13 czerwca 2004 roku Polacy po raz pierwszy wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od kilku tygodni samorządowe władze gminy Żegocina - zgodnie z kalendarzem wyborczym - przygotowują się do zorganizowania i przeprowadzenia wyborów. Mieszkańcy gminy głosować będą w tych samych miejscach, co w ostatnich wyborach samorządowych.


USTAWA z dnia 23 stycznia 2004 r. Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego.


Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art. 1.
Ustawa określa zasady i tryb przeprowadzania w Rzeczypospolitej Polskiej wyborów do Parlamentu Europejskiego, zwanych dalej "wyborami", a także warunki wykonywania mandatu posła do Parlamentu Europejskiego, jego wygaśnięcia oraz utraty.
Art. 2.
1. Wybory są wolne, powszechne, bezpośrednie, proporcjonalne oraz przeprowadzane w głosowaniu tajnym.
2. W wyborach głosować można tylko raz.
Art. 3.
1. W Rzeczypospolitej Polskiej wybiera się 54 posłów do Parlamentu Europejskiego.
2. Posłów do Parlamentu Europejskiego wybiera się na 5 lat.
1) Niniejszą ustawą zmienia się ustawy: ustawę z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu, ustawę z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawę z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944- 1990 osób pełniących funkcje publiczne, ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, ustawę z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych, ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, ustawę z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawę z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawę z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym. Przepisy niniejszej ustawy wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 93/109/WE z dnia 6 grudnia 1993 r., ustanawiającej szczegółowe warunki wykonywania prawa do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez obywateli Unii mających miejsce zamieszkania w Państwie Członkowskim, którego nie są obywatelami.
Art. 4.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego są przedstawicielami Narodów państw Unii Europejskiej; nie są związani żadnymi instrukcjami i nie mogą być odwołani.
Art. 5.
Mandatu posła do Parlamentu Europejskiego nie można łączyć ze sprawowaniem stanowiska lub pełnieniem funkcji określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Art. 6.
1. Mandatu posła do Parlamentu Europejskiego nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm albo senatora.
2. Poseł do Parlamentu Europejskiego nie może być jednocześnie w Rzeczypospolitej Polskiej członkiem Rady Ministrów ani sekretarzem stanu oraz zajmować stanowiska lub pełnić funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm albo senatora.

KALENDARZ WYBORCZY

do dnia 24 kwietnia 2004 r.
zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego (partie polityczne) oraz o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub utworzeniu komitetu wyborczego wyborców (pełnomocnik wyborczy)

do dnia 26 kwietnia 2004 r.
powołanie okręgowych oraz rejonowych komisji wyborczych

do dnia 29 kwietnia 2004 r.
dokonanie zmian stałych obwodów głosowania, utworzenie obwodów głosowania w szpitalach i zakładach pomocy społecznej oraz w zakładach karnych i aresztach śledczych

do dnia 4 maja 2004 r. do godz. 24.00
zgłaszanie okręgowych list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w celu zarejestrowania

do dnia 14 maja 2004 r.
podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych w gminach oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą, w drodze losowania, jednolitego numeru dla list tego samego komitetu wyborczego zarejestrowanych w więcej niż jednym okręgu wyborczym, zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników wyborczych

do dnia 19 maja 2004 r.
przyznanie przez okręgową komisję wyborczą, w drodze losowania, numerów dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy wyłącznie w danym okręgu wyborczym

do dnia 23 maja 2004 r.
powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obwodowych komisji wyborczych, podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych utworzonych za granicą

od dnia 23 maja 2004 r.do dnia 30 maja 2004 r.
składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz przez policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której odbywają służbę

od dnia 29 maja 2004 r.do dnia 11 czerwca 2004 r.do godz. 24.00
rozpowszechnianie na własny koszt przez TVP S.A., Polskie Radio S.A. i spółki radiofonii regionalnej w programach ogólnopolskich i regionalnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze

do dnia 30 maja 2004 r.
sporządzenie przez gminy spisów wyborców

do dnia 3 czerwca 2004 r.
składanie przez wyborców niepełnosprawnych wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania, składanie przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych wniosków o dopisanie do spisu wyborców, podanie przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych okręgowych listach kandydatów na posłów

do dnia 8 czerwca 2004 r.
zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach, zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą

w dniu 11 czerwca 2004 r. o godz. 24.00
zakończenie kampanii wyborczej

w dniu 13 czerwca 2004 r. godz. 8.00-22.00
głosowanie

ZARZĄDZENIE WÓJTA W SPRAWIE POWOŁANIA OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH >>>

PARLAMENT EUROPEJSKI (European Parliament)

      Obecnie zasiada w nim 626 posłów, wybieranych w 15 państwach członkowskich. Od 1979 roku odbywają się wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego. Parlament jest organem opiniodawczym i kontrolnym. Nie wybiera władz Wspólnot, nie ma też uprawnień do wydawania aktów prawnych.

