Powrót do strony głównej.

AKTUALNOŚCI

                 MAJ   2002

Wiadomości z Gminy Żegocina.

2.05  

    2 maja miała się w Żegocinie rozpocząć dwudniowa impreza "Rajd Rowerowy Rodzin". Organizatorzy, czyli CKSiT w Żegocinie oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej, srodze się jednak zawiedli, bo pomimo intensywnej progagandy imprezy oraz zainwestowania środków finansowych, musieli odwołać imprezę. Zgłosiło się bowiem jedynie trzy rodziny, które chciały na rowerach zwiedzać najpiękniejsze zakątki obu gmin.

3.05

    Tylko 13 zawodników wzięło udział w IV Wyścigu Rowerów Górskich o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie. Jedną z przyczyn niskiej frekwencji kolarzy-amatorów była bardzo wysoka temperatura. Wszystcy uczestnicy zawodów otrzymali dyplomy i nagrody, a zwycięzcy puchary, które w imieniu wójta Błoniarza wręczył im dyrektor CKSiT Mieczysław Kędra.

9.05 Matura 2002

     33 uczniów klasy IV LO w Żegocinie przystąpiło do egzaminu maturalnego. Pisano go w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Żegocinie. W pierwszym dniu abiturienci pisali prace z języka polskiego, w drugim z wybranego przez siebie przedmiotu.

10.05 Odprawa strażaków po ugaszeniu pożaru.

    Ponad dwie godziny walczyli strażacy z JRG w Bochni dowodzeni przez kpt. Piotra Gadowskiego oraz ochotnicy z OSP w Żegocinie, Bełdnie, Rozdzielu i Łąkcie Dolnej z pożarem lasu na Górczynie. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji strażaków spaliło się tylko około 0,25 ha lasu, głównie należącego do prywatnego właściciela. Straty wyceniono na 4 tysiące złotych. Dobrze, że nie było wiatru, bo pożar mógł okazać się bardzo groźny. Podczas odprawy po zakończonej akcji Wójt Gminy Jerzy Błoniarz podziękował strażakom za skuteczną akcję.

12.05

Dyplom dla Kapeli z Żegociny.

    Dużym sukcesem kapeli żegocińskiego CKSiT zakończył się jej udział w XXI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski Wianek", który odbył się w Szczurowej. Komisja Artystyczna kierowana przez dr Krystynę Kwaśniewicz przyznała żegocińskiemu zespołowi drugie miejsce. Pierwsze miejsce przypadło kapeli "Bochnianie". Kapela zagrała w składzie: Tomasz Cudejko (skrzypce prym), Aleksander Smaga (klarnet), Mieczysław Kędra (trąbka), Czesław Smaga (skrzypce sekund) i Ryszard Juszczyk (basy).

16.05

Młode poetki z Żegociny wraz ze swoją nauczycielką.

     W zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Rzezawie Powiatowym Konkursie Poetyckim "Strofy o Mojej Ziemi"  trzy pierwsze miejsca.zajęły uczennice klasy II Publicznego Gimnazjum w Żegocinie: Kinga Wrona, Aleksandra Wolak i Anna Bajor. 16 maja 2002 r. w Publicznym Gimnazjum w Rzezawie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Sukces dziewczyn jest jednocześnie dużym osiągnięciem ich nauczycielki - Stanisławy Ziółkowskiej.

18.05

Spotkanie w 7 rocznicę śmierci Czesława Blajdy.

     Mszą Świętą w zabytkowym kościele w Rozdzielu, okolicznościową wystawą i spotkaniem z rodziną Czesława Blajdy, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, uczciło siódmą rocznicę śmierci swojego patrona. Zainteresowanie spotkaniem i wystawą przeszło oczekiwania organizatorów. Niewielka sala w podziemiach kościoła nie pomieściła wszystkich zainteresowanych. Dlatego postanowiono wystawę zaprezentować przez dłuższy czas w żegocińśkiej Bibliotece Publicznej.

19.05

Zespół "Pół Godziny" podczas koncertu w Żegocinie.

    Atrakcyjny koncert zorganizowała w niedzielne popołudnie żegocińska "Karczma u Żegoty". Była to "Majówka bluesowa". Na estradzie przed lokalem wystąpił w ponad trzygodzinnym programie limanowski zespół "Pół godziny". Pogoda dopisała, więc impreza się udała.

20.05

     Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie zorganizowała  przy współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej wystawę pt. "Przejrzyj jak księge ulubioną" , poświęconą pamięci nauczyciela, geografa, etnografa i krajoznawcy Czesława Blajdy. Wystawiono jego prace, listy, dyplomy i inne pamiątki osobiste. Wystawa cieszyła się duzym zainteresowaniem mieszkańców gminy.

26.05

Strażacka uroczystość w Rozdzielu.

   W Rozdzielu odbyła się uroczystość poświęcenia strażackiego sztandaru oraz oddania do użytku remizy OSP i jednoczesnie świetlicy wiejskiej. Przybyli liczni goście, dwóch senatorów, Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie itd. Podczas uroczystości wręczono też zasłużonym mieszkańcom gminy Krzyże Zasługi (m. in. srebrny otrzymał ks. prałat Antoni Poręba), a strażakom medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa".

28.05

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Wiśniczu.

     W wiśnickiej Galerii Piwnic Ratuszowych odbył się wernisaż wystawy malarstwa mieszkającej w Bytomsku malarki i poetki Teresy Mrugacz. Ekspozycja pod tytułem "Ta ziemia żyje w mym sercu" składa się z trzydziestu obrazów, głównie pejzaży, malowanych farbami olejnymi i akwarelami. Wystawa w Piwnicach Ratuszowych czynna będzie przez najbliższe dwa tygodnie. Później obrazy Teresy Mrugacz można będzie oglądać w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bochni.

29.05 Katastrofa awionetki w Rozdzielu.

    Około godz.11 rozbiła się o stok wzgórza w Rozdzielu Dolnym (w pobliżu tzw. starej drogi kościelnej) awionetka Piper 28 A. Zgninęło 4 osoby (1 Polka i 3 Niemców). W akcji poszukiwania zaginionego samolotu uczestniczyli m. in. strażacy z OSP Żegocina i ratownicy GOPR. W czwartek, w godzinach południowych na miejsce wypadku przybyli z Warszawy przedstawiciele Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Przyczyną wypadku były  najprawdopodobniej bardzo złe warunki atmosferyczne (gęsty deszcz, mgła).

30.05 Boże Ciało w Żegocinie.    Zła pogoda (opady deszczu) uniemożliwiła odbycie tradycyjnej procesji do 4 ołtarzy ustawionych w centrum Żegociny. Zostały one wprawdzie rano ustawione, ale proboszcz parafii podjął podczas sumy decyzję o przełożeniu procesji na godz. 16.00 w najbliższą niedzielę. Podczas mszy świętej zagrała orkiestra dęta z Żegociny.
ARCHIWUM  WIADOMOŚCI 2002  >>>