BIP Gminy Żegocina

O B W I E S Z C Z E N I E

WÓJT GMINY W ŻEGOCINIE
Nasz znak: UG.III.7625/7d/2010/2011                                                                                                                 Żegocina,  dnia 1 marzec 2011 r.
      

DECYZJA NR 7/2010 O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH BEZ PRZEPROWADZENIA OCENY ODDZIAŁYWANIA PRZEDSIĘWZIĘCIA NA ŚRODOWISKO
    
    Na podstawie art.71 ust. 1 i 2 pkt 2, art. 75 ust.1 pkt 4, art.84 oraz art.85 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt 92 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) oraz na podstawie ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Żegocina przyjętego uchwałą Rady Gminy Żegocina Nr XXII/150/05 z dnia 3 marca 2005 roku Dz.U.Woj. Małopolskiego Nr 244 z dnia 5 maja 2005r., poz. 1645 oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku firmy "APPOL" Sp. z o.o. Łąkta Górna 35; 32731 Żegocina - reprezentowana przez prezesa zarządu Pana mgr inż. Tomasza Gazda, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych  uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia pn.: " Realizacja inwestycji polegającej na wybudowaniu nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych" - przedsięwzięcie będzie realizowane na działce nr 1375/32 w miejscowości Łąkta Górna, gmina Żegocina, oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Wydział Spraw Terenowych Oddział w Tarnowie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni

o r z e k a m

1) Realizacje przedmiotowego przedsięwzięcia i stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
2) Określam warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informacje o uwarunkowaniach o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy
3) Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załączniki do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

    W dniu 14 grudnia 2010 r. firma "APPOL" Sp. z o.o. Łąkta Górna 35; 32731 Żegocina - reprezentowana przez prezesa zarządu Pana mgr inż. Tomasza Gazda, wystąpiła do Wójta Gminy Żegocina z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: " Realizacja inwestycji polegającej na wybudowaniu nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych" - przedsięwzięcie będzie realizowane na działce nr 1375/32 w miejscowości Łąkta Górna, gmina Żegocina. Do wniosku zgodnie z art.74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) dołączono poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, kartę informacyjną przedsięwzięcia przedłożoną w trzech egzemplarzach, wraz z jej zapisem w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych, informację określającą warunki i ustalenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Żegocina oraz wypisy z ewidencji gruntów działek, przez które przebiegać będzie planowana inwestycja. We wniosku i w karcie informacyjnej przedsięwzięcia zostały zawarte informacje charakteryzujące planowane przedsięwzięcie.
    W toku postępowania wszczętego zawiadomieniem o wszczęciu postępowania z dnia 23.12.2010r. znak: UG.III.7625/7/2010, Wójt Gminy Żegocina wystąpił do organów określonych w art.64 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko tj.
- pismem z dnia 10.01.2011r. znak: UG.III.7625/7b/2010 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni,
- pismem z dnia 10.01.2011r. znak: UG.III.7625/7a/2010 do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Wydział Spraw Terenowych Oddział w Tarnowie o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.
    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni w opinii sanitarnej z dnia 14.01.2011r. (wpłynęło do tut. Urzędu dnia 17.01.2011r.) znak: PSE.N.NZ-420-1-1/1/11, wyraził opinię, iż nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych - przedsięwzięcie będzie realizowane na działce nr 1375/32 w miejscowości Łąkta Górna, gmina Żegocina.   
    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie Wydział Spraw Terenowych Oddział w Tarnowie w swojej opinii z dnia 03.02.2011r. (wpłynęło do tut. Urzędu dnia 18.02.2011r.) znak: ST-I.4240.16.2011.JT, dla przedsięwzięcia polegającego na budowie nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych - przedsięwzięcie będzie realizowane na działce nr 1375/32 w miejscowości Łąkta Górna, gmina Żegocina, stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
    Organy opiniujące, zaliczyły przedmiotowe przedsięwzięcie do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagane, określonych w §3 ust.1 pkt 92 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), tj.: "instalacje do przetwórstwa owoców, warzyw, ryb lub produktów pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem tłuszczów zwierzęcych, o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 t na rok "
    W dniu 28.02.2011r. organ prowadzący - Wójt Gminy Żegocina, wydał postanowienie znak: UG.III.7625/7c/2010/2011 w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Z załączonej do wniosku karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że "Appol" Sp. z o.o. Łakta Górna 35; 32-731 Żegocina, planuje przedsięwzięcie obejmujące wybudowanie nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych. Nowy magazyn powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie magazynu koncentratów oddanego do użytku w 2008 roku. i będzie obiektem o podobnym przeznaczeniu jak poprzedni, także pod względem konstrukcyjnym będzie on bliźniaczo-podobny, tylko o nieco większej powierzchni i pojemności magazynowej. Przedsięwzięcie będzie zlokalizowane po stronie północnej zakładu na terenie istniejącego zakładu przetwórstwa owoców tj."APPOL" Sp. z o.o. w m. Łąkta Górna na działce nr 1375/32. Projektowany magazyn planowany jest na miejscu po rozebranym w roku 2007 budynku produkcyjnym - fermentownia.

