Z WDZIĘCZNOŚCI ZA 50 LAT SPOŁECZNEJ SŁUŻBY

Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.

Spotkanie ze Strażakami Jubilatami w świetlicy remizy w Łąkcie Górnej - przemawia Wójt Gminy Jerzy Błoniarz.

    Z inicjatywy księdza proboszcza Stanisława Szczygła - kapelana Strażaków Ochotników Gminy Żegocina i przy współpracy Zarządu OSP w Łąkcie Górnej I Zarządu Gminnego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żegocinie w niedzielne przedpołudnie 23 kwietnia 2006 roku zorganizowano miłą uroczystość, podczas której dziękowano łąkieckim druhom za 50-letnią pracę społeczną w szeregach ochotniczej straży pożarnej.

Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej. Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.
Początek nabożeństwa w kościele. Strażacy w łąkieckim kościele.

   "Złoci Jubilaci" zostali zaproszeni najpierw do kościoła parafialnego, gdzie w ich intencji odprawiona została msza święta, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy Łąkty Górnej i Łąkty Dolnej, strażacy jednostek OSP z obu tych wsi oraz zaproszeni goście: Leopold Grabowski - Prezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie i Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku, Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina - także strażak.
   Strażackie pododdziały z Łąkty Górnej i Dolnej wprowadził do kościoła dowódca zgrupowania druh Janusz Stańdo. Potem rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, podczas której księdzu kapelanowi Stanisławowi Szczygłowi asystowali ministranci oraz strażacy: Tadeusz Stary i Wojciech Kępa. - Chcemy dziś Bogu wspólnie podziękować za 50 lat służby strażaków ochotników z terenu naszej parafii. Jest ich jedenastu, 9 z Łąkty Górnej i 2 z Łąkty Dolnej. Są to: Józef Stańdo, Józef Guzik, Kubanek, Tadeusz Krawczyk, Władysław Rosiek, Stanisław Kaczmarczyk, Władysław Mróz, Michał Kowalik - z Łąkty Górnej oraz Władysław Dudek i Emil Burkiewicz z Łąkty Dolnej - powiedział do zebranych na początku nabożeństwa ks. proboszcz Stanisław Szczygieł.

Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej. Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.
Ks. Kapelanowi asystowali strażacy: Tadeusz Stary i Wojciech Kępa. Mszę Świętą celebrował ks. proboszcz Stanisław Szczygieł.

   Podczas Mszy Świętej, odprawianej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, homilię wygłosił ks. kapelan Stanisław Szczygieł. W dużej części poświęcił ją strażakom.

Ks. Stanisław Szczygieł - kapelan strażaków ochotników Gminy Żegocina.
Ks. Stanisław Szczygieł - kapelan strażaków ochotników
Gminy Żegocina.

Fragmenty homilii ks. Stanisława Szczygła.
"Kochani Jubilaci !
    Chrystus w swojej ewangelii ma wskazania dla pojedynczych ludzi, dla różnych grup społecznych, dla poszczególnych zawodów. W Chrystusowej nauce jest takie ciekawe wskazania: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z moich braci, mnie uczyniliście". Słowa te między innymi realizują strażacy - ochotnicy. Dziś, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia - pragniemy powiedzieć "dziękuję" wszystkim Strażakom - Ochotnikom i Bogu ich polecić za to, że na codzień czynią miłosierdzie pomagając bliźniemu w potrzebie. W szczególny sposób chcemy okazać wdzięczność naszym Jubilatom Strażakom. Dziewięciu jest z Łąkty Górnej, dwóch z Łąkty Dolnej. 50 lat w służbie Ochotniczej Straży Pożarnej. Można te 50 lat oceniać według różnorakich kluczy. Weźmy pod uwagę klucz, którym się otwiera skarbiec, w którym dobro się znajduje. I w tym skarbcu pięćdziesięcioletnim jest pamiątka ....

