WSPOMNIENIE WIELKANOCY 2006

 Wielkanoc 2006. Wielkanoc 2006.
Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa.

    Wielkanoc (Pascha) jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Tegoroczna  przypadła na dzień 16 kwietnia, a więc stosunkowo późno. W roku 2000 była jednak jeszcze później, bo 23 kwietnia. Liczono więc na ładną i ciepłą pogodę. Tak jednak nie było. Przez większą część Wielkiego Tygodnia było bowiem chłodno i bardzo często padał deszcz.
    Uroczystości religijne Wielkiego Tygodnia miały w tym roku nieco inny przebieg niż w latach poprzednich. Zgodnie z zaleceniem Ks. Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca bardzo znacznie przesunięte zostały uroczystości Wielkiej Soboty, które rozpoczęły się dopiero o godzinie 21. Druga zmiana w wielkosobotniej liturgii to odprawienie już w sobotę Mszy Świętej rezurekcyjnej.  Kolejną nowością w żegocińskiej parafii, wprowadzoną przez księdza proboszcza Leszka Dudziaka była piątkowa droga krzyżowa na zewnątrz kościoła, której trasa wiodła od kościoła, poprzez cmentarz, wzdłuż drogi z Nowej Wsi do skrzyżowania i z powrotem do kościoła. Nocna modlitwa, przy zapalonych pochodniach, pod stacjami drogi krzyżowej urządzonymi w terenie przypadła do gustu parafianom i choć trochę przeszkodził deszcz, to nowa ceremonia ma szansę być na stale włączona to tutejszej wielkanocnej tradycji.
    Pozostałe, dotychczasowe elementy świątecznych ceremonii i tradycji, były bez zmian. Jak zwykle od wielu, wielu lat odbyły się rekolekcje wielkopostne. Parafianie bardzo licznie uczestniczyli w wieczornych nabożeństwach Wielkiego Czwartku i Piątku. Przy symbolicznym Grobie Chrystusa wartę pełnili strażacy z tutejszych jednostek OSP, a młodzież i dorośli modlili się, adorując Chrystusa złożonego w Grobie. W Wielką Sobotę księża żegocińskiej parafii poświęcili pokarmy.
    Wielkanocna niedziela - to także święto rodzinne. Jak zwykle rodziny spotkały się na śniadaniu wielkanocnym. Odwiedzano także krewnych oraz zmarłych, udając się na cmentarze i tam modląc się w ich intencji.
    Poniedziałek Wielkanocny, zwany również lanym, związany jest z tradycyjnym śmigusem - dyngusem. W tym roku przypadków polewania panien i dziewcząt było jednak niewiele, bo wszystkich dosyć mocno skropił padający deszcz.
   We wtorek wszystko powoli powracało do normy, a środa była pierwszym po przerwie świątecznej dniem nauki szkolnej.

WIELKANOCNE FOTOREMINISCENCJE
Wielkanoc 2006. Wielkanoc 2006.
Wielkanoc 2006. Wielkanoc 2006.
Wielkanoc 2006. Wielkanoc 2006.

Fot. A. Rogala

[wstecz]