. Goście z Niemiec odbyli spotkanie ze strażakami z gminy Żegocina, po czym zwiedzili remizy OSP w Żegocinie i Rozdzielu, a następnie wspólnie z żegocińskimi strażakami - uczestniczyli w ceremonii złożenia kwiatów pod Figurą Świętego Floriana w centrum Żegociny.
    Następnie strażacy - ochotnicy Gminy Żegocina udali się do Łąkty Górnej, gdzie zaplanowano Gminne Obchody Dnia Strażaka. O godzinie 18 rozpoczęło się w tamtejszym kościele nabożeństwo majowe oraz Msza Święta, po której kolumna strażackich pododdziałów przemaszerowała wraz z orkiestrą spod kościoła do remizy. Tam miała miejsce ceremonia poświęcenia zmodernizowanej remizy. Następnie odbyło się strażackie spotkanie, podczas którego przed gośćmi z Niemiec i strażakami Gminy Żegocina wystąpił młodzieżowy zespół folklorystyczny z Łąkty Górnej oraz żegocińska kapela ludowa.

[wstecz]