    Jest wybudowana remiza w jednej i drugiej wiosce. Takie były te budynki, jakie możliwości finansowe i zwyczaje lokalne. W tym skarbcu życia pozostały wspomnienia z akcji bojowych, kiedy dzisiejsi jubilaci spieszyli z pomocą, bo czyjeś mienie płonęło i czasem życie ludzkie było zagrożone. A śpieszyli z takim sprzętem, jaki wtedy był. W tym 50-letnim skarbcu były zebrania, spotkania, szkolenia. Trzeba było więc dużo dobrej woli, aby pogodzić pracę domową z obowiązkami społecznymi, za które przecież nikt nie płacił. W tym 50-letnim skarbcu była służba Bogu w ścisłym tego słowa znaczeniu. Były warty przy Bożym Grobie, były prezentacje jednostek w święto Bożego Ciała, były uświetniane obecnością strażaków odpusty parafialne. W tym skarbcu 50-letnim jest piękny dokument, że Ochotnicza Straż zawsze była wierna: Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi. Nawet w czasach komunistycznych strażacy nie zdezerterowali, robili to, co robić trzeba było, choć wcale nie było to łatwe, ani proste. Oceniając bardzo pobieżnie minione 50 lat w służbie strażaka - ochotnika powiem, że do tej funkcji społecznej trzeba mieć powołanie. Mówimy o powołaniu nauczyciela, księdza, lekarza i można tez powiedzieć o powołaniu strażaka. Jeśli ktoś nie ma powołania, to w takiej czy innej funkcji nie wytrzyma. Obowiązki, zadania znudzą go i odejdzie.
Drodzy Jubilaci !
    Przez 50 lat wytrwaliście na posterunku, a tak się stało, bo przez ta posługę społeczną realizowaliście swoje powołanie. Podobała Wam się ta posługa, podobała się Wam organizacja i w niej Bóg pozwolił działać 50 lat.
Czcigodni Jubilaci !
    Jako kapelan strażaków - ochotników chciałbym Wam raz jeszcze w imieniu mieszkańców obydwu wiosek powiedzieć zwykłe, a miłe słowo ... "dziękuję" ... Dziękuję od siebie, od gości, którzy jeszcze przemówią do was. Dziękuję od obecnie pełniących służbę Druhów Strażaków. Są z nami i chcą Wam złożyć uszanowanie. Do tego uszanowania chcemy, jako ludzie wierzący, dołączyć dar modlitwy, Niech Bóg za bezinteresowną służbę obdarzy was swoimi wyróżnieniem. Życzymy Wam Jubilaci niech Bóg będzie z Wami.
Niech wam towarzyszy życzliwość ludzka i takie zdrowie, by każdy z Was mógł jak najdłużej czuć się potrzebny dla rodziny i wioski. Do wieńca modlitw dołączmy również Druhów Strażaków, którzy w ciągu 50 lat odeszli na służbę u Boga w wieczności. A takich jest 14 w Łąkcie Górnej i aż 30 w Łąkcie Dolnej. Niech nasz Dowódca - Bóg - błogosławi nam wszystkim, abyśmy na różnych odcinkach życia czynili dobro, abyśmy byli dla siebie miłosierni.

    Po zakończeniu nabożeństwa do zebranych w kościele, a zwłaszcza Strażaków Jubilatów, zwrócił się obecny Prezes Zarządu OSP w Łąkcie Górnej druh Zdzisław Wrona, któremu funkcje tę niedawno powierzyli druhowie strażacy podczas zebrania sprawozdawczo - wyborczego. 

Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej. Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.
Podziękowania Jubilatom złożył Prezes OSP Łąkta Górna Zdzisław Wrona. Podziękowania i kwiaty dla Jubilatów z Łąkty Dolnej złożył m. in. Jan Kukla.

      - Szanowni Jubilaci ! Dziękuję Wam za to, że przeszło 50 lat temu, przy Waszym dużym staraniu i zaangażowaniu założyliście straż ochotniczą w Łąkcie, która funkcjonuje do tej pory. 50 lat - to okres wytężonej Waszej pracy społecznej, którą my - jako Wasi następcy - podziwiamy i szanujemy. Przez ten okres czasu nieśliście pomoc ludziom w nieszczęściu, ludziom, których dotknął straszliwy żywioł, jakim jest pożar. jesteśmy Wam wdzięczni za to, że możemy tak samo jak Wy, nieść ludziom pomoc. Będziemy się starali, aby ta Wasza wieloletnia, społeczna praca, w którą włożyliście dużo serca i czasu, nie poszła na marne. My - jako Wasi następcy - zrobimy wszystko, żeby dalej nasze jednostki funkcjonowały jak najlepiej. My już mamy młodych następców, którzy powoli przejmują nasze obowiązki i bardzo się z tego cieszymy, że możemy na nich polegać. Szanowni Jubilaci. Chciałem wam życzyć dużo zdrowia, zadowolenia z życia, samych pogodnych dni i spełniania wszystkich marzeń. Szczęść Boże! - powiedział druh Zdzisław Wrona.
     Zaraz potem wszyscy zebrani w kościele donośnym głosem odśpiewali Jubilatom życzenia: "Wszystkiego dobrego, życzymy, życzymy ....". Za modlitwy, nabożeństwo i pamięć podziękował w imieniu strażaków Jubilat - druh Józef Stańdo.
   Po nabożeństwie część druhów - jubilatów musiała udać się do domów. Dlatego ksiądz kapelan Stanisław Szczygieł oraz członkowie OSP Łąkta Dolna przekazali im kwiaty, podziękowania, życzenia i prezenty. Otrzymali je druhowie: Władysław Dudek - senior strażaków - ochotników, liczący sobie 93 lata życia oraz 76-letni Emilian Burkiewicz.

Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej. Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.
Jako pierwszy przemawiał Leopold Grabowski. Strażacy - Jubilaci podczas spotkania w remizie.

   Do remizy, gdzie łąkieccy strażacy przygotowali drugą część uroczystości - okolicznościowe spotkanie, udało się pięciu Strażaków - Jubilatów. Jako pierwszy zwrócił się do nich Prezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie druh Leopold Grabowski, który pełni jednocześnie funkcję wiceprezesa Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni. - Są w życiu człowieka takie okresy; czas dzieciństwa, czas nauki, miłości, zakładania rodziny, czas pracy zawodowej i społecznej. 50 lat w życiu człowieka to niby sporo. Ale jak to ktoś powiedział - tak jakby otwarł i zamknął książkę. Można ten okres przeżyć marnie, ale można i wspaniale. W swojej homilii ksiądz powiedział, że tu w Łąkcie Górnej jest skarbiec, a w nim same dobre uczynki. Również ja chciałem powiedzieć, że tych uczynków w Łąkcie Górnej jest tak ogromnie dużo, że wymieniać ich nie ma sensu. Jeden z takich skarbów, które udało nam się z tego skarbca wyłowić - to pomysł pana Józefa Stańdo, żeby powołać na terenie naszej gminy księdza kapelana. Popatrzcie - jedno słowo, a jaki mamy obfity plon w postaci tylu wspaniałych uroczystości, które podziwiamy i których nam wszyscy wokoło zazdroszczą. Za przykładem Żegociny dziś inne jednostki także powołują kapelanów. My byliśmy pierwsi, a to się bardzo liczy. To są wspaniałe chwile, kiedy się spotykamy, kiedy wspominamy. Taką chwilę mamy i dziś - tymi słowami przemówił do zebranych w łąkieckiej świetlicy Prezes Zarządu Gminnego Oddziału Związku OSP RP w Żegocinie druh Leopold Grabowski.

 Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej. Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.
Jerzy Błoniarz odczytał Jubilatom treść okolicznościowego adresu. Jako pierwszy otrzymał go druh Józef Stańdo.

    Zaraz po nim przemawiał Wójt Gminy Jerzy Błoniarz.  - Nigdy w życiu nie spodziewałem się, że jako syn łąkieckiej ziemi, będę mógł brać udział w takim pięknym spotkaniu z Jubilatami, zorganizowanym przez księdza proboszcza. Moje serce jest wzruszone do tej pory, bo tak wiele pięknych i ciepłych słów było powiedziane przez księdza kapelana w kościele. Były one wypowiedziane po to, aby być lepszym, nadal działać, pomagać innym, tworzyć lepsze jutro. Myślę, że cały kościół, który Wam tak pięknie śpiewał i nasza modlitwa w Waszej intencji - to najlepsze dla Was życzenia. Służba dla drugich, to co robiliście, to co robią druhowie w całej Polsce - jest bardzo wyraźnie zauważalne. Świadczą o tym wysokie notowania strażaków. Cieszę się z tego, że na ten Wasz Jubileusz mogliśmy zmodernizować remizę, którą kiedyś osobiście budowaliście. Będziemy tu mogli się spotykać i urządzać różne, chociażby takie jak dziś - uroczystości - powiedział Wójt Jerzy Błoniarz. Złożył także księdzu kapelanowi Szczygłowi podziękowanie za wysiłki na rzecz tworzenia strażackiej wspólnoty, która jest tak bardzo potrzebna.                                                                 

Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej. Strażackie spotkanie w Łąkcie Górnej.
Wójt Jerzy Błoniarz i prezez Zarządu Oddziału ZOSP w Żegocinie Leopold Grabowski podczas składania podziękowań dla Józefa Guzika. Ks. Szczygieł wręczył Jubilatom prezent od siebie i strażaków łąkieckiej jednostki - piekny album z fotografiami Arturo Mari.

