KOLEJNY SUKCES ROZDZIELSKICH "DRABÓW"

Rozdzielskie "Draby" na estradzie w Lipnicy Murowanej.

 

    22 stycznia 2006 roku miał miejsce XXIV Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych. Tym razem  "O Lipnicką Gwiazdę" rywalizowało 20 zespołów kolędniczych. Zanim wystąpiły one na deskach sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnicy Murowanej, uczestniczyły w mszy świętej, odprawionej w tutejszym kościele parafialnym. Następnie w korowodzie grupy przeszły do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie o godzinie 10 główny organizator tej cyklicznej imprezy - dyrektor GKD Stanisław Paprota - dokonał otwarcia przeglądu. Programy kolędnicze przygotowane przez zespoły oglądała licznie zgromadzona publiczność. Ale szczególnie uważnie przyglądało im się jury, pracujące w składzie: Maria Cetera (etnograf), Urszula Gieroń (etnograf), Jadwiga Adamczyk (muzyk) oraz Beata Rompała. Wśród publiczności byli także kibice dwóch rozdzielskich grup, biorących udział w konkursie. Specjalnie na występ grupy młodzieżowej "Draby" z Rozdziela przyjechał także Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.

Lipnickiej publiczności zaprezentowało się 20 grup kolędniczych. Liczna publiczność szczelnie wypełniła salę.
Lipnickiej publiczności zaprezentowało się 20 grup kolędniczych. Liczna publiczność szczelnie wypełniła salę.

    W kategorii dziecięcej, w której rywalizowało 9 zespołów, zwyciężyły ex aequo: "Herody" ze Starego Wiśnicza oraz grupa kolędnicza z Połomia Dużego. II miejsce zajęła grupa kolędnicza "Z Gwiazdą" z Rzepiennika Suchego, a III - grupa kolędnicza "Z Aniołem" z Lipnicy Murowanej i grupa kolędnicza "Herody" z Olszyn. W kategorii młodzieżowej (wystapiło 5 grup) również ex aequo wygrały "Draby" z Rozdziela, które od kilku już lat prowadzi mgr Anna Zelek i "Herody" z Gwoźdźca. Na "Lipnicką Gwiazdę" w rozdzielskiej grupie zapracowali: Łukasz Odroniec, Grzegorz Tatkowski, Kamil Kmiecik, Łukasz Zelek, Grzegorz Trzciński, Paweł Zelek i Andrzej Faron. II miejsce przypadło  grupie kolędniczej "Z Kobyłką" z Rzepiennika Suchego, a III - grupie kolędniczej "Z Gwiazdą" z Muchówki. Komisja artystyczna zarekomendowała na "IX Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu (odbędzie się 4 lutego 2006 r.) następujące grupy: "Herody" ze Starego Wiśnicza, Dziecięcą Grupę Kolędniczą z Połomia Dużego i Młodzieżową Grupę Kolędniczą "Draby" z Rozdziela.

Grupa Kolędnicza z Muchówki. Wśród publiczności był także Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz.
Występ Grupy Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Muchówki. Wśród publiczności był także Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz.

    Wśród grup dorosłych o "Lipnicką Gwiazdę" rywalizowało 6 zespołów. 1 miejsce ex aequo zajęły: "Draby" z Rzepiennika Suchego oraz "Cudoki" z Pleśnej. Cztery równorzędne II miejsca przyznano pozostałym zespołom: Grupie Kolędniczej "Gnojniczanie" z Gnojnika, Grupie Kolędniczej "Herody" z Królówki, Grupie Kolędniczej "Śmignianie" ze Śmigna i Grupie Kolędniczej "Kasztany" z Lipnicy Dolnej. Do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych XXXIV Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się w dniach 25 - 29 stycznia 2006 r. Komisja zakwalifikowała: Grupę Kolędniczą "Draby" z Rzepiennika Suchego oraz Grupę Kolędniczą "Gnojniczanie" z Gnojnika.

Występ Grupy Kolędniczaj "Draby" z Rozdziela. Występ Grupy Kolędniczaj "Draby" z Rozdziela.
Występ Grupy Kolędniczej "Draby" z Rozdziela.

  Tak więc udział reprezentantów naszej gminy w lipnickim przeglądzie po raz kolejny zakończył się sukcesem. To duża zasługa nie tylko samych chłopców, ale także ich instruktorki mgr Anny Zelek. Trzymać teraz będziemy kciuki za ich występ w Podegrodziu. Informujemy także, że już w najbliższą sobotę - 28 stycznia 2006 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu, odbędzie się "III Gminny Przegląd Grup Kolędniczych". Będzie więc okazja zobaczyć grupy kolędnicze nie tylko z Rozdziela, ale także pozostałych wiosek gminy Żegocina. Początek imprezy, mamy nadzieję z licznym udziałem publiczności, o godzinie 15.00. Organizatorzy: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie i Świetlica Wiejska w Rozdzielu serdecznie zapraszają.

[wstecz]