GMINNE ELIMINACJE OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

GMINNE ELIMINACJE OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

   W gminnych eliminacjach OTWP "Młodzież zapobiega pożarom", które rozegrano 9 marca 2006 roku w Zespole Szkół w Rozdzielu, wzięło udział 31 uczniów (po 12 ze szkół podstawowych i gimnazjum oraz 7 z żegocińskiego LO). Byli to laureaci rozegranych wcześniej szkolnych eliminacji, które odbyły się w Zespołach Szkół w Rozdzielu, Łąkcie Górnej i Żegocinie. Na terenie gminy do rywalizacji przystąpiło 61 uczniów. Zainteresowanie turniejem było więc w tym roku spore.

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

    Przybyłych uczniów, ich opiekunów i strażaków powitała dyrektorka Zespołu Szkół w Rozdzielu mgr Alicja Adamczyk - Brózda. Uczniowie, podzieleni na trzy grupy wiekowe (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne) wysłuchali objaśnień zaprezentowanych przez głównego organizatora i jednocześnie przewodniczącego jury mgr Zbigniewa Nożkiewicza - sekretarza zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Żegocinie.

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

   Niebawem wszyscy uczniowie wylosowali nieznane komisji numery startowe, którymi zakodowali przygotowane dla nich testy wiadomości dotyczące różnych dziedzin działalności straży pożarnych. Oprócz pytań dotyczących historii straży, jej wyposażenia, przepisów dotyczących działalności straży, były także pytania z zasad udzielania pierwszej pomocy, znajomości statutu OSP itp.

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

   Test wyboru, na którego rozwiązanie uczniowie mieli trzy kwadranse, sprawił niektórym uczniom sporo kłopotów. Ale rywalizacja o wejście do finałowej piątki w każdej grupie była zacięta. Trzeba było nawet rozegrać dogrywkę, aby ustalić skład finalistów.

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

    Podczas oczekiwania na obliczenie wyników pisemnej części egzaminu strażacy wykorzystali do zademonstrowania sprzętu, jakim dysponuje OSP w Rozdzielu. Rozdzielskim strażakom pomagał w tym także Komendant Gminny ZOSP w Żegocinie Władysław Zatorski. Po krótkiej przerwie jury ogłosiło numery zawodników, którzy zakwalifikowali się do ustnej, finałowej rozgrywki. Zadaniem finalistów było udzielenie ustnej odpowiedzi na wylosowany zestaw trzech pytań. Dopiero teraz uzyskane punkty decydowały o zajętym miejscu. Okazało się, że do finałowej rozgrywki najwięcej zawodników wprowadził Zespół Szkół w Łąkcie Górnej (aż 4 w grupie szkół podstawowych i gimnazjum). W grupie najstarszej rywalizowali wyłącznie uczniowie jedynej w gminie szkoły ponadgimnazjalnej, czyli żegocińskiego liceum ogólnokształcącego.

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

  Także teraz rywalizacja była bardzo zacięta i znów trzeba było przeprowadzić dogrywki. Tak było np. w grupie uczniów z LO, gdzie dopiero po dogrywce Joanna Maśko wyprzedziła trzecią w tej grupie Karolinę Janiczek. Czwarta była Wioletta Sajdak, a piąty Paweł Krawczyk, który w eliminacjach pisemnych zdobył największą liczbę punktów. W grupie trzeciej -  ponadgimnazjalnej - wygrała Daria Stokłosa z LO w Żegocinie (podopieczna mgr Agnieszki Grzybowskiej).

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

   Wśród uczniów szkół podstawowych triumfował Adrian Stary z PSP w Łąkcie Górnej, który po dogrywce wyprzedził swoją koleżankę Aleksandrę Guzik, Iwonę Kukla z PSP w Rozdzielu, Pawła Kamionkę i Elżbietę Mróz - z PSP w Łąkcie Górnej. W grupie gimnazjalistów czołowa dwójka - to także uczniowie z Łąkty Górnej. Zdecydowanie wygrał Jakub Stary, wyprzedzając o 3 punkty Dawida Kamionkę. Trzecia była Katarzyna Kępa z Gimnazjum w Żegocinie, czwarta Agnieszka Owsianka i piąty Mariusz Bednarz - również z Łąkty Górnej.

Gminne eliminacje OTWP 2006. Gminne eliminacje OTWP 2006.

  Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka ceremonia wręczenia dyplomów i nagród. Upominkiem dla każdego uczestnika eliminacji gminnych był długopis. Finaliści otrzymali dodatkowo wartościowe nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i turystycznego. Organizatorzy nie zapomnieli także o nauczycielach, którzy przygotowali uczniów do turnieju i także im wręczono upominki w postaci portfeli. Gościnni gospodarze zaprosili jeszcze uczestników turnieju na obiad i tak po prawie trzech godzinach zakończyły się tegoroczne eliminacje tego pożytecznego i cieszącego się sporym zainteresowaniem turnieju wiedzy, która - tak naprawdę może się przydać w każdej chwili. Zwycięzcy grup, a więc Adrian Stary, Jakub Stary i Daria Stokłosa reprezentować będą Gminę Żegocina w eliminacjach powiatowych, które rozegrane zostaną w kwietniu br. 

LAUREACI GMINNYCH ELIMINACJI OTWP 2006

Laureaci gminnych eliminacji OTWP 2006 wraz z jury i opiekunami.

Laureaci gminnych eliminacji OTWP 2006 wraz z jury i opiekunami.

Grupa I (szkoły podstawowe): 1. Adrian Stary (PSP w Łąkcie Górnej), 2. Aleksandra Guzik (PSP w Łąkcie Górnej), 3. Iwona Kukla (PSP w Rozdzielu), 4. Paweł Kamionka (PSP w Łąkcie Górnej). 5. Elżbieta Mróz (PSP w Łąkcie Górnej).
Grupa II (gimnazja): 1. Jakub Stary (Gimnazjum w Łąkcie Górnej), 2. Dawid Kamionka (Gimnazjum w Łąkcie Górnej), 3. Katarzyna Kępa (Gimnazjum w Żegocinie), 4. Agnieszka Owsianka (Gimnazjum w Łąkcie Górnej), 5. Mariusz Bednarz (Gimnazjum w Łąkcie Górnej).
Grupa III (szkoły ponadgimnazjalne): 1. Daria Stokłosa, 2. Joanna Maśko, 3. Karolina Janiczek, 4. Wioleta Sajdak, Paweł Krawczyk - (wszyscy LO w Żegocinie).

   Opiekunowie uczniów: mgr Alicja Adamczyk - Brózda, mgr Wiesława Kruczyńska - Stary, mgr Agnieszka Grzybowska, Stanisław Guzik. Jury pracowało w składzie: Zbigniew Nożkiewicz - przewodniczący, Tadeusz Olszewski - sekretarz, Władysław Zatorski i Czesław Szewczyk - członkowie.

Organizatorzy Gminnych Eliminacji OTWP 2006 w Żegocinie serdecznie dziękują sponsorom: BSR/O Trzciana oraz Firmie Transportowo - Spedycyjnej "AUTO - TRANS" - Pana Józefa Bubuli i Firmie "FOLTRES - SYSTEM" - Pana Czesława Fąfary z Żegociny.

[wstecz]