NIESTRUDZONA ANNA ŁĘKAWA

Anna Łękawa przy malowaniu.

Anna Łękawa przy malowaniu kolejnego obrazu.

    Niestrudzona jest wprost pani Anna Łękawa - poetka i malarka z Łąkty Górnej. Artystka (urodzona w 1911 roku w Łąkcie Dolnej), która nigdy nie ukończyła żadnej szkoły artystycznej, a od ponad pół wieku maluje obrazy i pisze wiersze. W 1999 roku otrzymała za swoją artystyczną działalność i rozsławianie Żegociny Złoty Krzyż Zasługi. Kilka tygodni temu wyszły spod jej pędzla piękne obrazy przedstawiające kapliczki przydrożne z terenu wsi Łąkta Górna i Łąkta Dolna. Prace z tego cyklu, na który składa się 9 obrazów, przez kilka ostatnich tygodni były eksponowane w łąkieckim kościele. - W ubiegłym roku odnowiono w Łąkcie 3 kapliczki. Wtedy naszła mnie taka myśl, aby zaproponować pani Łękawowej uwiecznienie tyc kapliczek na obrazach. We wsi nie wszyscy wiedzą, jak wyglądają wszystkie łąkieckie figury, więc te obrazy powinny nakłonić ich do zobaczenia, jak rzeczywiście wyglądają. Niektóre z nich powinny być odnowione, więc może w ten sposób skłonię ludzi do zainteresowania się stanem tych figur i kapliczek i pomyśleniu o ich renowacji. To przecież historia - tak o genezie tej malarskiej serii pani Łękawowej mówi ksiądz proboszcz Stanisław Szczygieł. Prezentujemy miniatury obrazów pani Anny Łękawy i gorąco zachęcamy do oglądnięcia oryginałów. A może pani Anna będzie kontynuować cykl, związany z kapliczkami i przydrożnymi figurami, których w okolicy nie brakuje ?

ŁĄKIECKIE KAPLICZKI - CYKL OBRAZÓW ANNY ŁĘKAWY

Obraz Anny Łękawy. Obraz Anny Łękawy. Obraz Anny Łękawy.
Figura w Łąkcie Dolnej. Figura pod "Przylaskiem". Figura w "Konicach".
Obraz Anny Łękawy. Obraz Anny Łękawy. Obraz Anny Łękawy.
Figura "Pod Dworem". Figura na "Skrzydłówce". Figura w "Konicach".
Obraz Anny Łękawy. Obraz Anny Łękawy. Obraz Anny Łękawy.
Figura na "Podkosówce". Figura na "Podkosówce". Figura w "Brzezinach".

    Obrazy pani Łękawowej, przedstawiające kapliczki wsi Łąkta Górna, zostaną później przekazane do izby tradycji tutejszego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Tak zdecydowała artystka, która z ta właśnie szkołą utrzymuje stałe kontakty.

Dyplom za udział w konkursie "Poza Barierami".

    Miło nam również poinformować, że w grudniu 2005 roku pani Anna Łękawa została ponownie laureatką prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych "Poza Barierami", który był zorganizowany w Borzęcinie. Aż cztery z jej prac wybrano do reprodukcji w specjalnym kalendarzu wydanym po wystawie. Malowała te obrazy od września 2005 roku i ponowny sukces bardzo panią Annę ucieszył, zwłaszcza, że dyplomowi towarzyszyła atrakcyjna nagroda rzeczowa.

   Artystka z Łąkty wysłała także kolejne swoje wiersze na Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Józefa Kosakowskiego, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej. Poetka była już laureatką tego konkursu w latach 2004 i 2005. Rok temu wyróżnienie przyniósł jej wiersz pt. "Pamięci poety ludowego Józefa Kosakowskiego". Tym razem wysłała "Był taki dzień" (wiersz napisany w 1 rocznicę śmierci Jana Pawła II), "Słowik" i "Przemiany" oraz "Przedwiośnie". Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu nastąpi 30 kwietnia 2006 roku.

[wstecz]