PROMOCJA ŻEGOCINY

      Mieczysław Kędra - dyrektor CKSiT w Żegocinie.

     W ostatnich tygodniach Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie bardzo aktywnie promowało żegocińską ofertę turystyczną. Z informacji dyrektora placówki Mieczysława Kędry wynika, że Żegocina rozpoczęła zdecydowaną ofensywę, mającą na celu przedstawienie szerokiemu gronu potencjalnych klientów aktualnej, szerokiej oferty turystycznej.
      Najpierw został opracowany i wydany przy współpracy z Tarnowskim Regionalnym Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki folder zatytułowany "Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie", prezentujący ofertę szkoleniową i turystyczną Centrum Kultury i gminy. Potem przygotowano setki ulotek z dokładną ofertą Żegociny i wiele innych materiałów promocyjnych. Następnie po kilku uzgodnieniach z działąjącym w Żegocinie Kołem Gospodarstw Gościnnych, któremu przewodniczy Anna Julia Gas, zdecydowano, w któych imprezach promocyjnych wziąć udział.
     W dniach 22-24 marca Anna Julia Gas, Arkadiusz Gas i Mieczysław Kędra przebywali w Łodzi na Międzynarodowych Targach "Regiony Turystyczne - "Na styku kultur". Mieli tam wspólne stoisko ze Związkiem Gmin Jurajskich z Ogrodzieńca i Uzdrowiskiem Krynica "Małopolska zaprasza", którego organizatorem była Grupa A-05. Żegocina prezentowała ofertę Podgórskiego Obszaru Agroturystycznego "Gościna u Żegoty" oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Szkolnego Schroniska Młodziezowego w Rozdzielu oraz gospodarstw agroturystycznych. Było duże zainteresowanie żegocińskim stoiskiem, a zwłaszcza jego ofertą agroturystyczną. Znalazło to odbicie w wywiadach udzielonych przez reprezentantów Żegociny Telewizji i Radio "Łódź" oraz gazecie "Rynek Łódzki". Na targach łódzkich Żegocina jest już po raz trzeci i jest tam dobrze znana. Także dzięki wsparciu pana Ryszarda Bonisławskiego - dyrektora Centrum Informacji Turytycznej Łodzi, który w Żegocinie był osobiście i świetnie zna rzeczywistą ofertę gminy Żegocina.
     W dniach 12-14 kwietnia ze swoją ofertą Żegocina prezentowała się na 12 Krakowskim Salonie Turystycznym, jaki zorganizowany został przez Grupę A-05 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Żegocińskie stoisko ulokowane było w bardzo dobrym miejscu, tuż oprzy wejściu. W Krakowie dyrektor Kędra reklamował głównie ofertę "Gościny u Żegoty", schroniska turystycznego oraz I Rowerowy Rajd Rodzin - imprezę, która odbędzie się podczas długiego weekendu w gminie Żegocina i Laskowa. Dyrektor Kędra mocno zaznaczył swoją i Żegociny obecność na tych targach, gdyż na rozpoczęcie imprezy odegrał na trąbce krakowski hejnał. Ofertą Żegociny zainteresowała się podczas tych targów redaktor Anna Borowska z I programu Telewizji Polskiej. 14 kwietnia jej ekipa pojawiła się w Żegocinie, by nakręcić materiał do programu "Czas relaksu", który najprawdopodobniej ukaże się na antenie w piątek - 10 maja - o godzinie 12.20.
     Kolejną imprezą promocyjną,  w której wzięła udział delegacja Żegociny, była zorganizowana
w dniach 20 - 21 kwietnia w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Krakowie V Małopolska Giełda Agroturystyczna. Tym razem do Krakowa wybrała się duża grupa. Byli to właściciele gospodsrstw agroturystycznch: Anna Julia Gas, Marek Hejmo, Jadwiga Grabowska, Genowefa Grabowska, Jan Rozum, Stanisław Grabowski oraz pracownicy CKSiT Małgorzata Waligóra i dyrektor Mieczysław Kędra. Pojechał także Zespół Folklorystyczny działający przy żegocińskim Centrum Kultury. Dał tam dwa wystepy; na estradzie głównej i potem na stoisku. Takimi oto refleksjami podzieliła się po powrocie z tej imprezy Anna Julia Gas. - Szczególnym zainteresowaniem krakowian cieszyła się nasza oferta weekendowa. Prezentowaliśmy tam także nowe elementy naszej oferty - Żegocińśkie Trasy Rowerowe. Zauważyliśmy, że zwiedzający podczas zwiedzania naszego stoiska nie tylko brali ulotki, ale także robili notatki, coś tam sobie znaczyli. Okazuje się, że nawet najpiękniejsze foldery nie zastapią osobistego kontaktu z potencjalnym klientem. Już tam, na stoisku powinien on odczuć naszą gościnność - powiedziała właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Łopusze".
      Ofensywa informacyjno-promocyjna Żegociny zaczyna już teraz przynosić pozytywne skutki. Okazuje się, że np. w najbliższy długi weekend, trudno będzie w gminie Żegocina znaleźć wolne miejsca w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych. Zaczynają też do żegocińskich gospodarstw przyjeżdżać turyści z zachodniej Europy i wyjeżdżają stąd zadowoleni, zauroczeni pięknem krajobrazu i gościnnością kwaterodawców.
    

Zdjęcie z targów, towarzyszące artykułowi.

Treść artykułu w czasopiśmie "Rynek Łódzki" nr 4 (11) 2002

Mówi Mieczysław Kędra - dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Żegocinie

     Na targach reprezentuję małą gminę (5000 mieszkańców) o charakterze turystyczno-rekreacyjnym w Beskidzie Wyspowym, leżącym na południowy wschód od Krakowa. Jesteśmy w Łodzi już po raz trzeci - idea Targów Regiony Turystyczne "Na Styku Kultur" bardzo nam się podoba. My przywozimy tu cały region z jego kulturą, walorami klimatycznymi, bazą żywieniową, noclegami i ustugami.
Beskid Wyspowy leży ponad 300 km od Łodzi, ale propozycja jest znakomita także dla łodzian, niekoniecznie tych z grubymi portfelami. Mamy bazę wybudowaną z funduszy PHARE Unii Europejskiej; projekt został zakończony w grudniu 1999 r. Otrzymaliśmy 300 tys. euro dotacji, co pozwoliło zrealizować 9 inwestycji - stworzyliśmy 25 nowych miejsc pracy, 127 miejsc noclegowych i 200 miejsc gastronomicznych. Przez 5 lat stosować będziemy ceny promocyjne (czyli ok. 20% taniej niż w innych regionach Polski!). W naszym gospodarstwie agroturystycznym pobyt jednej osoby kosztuje 35 zł  z wyżywieniem, a w ośrodkach wypoczynkowych ok. 40 zf. Dlatego jesteśmy oblegani przez łodzian od kilku lat. Na targach w Łodzi prezentują się regiony całej Polski i liczne biura turystyczne, ale zainteresowanie zwiedzających koncentruje się głownie wokół stoisk mających szerszą ofertę - włośnie agroturystyczną. A to silny atut Beskidu Wyspowego. Organizatorom targów należą się duże brawa!

[wstecz]