ŻEGOCINA w TELETURNIEJU "TU i TAM"

Spotkanie organizacyjne w Rozdzielu.
Spotkanie organizacyjne w Rozdzielu.

Nagrywanie programu.
Nagrywanie programu.

ŻEGOCINA W "TU I TAM"
    1 kwietnia 2001 r. zapadła decyzja. - Gmina Żegocina weźmie udział w telekonkursie "Tu i Tam" organizowanym przez programy regionalne Telewizji Polskiej ! Taka była jednoznaczna decyzja grupy ponad 20 osób, które w niedzielne popołudnie 1 kwietnia br. odpowiedziały na zaproszenie Wójta Gminy w Żegocinie Jerzego Błoniarza i przyszły wypowiedzieć się na ten temat. Wszyscy podkreślali, że Żegocina ma co pokazać w telewizji, mimo, iż w starciu z większymi od siebie gminami może nie odnieść zwycięstwa. Nie poddamy się bez walki i z szansy dobrej promocji na telewizyjnej antenie musimy skorzystać - mówiono. Żegocina weźmie więc udział w teleturnieju "Tu i tam". Jej rywalami w zmaganiach będą gminy: Supraśl (Białostocki Ośrodek Telewizyjny) i nie znana jeszcze dziś gmina z Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego.
     Już dwukrotnie odbyło się spotkanie aktywu gminy z Panią Redaktor Barbarą Babińską-Krzyżańską z Ośrodka TVP Kraków. Podczas tych spotkań zapoznano się z zasadami rywali-zacji i telewizyjnej relacji. Ze względów technicznych miejscem, z którego prowadzona będzie transmisja będzie Bacówka "U Wojtka" w Rozdzielu. Ruszyły więc przygotowania do tego przedsięwzięcia. Komitet organizacyjny rozpoczął prace przygotowawcze. Trwa przede wszyst-kim praca koncepcyjna.
    Ponieważ o wyniku telewizyjnej rywalizacji zdecydują głosy oddane na poszczególne gminy drogą telefoniczną (audiotele) rozpoczęta zostanie szeroka kampania reklamowa, mającą na celu zjednywanie sobie sympatyków, jak również prezentację gminy. Myślimy, że i czytelnicy "Ziemi Bocheńskiej" zagłosują 27 maja na niewielką, ale ambit-ną, prężnie działającą i jakże urokliwą gminę południowej Bocheńszczyzny. Tych, którzy chcą być naocznymi świadkami rywalizacji zapraszamy do Bacówki "U Wojtka". Czeka sporo atrakcji. Pozostałych, którzy zechcą oglądać przebieg rywalizacji na ekranach telewizorów, informu-jemy, że transmisja rozpocznie się w programie telewizji regionalnej (ale na antenie ogólnopolskiej) już o godzinie jedenastej.