Podstawowym przeznaczeniem i wyposażeniem nowego obiektu będzie:
a) magazynowanie wyrobu gotowego NFC w sterylnych tankach 28 szt. po 160 m3 każdy (H-15,6m,d-3,8m),
b) urządzenie do sterylizacji tanków parą wodną - układ filtrów świecowych, które filtrują nasyconą parę bezpośrednio przed wtłoczeniem jej do zbiornika celem sterylizacji,
c) układ automatycznego mycia CIP (ang. Clean In Place) zbiorników i instalacji technologicznej w magazynie,
d) zespół zbiorników na roztwór myjący wraz z układem pomp do obiegowego mycia.

     Wjazd i wyjazd na teren planowanego przedsięwzięcia, będzie zrealizowany przez istniejące wjazdy i wyjazdy z zakładu - od drogi powiatowej Łąkta - Ubrzeż. Nie przewiduje się budowy nowych parkingów i dróg manewrowych ponad te istniejące. W wyniku budowy zmniejszy się jedynie powierzchnia terenów zielonych, które po rozbudowie stanowić będą jedynie powierzchnie dachowe. Jak wspomniano na wstępie planowany obiekt zlokalizowany jest w obrębie terenów należących do Zakładu.
    Zgodnie z Miejscowym Planem Ogólnym Zagospodarowania Terenu gminy Żegocina teren zakładu oznaczony jest symbolem - C8 P tj. tereny produkcji pozarolniczej - produkcyjne, w związku z powyższym nie ma przeciwwskazań do lokalizacji przedmiotowego magazynu na wymienionych terenach należących do zakładu.
    Zatem lokalizacja inwestycji na tym terenie nie będzie kolidowała z ogólnymi zapisami planu zagospodarowania gminy. W opisanym otoczeniu nie występują obszary wymagające szczególnego traktowania z punktu widzenia ochrony środowiska, a szczególnie ochrony powietrza, takie jak np. obszary parków narodowych, leśnych kompleksów promocyjnych, ochrony uzdrowiskowej oraz obszary, na których znajdują się pomniki historii wpisane na "Listę
dziedzictwa światowego".
    W bezpośrednim sąsiedztwie zakładu znajdują się:
- od strony północnej - wjazd do zakładu od drogi gminnej Łąkta Górna - Kierlikówka, a po drugiej stronie drogi istniejąca zabudowa mieszkalna w odległości ok. 30,0 m od granicy zakładu.
- od strony wschodniej - istniejącą zabudowa mieszkalna typu zagrodowego w odległości ok. 30,0 m od granicy zakładu,
- od strony południowej - tereny upraw rolnych znajdujące się w spadku w stosunku do terenu lokalizacji zakładu,
- od strony zachodniej - tereny nieużytków, a w odległości ok. 100 m od granicy zakładu znajdują się pojedyncze zabudowania mieszkalne.
    W odległości ok. 400 m od zakładu w kierunku północno-wschodnim znajduje się inny zakład produkcyjny - Spółdzielnia Ogrodnicza "ZAMVINEX". Planowana produkcja soków owocowych bezpośrednich (NFC) jest uzupełnieniem i rozwinięciem istniejącej linii technologicznej do produkcji zagęszczonych soków owocowych. Jest z nią ściśle powiązana i szczególnie w początkowych etapach procesu (przyjęcie surowca, rozładunek) ma elementy wspólne. Dostarczony surowiec (jabłka) jest ważony, oceniana jest jego jakość, a następnie prowadzi się jego rozładunek za pomocą wody pod ciśnieniem (hydro-rozładunek). Woda do hydro-rozładunku znajduje się w obiegu zamkniętym. Część surowca, dostarczanego przez indywidualnych producentów, dowożona małymi przyczepami lub w workach jest rozładowywana w sposób tradycyjny.
     Surowiec jest następnie magazynowany w magazynie surowca (w basenie na zewnątrz hal produkcyjnych). Jabłka z miejsca rozładunku do basenu są transportowane za pomocą systemu podajników mechanicznych. W chwili, gdy w basenie znajduje się ok. 200 Mg surowca można przystąpić do produkcji soku owocowego. Tutaj właśnie następuje rozdział linii technologicznych do produkcji zagęszczonych soków owocowych (istniejąca) i nowoprojektowanej do produkcji soków NFC.
    Jabłka z basenu transportowane są podajnikiem inspekcyjnym do młynka (szarpaka), gdzie następuje rozdrabnianie jabłek do postaci miazgi. Na podajniku inspekcyjnym oddziela się zanieczyszczenia oraz zepsuty i nie nadający się do obróbki surowiec (liście, gałęzie, śmieci, popsute i nadgniłe jabłka) a przede wszystkim odbywa się tutaj proces mycia surowca - bardzo istotny z punktu widzenia jakości wyrobu gotowego (soku NFC). Miazga trafia na halę produkcyjną, gdzie kierowana jest na prasę taśmową (1 sztuka).W prasie następuje oddzielenie soku od wytłoków jabłkowych, przy czym z uwagi na to że wydajność (uzysk soku) pras taśmowych jest dużo niższa od pras koszowych, wytłoki jabłkowe są nasączane wodą i wracają na linię produkcji koncentratów w celu dotłaczania na prasach koszowych. Wytłoczony sok jest przepompowywany do zbiornika buforowego (ok. 5 m3) a następnie poddany natychmiast kolejno procesom:
