POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC

Anna Janiczek - Publiczne Gimnazjum w Żegocinie

Album "Co jest dziwnego w czterech porach roku" - fragment pt. "Wiosna".

Wyróżnienie w kategorii "Albumy"

Anna Janiczek - Wiosna Anna Janiczek - Lato Anna Janiczek - Jesień Anna Janiczek - Zima

Zmiany w świecie roślin i zwierząt w czterech porach roku

    Lasy liściaste i jego mieszkańcy ulegają dominującemu wpływowi zmian pór roku. Zwierzęta i rośliny muszą się przystosować do zmieniających się warunków. Muszą dobrze przetrzymać zimę, aby następnie w jak najlepszy sposób wykorzystać wiosnę i lato. W środku zimy las liściasty wydaje się niemal pozbawiony życia. Drzewa są bez liści, na gałęziach leży śnieg i prawie nie słychać głosów ptaków. Na dnie lasu ryjówki polują na bezkręgowce np. na stonogi czy dżdżownice. Aktywne są także ptaki osiadłe takie jak: sójka, dzięcioł. Sójka zjada zimą żołędzie, które nagromadziła sobie jesienią. Dzięcioł, odżywiający się podczas cieplejszych miesięcy bezkręgowcami, zimą również zjada orzechy i żołędzie. Wiele gatunków ptaków, a także część nietoperzy, po prostu unika zimy, udając się po lęgach w okolice o cieplejszym klimacie. Ssaki takie jak koszatki, czy skunksy pozostają na zimę w tym samym miejscu, lecz stają się mniej aktywne lub zapadają w sen zimowy.

Rewia kolorów w 4 porach roku

  Gdy zima odchodzi i dni stają się coraz dłuższe, wzrasta temperatura powietrza, a śnieg topnieje, zieleń i życie powraca do lasów. Jako pierwsze pojawiają się wiosenne kwiaty, zanim zamknie się nad nimi sklepienie drzew i zasłoni światło słoneczne. Leśne drzewa - dęby, klony, jesiony, buki i wiele innych pokrywają się liśćmi; lecz zanim osiągną pełnię rozwoju, już zaczynają je zjadać owady i ich larwy. Ptaki wędrowne powracają wiosną, aby zbudować gniazda i odbyć lęgi. Obfitość owadów zapewnia bogate w białko pożywienie dla ptaków i ich potomstwa. Na dnie lasu jelenie poszukują pożywienia, a w gęstym runie krzątają się myszy poszukując nasion, pączków i bezkręgowców. Wszystkie piętra lasu od ściółki do wierzchołków koron mają swoich drapieżców. Pająki łowią drobne bezkręgowce na dnie lasu, a wysoko w górze pomiędzy gałęziami krogulec poluje na ptaki. W końcu lata, po odchowaniu swoich młodych, ptaki szykują się do odlotu. Drzewa przygotowują się do okresu zimowego: wycofują substancje pokarmowe z liści, a następnie je zrzucają. Podczas zamierania liści stają się brązowe i złote, a sójki ponownie poszukują żołędzi. Cykl się zaczyna od nowa.

WIOSNA

Słowo "Wiosna"
      Wiosna to najpiękniejsza pora roku jaką można sobie wyobrazić. Cała przyroda budzi się do życia. Świat staje się piękny, pachnący, kwitnący. Na łąkach spotykamy różnego rodzaju kwiaty. Ptaki zaczynają śpiewać i gromadzić się w pary. Ludzie zaczynają prace polowe w swoich gospodarstwach. Słońce co dzień mocniej świeci, Nie tylko ludzie, ale także zwierzęta odczuwają nadejście wiosny. Zwierzęta zbliżają się coraz bliżej domostw. Spotykamy coraz więcej ludzi spacerujących i podziwiających piękne krajobrazy oraz ożywiającą się przyrodę, która budzi się ze snu zimowego. Także dzieci cieszą się z nadejścia wiosny, gdyż mogą więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i przyglądać się rozwijającej się przyrodzie.

Radość
Radość to pierwszy przebiśnieg, zawilec,
Puszyste bazie i loty motyli,

Łza smutku otwarta w bliźniego oku
I promyk słońca w ciemności mroku.
Radość to ucisk przyjaznej szczerej dłoni,
Telefon, który sercem do nas dzwoni,
Praca niezmierzona ciężarem znoju
I wielki gniew przykuty w imię pokoju.
Radość jest wtedy, gdy umiem w pokorze

Znieść myśli moje ku Tobie, o Boże.

Zieleń
A na tej dolinie trawka się zieleni,

Będą pasać wołki do samej jesieni.
Płynie strumyk, płynie po kamieniach huczy,

Kto nie chce pracować, bieda mu dokuczy.
Idzie woda, idzie, nie nocuje nigdzie,

Jakże ma nocować, gdyż musi wędrować.

[wstecz]