     O godzinie 11.00 przy "Bacówce U Wojtka" rozpocznie sie piknik, podczas którego na scenie będą prezentować się różne grupy artystyczne: zespół wokalny "Oaza", Grupa Taneczna "Latina", Zespół Folklorystyczny CKSiT z Żegociny; Kabaret dziecięcy "Grosik" z Rozdziela, Dziecięca Grupa Folklorystyczna z Łąkty Górnej, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Wiśniczanie" oraz orkiestra dęta z Jaworznej.
    Na placu przed schroniskiem będą liczne stoiska promocyjne. Mieć je będą myśliwi z Koła Myśliwskiego "Ryś" z Żegociny, żegocińskie gospodynie, które będą serwować dania z "Żegocińskiej książki kucharskiej", artyści ludowi działający na terenie gminy. Przez cały czas trwania programu malowany będzie - głównie przez dzieci - duży obraz-panorama gminy. Rozegrany zostanie także turniej sprawnościowy, podczas którego zawodnicy reprezentujący poszczególne gminy mielić będą mąkę w żarnach.
    Aby dotrzeć bez kłopotów do Rozdziela, lepiej samochód zostawić w centrum Żegociny i wsiąść do specjalnie podstawionego autobusu, który dowiezie pod samo schronisko. Kursować będzie co godzinę.
    Z ramienia TV Kraków program prowadzić będą znani prezenterzy: Renata Lisowska i Maciej Starowicz. Aby nie zdradzać wszystkich tajemnic, czekających na gości w Rozdzielu, powiem tylko, że Żegocina zacznie swój występ od rozbijania jaj. Na resztę atrakcji zapraszamy 27 maja br. do Bacówki "U Wojtka" w Rozdzielu.
    Puchar dyrektora telewizji przypadnie tej gminie, która zdobędzie najwięcej punktów w poszczególnych konkurencjach i najwięcej głosów telewidzów, którzy będą je przekazywać systemem audiotele (koszt 0,71 zł). Aby przekazać sój głos na Żegocinę, należy w czasie trwania programu wykręcić numer 0700 85 863 i poczekać na potwierdzenie przyjęcia głosu. Nic nie trzeba mówić. Do zobaczenia, albo w Rozdzielu, albo na telewizyjnym ekranie.
   Gospodarz Gminy - wójt Jerzy Błoniarz - zapytany o to, co chciałby powiedzieć przed programem "Tu i Tam", odpowiedział: Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich do wspólnej zabawy podczas teleturnieju "Tu i Tam". Podjęliśmy wyzwanie i stajemy do konkursu będąc przekonanym o tym, że nasza mała gmina zyska sympatię i wsparcie podczas głosowania audiotele ze strony mieszkańców Małopolski. Chcemy się godnie zaprezentować całej Polsce, a wydaje mi się, że Żegocina ma spory dorobek gospodarczy i atrakcyjną ofertę turystyczną.

ŻEGOCINA WYGRAŁA !

Tu i Tam. Tu i Tam.
Tu i Tam. Tu i Tam.

