DROGA KRZYŻOWA KSM

Droga Krzyżowa KSM w Żegocinie.

   Wielki Post to czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocnych. Obejmuje on czterdzieści dni (od Środy Popielcowej do Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek). W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III wieku poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku, na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został przedłużony do czterdziestu dni. Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa. Post i Jałmużna mogą mieć różne postacie. Podstawowymi nabożeństwami wielkopostnymi są gorzkie żale i droga krzyżowa.

 Droga Krzyzowa KSM w Żegocinie. Droga Krzyżowa KSM w Żegocinie.

    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Żegocinie stara się sprostać zaleceniom Wielkiego Postu, a przede wszystkim skupia się na modlitwie. Dlatego co piątek o godzinie 2015 w kościele parafialnym organizowana jest - przez młodzież zrzeszoną w KSM i Grupie Apostolskiej (Opiekunami grup są tutejsi wikariusze: ks. Józef Waśko i ks. Janusz Psonak , żywo angażujący się i pomagający młodzieży w organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć) - droga krzyżowa. Jej wymowna forma skłania do głębszych przemyśleń. Poruszające teksty, refleksyjna muzyka pozwalają niejako przenieść się do wydarzeń mających miejsce ponad dwa tysiące lat temu.

Droga Krzyżowa KSM w Żegocinie.  Droga Krzyżowa KSM w Żegocinie.

    Mimo późnej pory na nabożeństwo to przybywa nie tylko wiele młodzieży, ale także bardzo dużo dzieci i dorosłych mieszkańców żegocińskiej parafii. Dzięki pobożnemu udziałowi w drodze krzyżowej, na zwykłych warunkach, można uzyskać odpust zupełny, z czego wiele osób już skorzystało.
   Następna droga krzyżowa odbędzie się w najbliższy piątek o tej samej porze. Żegocińska młodzież serdecznie zaprasza na wieczorne nabożeństwo wszystkich mieszkańców.

Tekst: Kinga Wrona i Paweł Janiczek, foto: Przemysław Szewczyk

[wstecz]