"DZIEŃ ZIEMI" W ŻEGOCINIE

Obchody "Dnia Ziemi" w PSP w Żegocinie. Obchody "Dnia Ziemi" w PSP w Żegocinie.
Obchody "Dnia Ziemi" w PSP w Żegocinie.

    22 kwietnia jest "Dniem Ziemi". Idea tego święta zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy obchodzono go tam 22 kwietnia 1970 r. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. Każdego roku wybierane jest inne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi, związane z problemami ekologicznymi - w tym roku brzmi ono "rzeka". "Dzień Ziemi " stanowi coroczną okazję do przypomnienia o odpowiedzialności, jaką ponosimy za naszą planetę, która coraz bardziej niszczeje.
Z okazji "Dnia Ziemi" organizowane są różnorodne przedsięwzięcia. Od kilku już lat włącza się w te obchody młodzież z Żegociny. Polega to przede wszystkim na przeprowadzeniu w szkołach okolicznościowych apeli z różnorodnym programem. Są to zwykle inscenizacje poświęcone problemom ekologicznym.
     22 kwietnia 2006 roku takie właśnie apele zorganizowano w PSP i Zespole Szkół w Żegocinie. W Zespole Szkół członkowie Kółka Geograficznego, prowadzonego przez Panią mgr Stanisławę Łach, przygotowała okolicznościowy apel, podczas którego zaprezentowano wszystkim uczniom inscenizację teatralną o tym, jak na co dzień niszczymy Ziemię. Wystąpili w niej uczniowie klasy pierwszej i drugiej liceum ogólnokształcącego.

  Obchody "Dnia Ziemi" w Zespole Szkół w Żegocinie. Obchody "Dnia Ziemi" w Zespole Szkół w Żegocinie.
Obchody "Dnia Ziemi" w Zespole Szkół w Żegocinie. Obchody "Dnia Ziemi" w Zespole Szkół w Żegocinie.
Obchody "Dnia Ziemi" w Zespole Szkół w Żegocinie.
   Z obu inscenizacji przygotowanych w Żegocinie przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli jasno wynika, że Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmiecili, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieją patrzymy więc na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom.

[wstecz]