- separacji części stałych (wirówka)
- pasteryzacji soku w temp. ok. 95 o C
- schładzania sok o temperatury 2-4 o C
    Po tym etapie gotowy sok NFC, w zamkniętych, sterylnych warunkach jest przepompowywany do nowoprojektowanej tankowni gdzie będzie przechowywany w tankach o pojemności ok. 160 m3. Maksymalna dobowa ilość produkcji, po uruchomieniu nowej linii NFC będzie się kształtowała na poziomie 200 Mg/dobę wyrobów gotowych ale produkcja będzie prowadzona tylko w okresie szczególnie obfitym w surowiec (jabłko) ok. 4-6 tygodni w miesiącach wrzesień-październik.
Niezależnie od linii produkującej sok jabłkowy pracują dwie linie do suszenia wytłoków jabłkowych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym do produkcji pektyn. Linie znajdują się na zewnątrz hal produkcyjnych i składają się z zasobnika wytłoków, skąd podawane są one na bęben suszący (obrotowy), w którym następuje odparowanie wody z wytłoków jabłkowych za pomocą powietrza gorącego ogrzewanego gazem ziemnym. Pozbawione wody wytłoki (wilgotność końcowa - ok. 10-12%) z bębna kierowane są na cyklon technologiczny, skąd grawitacyjnie opadają do dolnej części cyklonu i są odbierane do magazynu. Susz jabłkowy sprzedawany jest w postaci sypkiej luzem.
     Nie przewiduje się innych wariantów realizacji przedsięwzięcia oprócz magazynu soków.
    Przy realizacji przedsięwzięcia stosowane będą następujące rozwiązania chroniące środowisko przed zanieczyszczeniem:
.    przedmiotowa hala magazynowa, będzie jedynie wyposażona w urządzenia techniczne do przetrzymywania soku.
.    w przedmiotowej hali magazynowej nie ma żadnych urządzeń produkcyjnych, a jedynie podstawowa infrastruktura techniczna związana z magazynowaniem wyrobu.
W odniesieniu do zakładu można stwierdzić, że:
.    w zakresie ochrony atmosfery: zastosowanie do produkcji ciepła (pary technologicznej) paliwa gazowego, a w przypadku suszarni wytłoków, cyklonów do oddzielania grubych frakcji.
.    w zakresie gospodarki wodnej: zastosowanie częściowego odzysku wody (minimalizacja zużycia wody),
.    w zakresie gospodarki odpadami: minimalizowano ilość wytwarzanych w trakcie produkcji odpadów (wytłoków) poprzez ich suszenie (przetwarzanie na susz jabłkowy) a następnie sprzedawanie jako jeden z produktów,
.    w zakresie ochrony wód: zastosowanie zbiorników wyrównawczych i podczyszczanie ścieków technologicznych (poprawa jakości i wyrównanie parametrów odprowadzanych na oczyszczalnię ścieków), stosowanie urządzeń oczyszczających wody opadowe - separator koalescencyjny,
.    w zakresie ochrony klimatu akustycznego: zastosowanie urządzeń i maszyn najnowocześniejszych na rynku, charakteryzujących się energooszczędnością oraz niskimi poziomami mocy akustycznej, wybudowanie magazynu soków jako swoistego ekranu akustycznego dla hałasu z wnętrza zakładu.
     Planowane przedsięwzięcia nie będzie skutkowało zwiększeniem zużycia wody i ilości powstających ścieków sanitarnych i przemysłowych. Źródłem ścieków technologicznych są procesy mycia owoców i płukania zbiorników technologicznych. Powstające obecnie w zakładzie ścieki w ilości 10000 m3/rok kierowane są poprzez zbiorniki uśredniające do gminnej kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków w miejscowości Łąkta Górna. Wylot ścieków odprowadzanych na oczyszczalnię jest opomiarowany (łącznie ze ściekami sanitarnymi).
