EUROPEJSKIE POWITANIE WIOSNY

Topienie Marzanny "na sucho".

    W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, czyli 21marca 2006 roku radośnie powitały  wiosnę dzieci z Publicznego Przedszkola w Łąkcie Górnej. Przedszkolaki nie poszły jednak, jak co roku, topić Marzannę w Potoku Saneckim, ale pozostały w przedszkolnej sali, by tu bawić się z ulubieńcami dzieci z różnych krajów Unii Europejskiej:  m. in:  Misiem Uszatkiem, który reprezentował naszą Ojczyznę, Kubusiem Puchatkiem -  ulubieńcem dzieci z Anglii, Muminkami ze Szwecji, Kotem w butach z Niemiec, Śpiącą Królewną z Francje i Pinokio z Włoch.

Patrycja Brzykcy w konkursie recytatorskim. Grupa maluszków dekoruje wiosnę kwiatami.
Patrycja Brzykcy w konkursie recytatorskim. Grupa maluszków dekoruje wiosnę kwiatami.

   Panie nauczycielki przygotowały dla dzieci dużo zabaw i zagadek, związanych z bajkami. Przedszkolaki poznawały też podstawowe wiadomości o wybranych krajach Unii Europejskiej. Poznały flagę Unii Europejskiej, którą otrzymały po ułożeniu ilustracji do bajek  według kolejności cyfr i odwróceniu ich na drugą stronę.

  
Rozwiązywanie zagadek związanych z postaciami bajkowymi. Puzzle ułożone przez 5 i 6 - latków przedstawiały Europę.
Rozwiązywanie zagadek związanych z postaciami bajkowymi. Puzzle ułożone przez 5 i 6 - latków przedstawiały Europę.

    Bardzo atrakcyjne okazały się zabawy dziecięce z innych krajów. Największą radość sprawiła im "Befane", czyli włoską dobra Baba Jaga, która przynosi dzieciom prezenty z okazji świąt. W Łąkcie "Befane" czarowała i zamieniała dzieci w wiosenne zwierzęta, które musiały tańczyć na jej rozkaz. Dzieci układały również trudne puzzle, mogły też wykazać się znajomością tradycji ludowych w Polsce,   związanych z powitaniem wiosny. Było topienie Marzanny na niby (aby nie zanieczyszczać środowiska), zapoznanie z dawnym symbolem wiosny - Gaikiem oraz współczesnym - lalką w szacie pani wiosny.

Kasia Machaj jako Befana. Zielony gaik i lalka -  jako symbole dawnych i obecnych czasów.
Kasia Machaj jako Befana. Zielony gaik i lalka -  jako symbole dawnych i obecnych czasów.

    Nie mogło z okazji takiego święta zabraknąć gości. Najpierw przedszkole odwiedziły mamy, które zostały zaproszone do pracy w jury przy konkursie recytatorskim "Wiosna, wiosna". Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy Izabela Dziedzic i Mateusz Stary wezmą udział w konkursie recytatorskim w szkole w Łąkcie Górnej. Przybył także przyjaciel Misia Uszatka Bociek Długonogi, co wracał z ciepłych krajów i na powitanie przyniósł pełen kosz bananów, ale i pamiątkowe niebieskie baloniki, które dzieci ozdobiły żółtymi gwiazdkami, by mogły dłużej pamiętać wyprawę po krajach Unii Europejskiej.

Dzieci otrzymały od Długonogiego Bociana Mateusz Stary otrzymał dyplom.
Dzieci otrzymały od Długonogiego Bociana
banany i niebieskie baloniki.
Wręczenie dyplomu przez dyrektorkę przedszkola
mgr Barbarę Oliwa zwycięzcy konkursu Mateuszowi Staremu.

  Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a dzieci wyniosły z niego nie tylko wiele radości, ale także nowych wiadomości o Unii Europejskiej, której są przecież obywatelami.

Opracowanie: M. Machaj

[wstecz]