ŻEGOCIŃSKIE JASEŁKA A.D.2003

     Jasełk A.D. 2003

     Przygotowania do wystawienia jasełek rozpoczęły się na początku listopada. Próby zespołu teatralnego, prowadzonego w grupie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Parafii Św. Mikołaja w Żegocinie przez księdza Jana Gniewka, odbywały się początkowo jeden raz w tygodniu; potem dwa razy.

     5 stycznia 2003 r. przyszedł czas na prezentację efektów pracy. Po niedzielnej sumie sala widowiskowa Domu Kultury w Żegocinie zapełniła się całkowicie dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wśród widzów można było dostrzec m. in. Wójta Gminy Jerzego Błoniarza. Kwadrans po dwunastej na scenie pojawił się ksiądz Jan Gniewek. Powitał przybyłą publiczność i zaprosił do oglądania jasełek.  - Młodzież przedstawi mało znaną sztukę, napisaną przez ks. Kazimierza Jarego. W poprzednim roku wystawialiśmy bardzo znane "Betlejem polskie"; teraz zdecydowaliśmy się na sztukę mniej znaną, ale bardzo polską; krytykującą przywary Polaków - powiedział ks. Gniewek.

      Potem przed oczami widzów pojawiały się kolejne postacie jasełkowego przedstawienia: pastuszkowie, król Herod, Maryja i Józef,  trzej królowie. Po każdym akcie spektaklu rozlegały się brawa nagradzające grę aktorów. - Mieliśmy wielką satysfakcję z tego występu - powiedział po jego zakończeniu Andrzej Wolak, grający w spektaklu rolę jednego z królów.

    Na estradzie pojawiło się aż 39 wykonawców. Heroda zagrał Łukasz Adamczyk, Maścibrzucha - Paweł Frączek, Banka - Łukasz Matlęga, Bartosza - Paweł Janiczek. Narratorem wprowadzającym w treść poszczególnych scen była Edyta Rożnowska. Najczęściej na scenie pokazywał się natomiast Krzysztof Mirowski, który wystąpił w potrójnej roli: Żyda, diabła i pastuszka.

    Ksiądz Jan Gniewek napracował się tego dnia sporo. Zapanować nad tak dużym zespołem młodych wykonawców, wśród których byli żegocińscy gimnazjaliści, licealiści i uczniowie zawodówki, jest niezwykle trudno. Na dodatek musiał zadbać o oprawę muzyczną, oświetlenie, nagłośnienie i suflerkę. W wystawieniu spektaklu pomogli także: Anna Rogala (dobór muzyki) i Barbara Zielińska (scenografia).

      Za tydzień, czyli 12 stycznia, także o godzinie 12.15, spektakl zostanie powtórzony w tym samym miejscu. Grupa wystąpi także poza Żegociną. Planowany jest występ w rozdzielskim, zabytkowym kościele oraz najprawdopodobniej w Świetlicy Wiejskiej w Trzcianie.

Jasełk A.D. 2003

Młoda publiczność podczas oglądania jasełek.

jaselkaf.jpg (12031 bytes) Jasełk A.D. 2003
Edyta Rożnowska w roli narratora. Scena zbiorowa z pastuszkami.
Jasełk A.D. 2003 Jasełk A.D. 2003

Mędrcy żydowcy u Heroda.

Herod i diabeł.

Jasełk A.D. 2003 Jasełk A.D. 2003

Krakowianki w szopce betlejemskiej.

Ksiądz Jan Gniewek i jego zespół teatralny.

Tekst i foto:tols

[wstecz]