    Powstające na terenie zakładu wody opadowe z terenów utwardzonych oraz z dachów są wprowadzane poprzez system kanalizacji opadowej do wód powierzchniowych potoku Saneckiego. Ścieki opadowe z terenów utwardzonych zanieczyszczonych (parkingi, drogi dojazdowe i place manewrowe) są oczyszczane przed wprowadzeniem do wód powierzchniowych w urządzeniach oczyszczających z zawiesiny i substancji ropopochodnych tj. poprzez system studzienek przepływowo-osadczych oraz separator koalescencyjny. Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje zwiększenia ilości powstających wód opadowych roztopowych, ponad wyszczególnioną w prawomocnym pozwoleniu wodnoprawnym maksymalną ilość odprowadzanych wód opadowych Q max = 117 l/s (decyzja Starosty Powiatu Bocheńskiego znak: OŚ.M.6224/46/03 z dnia 10.12.2003r. - decyzja ważna do dnia 31.12.2013 r.).
     Zakład "APPOL" Spółka z o.o w m. Łąkta Górna, posiada pozwolenie na wprowadzanie do powietrza gazów i pyłów w rodzajach, ilościach i na warunkach określonych w decyzji Starosty Powiatu Bocheńskiego znak: OŚ.E/7641/ l /2005 z dnia 16.02.2004r, z określonym terminem ważności ustaleń do dnia 16.02.2015r. W związku z realizacją przedsięwzięcia nie powstaną nowe źródła emisji zanieczyszczeń do powietrza.
    W zakresie gospodarki odpadami, minimalizowano ilość wytwarzanych w trakcie produkcji odpadów (wytłoków) poprzez ich suszenie (przetwarzanie na susz jabłkowy) a następnie sprzedawanie jako jeden z produktów. Sposób gospodarki odpadowej został uzgodniony ze Starostą Bocheńskim.
     Realizacja inwestycji nie spowoduje większych zmian w obecnym stanie oddziaływania zakładu na klimat akustyczny otoczenia W zakresie ochrony klimatu akustycznego: zastosowanie urządzeń i maszyn najnowocześniejszych na rynku, charakteryzujących się energooszczędnością oraz niskimi poziomami mocy akustycznej, wybudowanie magazynu soków jako swoistego ekranu akustycznego dla hałasu z wnętrza zakładu, który ekranować będzie tereny chronione po strome północnej. Przeprowadzone w Karcie informacyjne przedsięwzięcia obliczenia wykazały, że emisja hałasu z projektowanych źródeł w oddziaływaniu łącznym z istniejącymi źródłami nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu w porze dnia i porze nocy.
Inwestycja realizowana będzie na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zachodniego Pogórza Wiśnickiego. Z uwagi na charakter inwestycji, nie będzie ona negatywnie oddziaływać na siedliska roślin i zwierząt na terenie Obszaru, nie wpłynie również negatywnie na wartości przyrodnicze i krajobrazowe, dla których został on wyznaczony, przy uwzględnieniu wszystkich zawartych w Karcie informacyjnej przedsięwzięcia działań mających na celu minimalizację niekorzystnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
    Nie przewiduje się oddziaływania transgranicznego. Uciążliwości związane z działalnością zakładu będą mieścić się w granicach działek zakładu.
    Przedsięwzięcie nie będzie miało negatywnego wpływu na obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, z których najbliższy - ostoja "Tarnawka" PLH120089 w miejscu największego zbliżenia zlokalizowany jest w odległości ok. 6 km od terenu inwestycji.
    Mając na uwadze powyższe oraz warunki i ustalenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Żegocina, teren zakładu oznaczony jest symbolem - C8 P o zapisie w planie: tereny produkcji pozarolniczej - produkcyjne; oraz po przeanalizowaniu zapisów art. 63 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), a więc zbadaniu: rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia, usytuowania przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska w przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczenia się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz po przeanalizowaniu rodzaju i skali możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych powyżej, organ prowadzący na podstawie art. 75 ust.1 pkt 4 powołanej wyżej ustawy - Wójt Gminy Żegocina orzekł o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko pn. "Realizacja inwestycji polegającej na wybudowaniu nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych" - przedsięwzięcie będzie realizowane na działce nr 1375/32 w miejscowości Łąkta Górna, gmina Żegocina
    Wobec powyższego orzekam jak w sentencji niniejszej decyzji. Informacja na temat podjętej decyzji znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (www.zegocina.pl), prowadzonym przez Wójta Gminy Żegocina.

