GMINNE ELIMINACJE OTBWRD 2006

Zawodnik na trasie toru sprawnościowego.

     Policja wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Transportu i Budownictwa co roku organizują turnieje edukacyjne tj.: młodzieżowy turnieju motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych. Eliminacje do finałów obydwu imprez zaczynają się już na szczeblu szkół, gdzie wyłaniane są drużyny do wyższych eliminacji. Potem rozgrywane są eliminacje gminne, powiatowe, wojewódzkie i wreszcie finał krajowy.
     Takie właśnie eliminacje rozegrano 29 marca 2006 r. w gminie Żegocina. Odbyły się one w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej.  Całością prac przy organizacji turnieju zajęła się pani Wiesława Kruczyńska - Stary. Sędzią głównym zawodów był Specjalista Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Bochni - nadkomisarz Władysław Szydłowski. Stawka rywalizacji, w której wzięły udział trzyosobowe reprezentacje wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy, był awans do eliminacji powiatowych oraz nagrody ufundowane przez dyrektora łąkieckiej szkoły pana Jana Rośka.

 Przygotowanie do startu na torze sprawnościowym. Agnieszka Dudek podczas przejazdu na torze sprawnościowym.
Przygotowanie do startu na torze sprawnościowym. Justyna Waligóra z Rozdziela podczas przejazdu na torze sprawnościowym.

     Turniej składał się z dwóch konkurencji. Pierwszą był pisemny test wiadomości. Test, w każdym etapie Turnieju składa się z 25 pytań, w tym: 5 dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, 5 dotyczących znaków drogowych, 10 dotyczących sytuacji w ruchu drogowym, 5 dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Najlepiej poradził sobie z nim Grzegorz Mróz z Łąkty Górnej, który zrobił tylko jeden błąd. Dwa błędy popełnił jego kolega z drużyny Krzysztof Paruch. Nieźle też napisali test: Agnieszka Dudek z Rozdziela i Kamil Rozum z Żegociny. Jazda rowerem po torze sprawnościowym, ułożonym w sali gimnastycznej szkoły - to druga konkurencja turnieju.

Grzegorz Mróz w tzw. korytarzu Grzegorz Mróz na równoważni.

Grzegorz Mróz w tzw. korytarzu

i na równoważni.

   Slalom pomiędzy tyczkami, jazda po równoważni i w tzw. korytarzu - to tylko niektóre elementy toru. Znów najlepiej poradził sobie Grzegorz Mróz (tylko 1 błąd), reprezentujący PSP w Łąkcie Górnej. Wyprzedził kolegów z drużyny: Krzysztofa Parucha i Kamila Paciorka. Z pozostałych drużyn najmniej błędów popełnili: Krzysztof Wąsik z PSP w Rozdzielu (2 błędy) i Mirosław Dziedzic z PSP w Żegocinie (3 błędy). Podopieczni Wiesławy Kruczyńskiej - Stary wygrali więc zdecydowanie z ekipami Lidii Szkodny z PSP w Rozdzielu (12 błędów więcej) i Stanisława Guzika z PSP w Żegocinie (17 błędów więcej).

Ogłoszenie wyników. Dyrektor Jan Rosiek wręcza dyplom kapitanowi drużyny z Łąkty Górnej.
Ogłoszenie wyników. Dyrektor Jan Rosiek wręcza dyplom kapitanowi drużyny z Łąkty Górnej.

    Uroczyste zakończenie eliminacji, połączone z wręczeniem nagród, poprowadził dyrektor szkoły mgr Jan Rosiek. Wyniki ogłosił sędzia główny - Nadkomisarz Władysław Szydłowski. Nagrody, ufundowane przez dyrektora szkoły otrzymały wszystkie drużyny. Dyplom z podziękowaniami otrzymał także sędzia główny zawodów.

Dyplom i nagrody dla drużyny PSP w Rozdzielu. Dyplom i nagrody dla drużyny PSP w Żegocinie.
II miejsce zajęła drużyna z Rozdziela. Dyplom odbiera Agnieszka Dudek. Dyplom i nagrody dla drużyny PSP w Żegocinie.

    Nadkomisarz Władysław Szydłowski uznaje, że turnieje bezpieczeństwa w ruchu drogowym są bardzo potrzebne i pożyteczne. - Służą temu, aby dzieci i młodzież lepiej poznały zasady i przepisy ruchu drogowego, Jeśli będą je znać, będą w ruchu zachowywać się poprawnie i będzie mniej zdarzeń z ich udziałem. W tym turnieju trzeba wiedzieć znacznie więcej niż na kartę rowerową. Z roku na rok ulega poprawie baza, służąca szkoleniu dzieci i młodzieży. Do niedawna było tylko jedno miasteczko ruchu drogowego w Łapanowie. Teraz jest także w Łąkcie Dolnej, a z tego co wiem, kolejne będzie w Mikluszowicach - powiedział po zawodach.

Jan Rosiek, Wiesława Kruczyńska - Stary, drużyna z Łąkty Górnej oraz kom. Stanisław Szydłowski.

Jan Rosiek, Wiesława Kruczyńska - Stary, drużyna z Łąkty Górnej oraz kom. Stanisław Szydłowski.

    Znamy już termin eliminacji powiatowych. Rozegrane zostaną 11 kwietnia br. w Łapanowie. O godzinie 9 rozpoczną rywalizację drużyny ze szkół podstawowych, dwie godziny później gimnazjalnych.

[wstecz]