    Niemożliwe stało się możliwe. Licząca 4,8 tys. mieszkańców Żegocina, dzięki rozlicznym walorom, wygrała w rozegranym w dniu 27 maja 2001 roku teleturnieju turystycznym "Tu i Tam" z Łochowem (ponad 18 tys. mieszkańców) i bardzo znanym Supraślem (11,5 tys.) Przed Bacówką "U Wojtka" w Rozdzielu, skąd prowadzono telewizyjną transmisję, rozłożyły się liczne stoiska. Swoje wyroby prezentowali piekarze i cukiernicy, była galeria "pod chmurką", były wreszcie stoiska promocyjne firm i instytucji (wśród nich Centrum Kultury i gospodarstw agroturystycznych). Duże zainteresowanie wzbudzało stoisko przygotowane przez Koło Łowieckie "Ryś" z Żegociny. Zaś na scenie, nad którą powiewała flaga gminy i wisiał transparent z pozdrowieniami dla mieszkańców Łochowa i Supraśla, występowali artyści. Wszystko to prezentowało się na tle rozdzielskiego krajobrazu niezwykle efektownie.
   Kilkanaście minut po godzinie jedenastej kamery poszły w ruch ! Tempo relacji redaktorów TV Kraków - Renaty Lisowskiej i Macieja Starowicza było błyskawiczne. Krótkie kuplety w wykonaniu członków żegocińskiego zespołu folklorystycznego i kapeli zachęcające do głosowania na Żegocinę, powitanie ze strony wójta, rozpoczęcie smażenia "żegocińskiej jajecznicy z lubczykiem" oraz "Polonez żegociński" w wykonaniu młodzieżowego zespołu folklorystycznego z Łąkty Górnej - to treść pierwszego wejścia antenowego Żegociny.
   Wraz z rozpoczęciem transmisji przystąpili do malowania dużego obrazu uczniowie żegocińskich szkół; głównie podstawówki i gimnazjum. Z wielkim zainteresowaniem oczekiwano na wyniki konkurencji sportowych. Już pierwsza wiadomość z Łochowa byłą bardzo dobra. Żegocińska para Agnieszka Rogala i Marek Kaszuba wytańczyła w slalomie oberkowym drugie miejsce. Potem czekał Żegocinę jeszcze jeden wspaniały komunikat. Reprezentanci Żegociny: Wiesław Wolak i Przemysław Mikus wyprzedzili w konkursie napychania kiszki masą ziemniaczaną zarówno Łochów, jak i gospodarzy - Supraśl. To był "szok", jako, że w reprezentacji Supraśla (który tę rywalizację wybrał) byli mistrzowie świata w tej dziwnej konkurencji. Ale o tym, że nie zawsze się wygrywa w wybranej przez siebie konkurencji Żegocina przekonała się na własnej skórze. W mieleniu zboża w tradycyjnych żarnach żegocińska dwójka zawodników została wyprzedzona, zarówno przez Supraśl, jak i zwycięski Łochów
     W przerwach pomiędzy relacjami na estradzie prezentowały się miejscowe i zaproszone zespoły artystyczne. Wystąpiły m. in.: grupa wokalna "Oaza", kabaret dziecięcy "Grosik" z Rozdziela (wspaniały występ przypadł do gustu licznej widowni) oraz grupa taneczna "Latina" z Żegociny. Cały czas można było podziwiać malujących miejscowych malarzy: Marię Juszczyk, Teresę Mrugacz, Alicję Janiczek oraz innych artystów: hafciarkę Barbarę Jachimczak, rzeźbiarkę Krystynę Zbyrowską-Nowak. Swoje zabawki ekologiczne dla dzieci prezentował Jan Tyndel z Łąkty Górnej, a kwiatowe bukiety Helena Pączek. Żegocińskie gospodynie cały czas serwowały potrawy i napoje z "Żegocińskiej książki kucharskiej". Swoje wyroby prezentowali i sprzedawali także: cukiernik Józef Kępa i piekarze z Piekarni GS Żegocina. Myśliwi wydawali zaś publiczności wspaniały bigos.
      Pod koniec programu przyszła pora na ocenę prac plastycznych. Tutaj jurorzy ze studia w Szczecinie (Żegocinę reprezentował tam Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek) przyznali wszystkim ekipom po 500 punktów (bardzo słusznie - bo prace tego typu bardzo trudno ze sobą porównać). O wynikach rywalizacji zadecydowali więc telewidzowie, którzy poprzez system audiotele oddawali głosy na wybraną gminę. Żegocina przypadła do gustu 2215 telewidzom, wyprzedzając dosyć znacznie Supraśl (1865 głosów) i Łochów (1778). Ostateczna klasyfikacja (po dodaniu punktów z konkurencji sportowych) wyglądała więc następująco 1. Żegocina - 3315 pkt. 2. Łochów - 2978 pkt. 3. Supraśl - 2865 pkt.

Tu i Tam. Tu i Tam.

   Na taki wynik - jak się wydaje - złożyło się kilka czynników. Żegocina - to rzeczywiście bardzo dobrze rządzona, pięknie położona, mająca bogatą ofertę turystyczną gmina (Dyrektor Programowy Krakowskiego Oddziału Telewizji Polskiej S.A. Andrzej Czapliński tuż przed wręczeniem Wójtowi Gminy Jerzemu Błoniarzowi pucharu za zwycięstwo powiedział, że trzeba będzie teraz śpiewać ku-plet: "Żegocina, Żegocina - najlepsza w Polsce gmina"). Znaczącą rolę odegrała też ekipa Telewizji Kraków (profesjonalne prowadzenie relacji, ciekawe zmontowane prezentacje filmowe, nagłośnienie imprezy przed i w dniu transmisji, pięciominutowe relacje z Rozdziela pomiędzy pierwszą i drugą częścią programu "Tu i Tam").
    Zaraz po zakończeniu transmisji wielka radość zapanowała w Rozdzielu. Pani redaktor Renata Lisowska odtańczyła nawet rytualny taniec radości, a wójt Jerzy Błoniarz fruwał w powietrzu podrzucany przez grupę mieszkańców gminy. Wiele osób ściskało się i gratulowało sobie sukcesu. - Ten puchar, choć spoczywał będzie w urzędzie gminy, jest Wasz ! - powiedział w podziękowaniu za udział w programie i ogromny wkład pracy społecznej mieszkańców wójt Jerzy Błoniarz.

[wstecz]