Pouczenie

    Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Termin, o którym mowa powyżej może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji, o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie rodzi praw do terenu inwestycji oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób trzecich, a wnioskodawcy, który nie uzyskał praw do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją.
Organ właściwy do wydania decyzji o których mowa wart. 72 ust. 1 pkt 1-13 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227) dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy. Decyzja została zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (www.zegocina.pl), prowadzonym przez Wójta Gminy Żegocina.
    Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie ul. Bema 17, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia przedmiotowej decyzji.

Załącznik:
Charakterystyka przedsięwzięcia - jako załącznik nr 1

Załącznik nr 1

    Planowana nowa hala magazynowa zajmie powierzchnię ok. 550 m2, projektowana jest na miejscu rozebranego w 2007 roku budynku produkcyjnego - fermentowni. Teren działki, na której zlokalizowana będzie hala magazynowa jest aktualnie porośnięty roślinnością (trawniki).
    Z załączonej do wniosku karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że "Appol" Sp. z o.o. Łakta Górna 35; 32-731 Żegocina, planuje przedsięwzięcie obejmujące wybudowanie nowego magazynu na przechowywanie soków owocowych. Nowy magazyn powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie magazynu koncentratów oddanego do użytku w 2008 roku. i będzie obiektem o podobnym przeznaczeniu jak poprzedni, także pod względem konstrukcyjnym będzie on bliźniaczo-podobny, tylko o nieco większej powierzchni i pojemności magazynowej. Przedsięwzięcie będzie zlokalizowane po stronie północnej zakładu na terenie istniejącego zakładu przetwórstwa owoców tj."APPOL" Sp. z o.o. w m. Łąkta Górna na działce nr 1375/32. Projektowany magazyn planowany jest na miejscu po rozebranym w roku 2007 budynku produkcyjnym - fermentownia.

     Podstawowym przeznaczeniem i wyposażeniem nowego obiektu będzie:
a) magazynowanie wyrobu gotowego NFC w sterylnych tankach 28 szt. po 160 m3 każdy (H-15,6m,d-3,8m),
b) urządzenie do sterylizacji tanków parą wodną - układ filtrów świecowych, które filtrują nasyconą parę bezpośrednio przed wtłoczeniem jej do zbiornika celem sterylizacji,
c) układ automatycznego mycia CIP (ang. Clean In Place) zbiorników i instalacji technologicznej w magazynie,
d) zespół zbiorników na roztwór myjący wraz z układem pomp do obiegowego mycia.

    Realizacja inwestycji nie spowoduje większych zmian w obecnym stanie oddziaływania zakładu na klimat akustyczny otoczenia. Zainstalowane urządzenia będą posiadały wymagane obecnie atesty, a usytuowanie nowego magazynu obok już istniejącego spowoduje powstanie trwałego ekranu akustycznego po stronie północnej zakładu, który ekranować będzie tereny chronione po stronie północnej.
     Uciążliwości związane z działalnością zakładu będą mieścić się w granicach działek zakładu. Nie przewiduje się oddziaływania transgranicznego. Teren gdzie zostanie wykonana hala nie leży w obszarach objętych ochroną ze względu na walory przyrodnicze. Nie występują tutaj również obszary objęte ochroną konserwatorską, szkody górnicze , zabytki kultury, zjawiska archeologiczne oraz inne formy ochrony przyrody ustanowione lub utworzone na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz.880), tekst jednolity z dnia 25 sierpnia 2009 r. (Dz.U. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)

Data publikacji:08.03..2011 r.

wstecz

zegocina.pl