Uprawnienia Parlamentu Europejskiego:
Funkcje Parlamentu Europejskiego są odmienne od funkcji parlamentów narodowych w państwach członkowskich, ponieważ w Unii nie istnieje rząd, który byłby powoływany i odwoływany przez Parlament.

Parlament Europejski ma następujące rodzaje kompetencji:
Kompetencje prawodawcze:
Pomimo tego, że Parlament Europejski jest jedynie organem wspomagającym decyzje (główne uprawnienia decyzyjne spoczywają w kompetencji Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej), to jego wpływ na decyzje końcowe różnych instytucji jest wyraźnie widoczny.
Kompetencje budżetowe:
Kontrolne uprawnienia parlamentu wobec realizacji budżetu polegają na udzieleniu Komisji Europejskiej absolutorium z jego realizacji.
Kompetencje kontrolne:
Formą kompetencji kontrolnych Parlamentu Europejskiego jest prawo zadawania ustnych lub pisemnych pytań, na które Komisja Europejska ma obowiązek odpowiedzi.
     Pisemne pytania zadawane Komisji i Radzie Unii Europejskiej oraz odpowiedzi są publikowane w serii C Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich. Taki system sprawowania funkcji kontrolnych charakteryzuje się jawnością decyzji i pozwala na niezbędne interwencje parlamentu w sprawach szczególnie uzasadnionych.
Jednym z istotnych uprawnień Parlamentu Europejskiego jest konieczność wyrażania zgody (oprócz zgody innych uprawnionych instytucji) na rozszerzenie Unii Europejskiej o nowych członków.

      Choć udział Parlamentu Europejskiego w podejmowaniu decyzji jest bardzo ograniczony, to jednak jego działanie ma istotny walor informacyjny, zwłaszcza dla opinii publicznej.

      Dotychczasowa struktura głosów w Parlamencie Europejskim: Austria - 21 , Belgia - 25, Dania - 16, Finlandia - 16, Francja - 87, Grecja - 25, Hiszpania - 64, Holandia - 31, Irlandia - 15, Luksemburg - 6, Niemcy - 99, Portugalia - 25, Szwecja - 22, Wielka Brytania - 87, Włochy - 87.
     Traktat z Maastricht zapisał każdemu obywatelowi Unii prawo kierowania petycji do Parlamentu Europejskiego. Każdy obywatel może więc nawiązać kontakt z Parlamentem Europejskim jako instytucją, która go bezpośrednio reprezentuje.

Komisje w Parlamencie Europejskim:

     W Parlamencie Europejskim funkcjonuje 20 stałych komisji. Liczba posłów w poszczególnych komisjach jest różna, waha się od 25 do 55. W Parlamencie ostatniej kadencji istnieją następujące komisje: Spraw Zagranicznych; Rolna; Budżetowa; Ekonomiczna, Monetarna i Polityki Przemysłowej; Energetyczna, Badań Naukowych i Technologii; Ekonomicznych Stosunków Zagranicznych; Prawna i Praw Obywateli; Spraw Socjalnych i Pracy; Polityki Regionalnej; Transportu i Turystyki; Środowiska, Zdrowia i Ochrony Konsumentów; Ds. Młodzieży, Kultury, Nauki; Mediów i Sportu; Rozwoju i Współpracy; Swobód Obywatelskich; Budżetowej; Instytucjonalna; Rybołówstwa; Regulaminowa; Weryfikacyjna;  Przywilejów i Immunitetów; Ds. Kobiet; Petycji.

KOMUNIKAT Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 maja 2004 r. o wylosowanych jednolitych numerach dla okręgowych list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy okręgowe w więcej niż jednym okręgu wyborczym w wyborach zarządzonych na dzień 13 czerwca 2004 r.

1. Zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. Nr 25, poz. 219) i art. 150 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499 ze zm.) Państwowa Komisja Wyborcza dokonała w dniu 14 maja 2004 r. publicznego losowania jednolitych numerów dla okręgowych list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy w więcej niż jednym okręgu wyborczym.

2. W wyniku losowania okręgowe listy kandydatów na posłów 19 komitetów wyborczych, które spełniły ustawowy warunek zarejestrowania list w więcej niż jednym okręgu wyborczym, otrzymały następujące jednolite numery:

Numer 1 - Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej,
Numer 2 - Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy,
Numer 3 - Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej,
Numer 4 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy,
Numer 5 - Komitet Wyborczy Unii Polityki Realnej,
Numer 6 - Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców,
Numer 7 - Komitet Wyborczy Inicjatywa dla Polski,
Numer 8 - Komitet Wyborczy Wyborców Socjaldemokracji Polskiej,
Numer 9 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość,
Numer 10 - Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin,
Numer 11 - Komitet Wyborczy Wyborców - Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO",
Numer 12 - Komitet Wyborczy Unii Wolności,
Numer 13 - Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego,
Numer 14 - Koalicyjny Komitet Wyborczy KPEiR-PLD,
Numer 15 - Komitet Wyborczy Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja",
Numer 16 - Komitet Wyborczy Polskiej Partii Narodowej,
Numer 17 - Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych,
Numer 18 - Komitet Wyborczy Wyborców Zieloni 2004,
Numer 19 - Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Ferdynand Rymarz
LISTA KANDYDATÓW W OKRĘGU WYBORCZYM NR 10 (WOJ. MAŁOPOLSKIE I ŚWIĘTOKRZYSKIE)