    Wójt odczytał treść okolicznościowych adresów, skierowanych do Jubilatów przez samorząd gminy i zarząd gminnego oddziału ZOSP. "W imieniu samorządu Gminy Żegocina oraz Zarządu Oddziału ZOSP RP składamy serdeczne podziękowania za długoletnią, ochotniczą służbę strażacką i bycie w naszej strażackiej rodzinie, przywiązanie i wspaniały przykład troski i odpowiedzialności oraz szlachetności. Dziękujemy Druhom za każdy przeżyty dzień, za ratowane mienie, za ofiarność i poświęcenie. Jesteście przykładem Druha Strażaka Ochotnika dla młodych strażaków i będziecie dalej naszym drogowskazem w zdrowiu, szczęściu i wzajemnej życzliwości" - napisano w okolicznościowym adresie, który wręczali wspólnie Jerzy Błoniarz i Leopold Grabowski. Do życzeń i podziękowań włączył się także ks. kapelan Stanisław Szczygieł, który przekazał Jubilatom okolicznościowe dyplomy oraz piękne wydawnictwo albumowe "Święty Ojciec" z fotografiami autorstwa Arturo Mari. Otrzymali je obecni w świetlicy Strażacy - Jubilaci: Józef Stańdo, Józef Guzik, Władysław Mróz, Jan Krawczyk, Stanisław Kaczmarczyk. Upominki i dyplomy dla pozostałych Jubilatów, nieobecnych na uroczystości ze względu na stan zdrowia - druhów Władysława Rośka, Tadeusza Krawczyka, Józefa Kubanka - przekażą członkowie władz statutowych łąkieckiej jednostki.

Dyplom.

Drogi Druhu Strażaku Jubilacie.

Człowiek jest powołany, aby być miejscem spotkania z Bogiem.
Człowiek jest przystanią miłości dla drugiego człowieka.
Człowiek rozpoznając prawdę i dobro potrafi je wybierać i za nim iść.
                                                                      Słowa Papieża Jana Pawła II


   
W podziękowaniu za 50 lat służby Bogu i ludziom w szeregach Strażaka Ochotnika dedykuję modlitwę przed Dowódcą - Bogiem i przekazuję podziękowania od ludzi tworzących wspólnotę Łąkty Górnej, a przede wszystkim od tych, którzy kontynuują dzieło przez Druha Seniora rozpoczęte.
     Niech Wasze 50-letnie poświęcenie i zaangażowanie dla OSP Łąkta Górna doceni Bóg, niech potomni z wdzięcznością wspominają, a obecni Druhowie Strażacy szlachetne wzorce naśladują. Przekazuje te słowa wdzięczności i uznania.

Ksiądz Stanisław Szczygieł - Kapelan Strażaków Ochotników Gminy Żegocina wraz
z całym Zarządem OSP Łąkta Górna i Druhami Strażakami.

    Rozmowy przy kawie i ciastkach, a zwłaszcza wspomnienia i refleksje o szybko mijającym czasie, trwały ponad godzinę. Organizatorzy tej pierwszej tego typu imprezy mają nadzieję, że podobne spotkania ze strażakami - złotymi jubilatami - wejdą na trwale do planów zamierzeń wszystkich jednostek z tereniu gminy.
    Najbliższa okazja do integracyjnego spotkania nadarza się niebawem, podczas gminnych obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się w dniu 3 maja 2006 roku. Będą składać się z czterech zasadniczych części: spotkania ze strażakami - ochotnikami z zaprzyjaźnionym z Bochnią okręgiem Saarlouis z Niemiec, złożeniem kwiatów przed Figurą Św. Floriana w Żegocinie, mszą świętą w intencji strażaków w łąkieckim kościele oraz okolicznościowym spotkaniem w świetlicy w Łąkcie Górnej.

[wstecz]