1. Platforma Obywatelska
1. Bogdan Klich
2. Bogusław Sonik
3. Krzysztof Grzegorek
4. Andrzej Gut-Mostowy
5. Urszula Gacek
6. Elżbieta Reichert-Kądziołka
7. Stanisław Szczurek
8. Katarzyna Matusiak
9. Robert Grzanka
10. Grzegorz Stawowy

2. Polska Partia Pracy
1. Jacek Mariusz Olszewski
2. Stefan Możdżeń
3. Jan Boriwiec
4. Krzysztof Majcher
5. Jacek Paweł Banasik
6. Zbigniew Domagała
7. Waldemar Józef Durczyński
8. Dariusz Forma

3. Samoobrona
1. Józef Leopold Rutowicz
2. Joanna Małgorzata Bednarczyk
3. Małgorzata Więch
4. Leon Grzybek
5. Adam Głogowski
6. Agnieszka Szlęk
7. Zofia Kubicka
8. Jacek Balcerowski
9. Zbigniew Meducki
10. Marek Płusa

4. Sojusz Lewicy Demokratycznej- Unia Pracy
1. Bogdan Podgórski
2. Andrzej Szejna
3. Zofia Grzebisz-Nowicka
4. Joanna Brzozowska
5. Aleksander Półchłopek
6. Jan Grzywacz
7. Krzysztof Bazuła
8. Magdalena Łagisz

5. Unia Polityki Realnej
1. Stanisław Michalkiewicz
2. Wojciech Popiela
3. Andrzej Poterała
4. Maciej Sierant
5. Jerzy Kenig
6. Andrzej Paciej
7. Henryk Kępkowski
8. Aleksander Kiedlik
9. Tomasz Chowaniec
10. Marcin Bajer

6. Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców
1. Józef Lassota
2. Maciej Adam Krupa
3. Izabela Anna Korzeniewska
4. Agata Brzeska-Lebiecka
5. Zbigniew Stanisław Grzyb
6. Michał Warszawski
7. Władysław Matczuk
8. Marcin Ożóg
9. Leszek Robert Moczulski

7. Inicjatywa dla Polski
1. Bogdan Kusek
2. Michał Leśniewski
3. Andrzej Zacharezewski

8. Socjaldemokracja Polska
1. Edward Linde-Lubaszenko
2. Roman Nadolski
3. Zdzisław Kapka
4. Artur Janik
5. Andrzej Głowacki
6. Ewa Szpakowska
7. Katarzyna Rosińska
8. Marek Zygadło
9. Monika Ziobro
10. Jacek Gomulec

9. Prawo i Sprawiedliwość
1. Adam Bielan
2. Halina Olendzka
3. Janusz Sepioł
4. Wacław Prażuch
5. Ludomir Krawiński
6. Mariusz Tomasik
7. Magdalena Dulińska
8. Tadeusz Skorupa
9. Piotr Czajkowski
10. Mirosław Gilarski

10. Liga Polskich Rodzin
1. Bogdan Pęk
2. Lech Stanisław Haydukiewicz
3. Stanisław Aleksander Szarek
4. Zbigniew Leszek Martyka
5. Jan Andrzej Wieczorkowski
6. Jan Breza
7. Edward Ciągło
8. Lucjana Nowak
9. Jan Salita
10. Piotr Stachura

11. Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO"
1. Tomasz Stachera
2. Marek Józef Babuśka
3. Bogusław Adam Miszczyk
4. Stefan Bartnik
5. Adam Kazimierz Goncerz
6. Wiesław Gwizd
7. Bogumił Al;Eksander Wtorkiewicz
8. Witold Lechosław Zurzycki

12. Unia Wolności
1. Janusz Onyszkiewicz
2. Jan Okoński
3. Brygida Kuźniak
4. Tomasz Zieliński
5. Artur Buszek
6. Tomasz Kruzel
7. Agnieszka Solarz
8. Dariusz Odroń
9. Michał Rozmarynowicz

13. Polskie Stronnictwo Ludowe
1. Czesław Adam Siekierski
2. Andrzej Sztorc
3. Gomez Joanna Jarecka
4. Jacek Soska
5. Małgorzata Madej
6. Łukasz Domanus
7. Kazimierz Władysław Michałek
8. Bogusław Florian Długowolski
9. Małgorzata Żelazko
10. Robert Bodo

14. Partia Ludowo-Demokratyczna Krajowa Partia Emerytów i Rencistów
1. Włodzimierz Stachura
2. Adam Polak
3. Maciej Krajewski
4. Piotr Kozioł
5. Maria Turkiewicz-Świeboda
6. Katarzyna Guc
7. Jan Bocian
8. Jakub Oplustil

   Wyniki wyborów na terenie gminy Żegocina postaramy sie podać zaraz po ich publicznym ogłoszeniu.

[wstecz]