Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Żegocina

ZARZĄDZENIA WÓJTA GMINY W ŻEGOCINIE

ZARZĄDZENIE nr 268/06 WÓJTA GMINY ŻEGOCINA z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości zabudowanej w Łąkcie Górnej nazwanej "Zespołem dworsko-parkowym" przeznaczonej do sprzedaży.

    Na podstawie art. 30 ust.2 pkt.3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym / Dz.U. z 2001 roku , Nr 142, poz. 1591 z późn. zm. / i art. 13 ust.1, art. 35 ust 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o gospodarce nieruchomościami / Dz.U z 2004 r, Nr 261, poz. 2603 z późn. zm./ w wykonaniu Uchwały Nr XXVII/185/05 z dnia 28 września 2005 r, Rady Gminy Żegocina w sprawie sprzedaży nieruchomości w formie przetargowej w Łąkcie Górnej, Wójt Gminy Żegocina zarządza co następuje:
§ 1
Sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości zabudowanej przeznaczonej do sprzedaży:
1. nr ewidencyjny: dz. nr 1376/12
2. Oznaczenie w księdze Wieczystej: Nr 60533, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Bochni,
3. Obręb Łąkta Górna
4. Powierzchnia ogólna - 2,5113ha
5. Opis nieruchomości: Zespół dworsko-parkowy w Łąkcie Górnej wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego decyzją A-56/M z dnia 9 maja 2006 r. Położony jest na pagórku po prawej stronie drogi Bochnia - Limanowa, w odległości: około 500 m od opisanej drogi, około 3 km od Żegociny i 50 km od Krakowa . W skład zespołu dworsko-parkowego wchodzi park o pow. 1,77ha i pow. 0,74 ha zabudowana:
1/ Dworem murowanym, parterowym, częściowo podpiwniczonym, z facjatą od strony południowej z wyjściem na taras z portykiem czterokolumnowym. o powierzchni użytkowej 317,45m2, (11 pokoi, dawna sala balowa, hall i łazienka), wybudowanym w 1883 r. i przebudowanym częściowo w 1921 r. - wymagającym kapitalnego remontu.
2/ Spichlerzem murowanym, piętrowym niepodpiwniczonym, o powierzchni użytkowej 271,79 m2,( wyposażonym w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną ) wymagającym kapitalnego remontu.
3/ Kapliczką drewnianą z dobrze zachowanym wnętrzem /drewnianym ołtarzem/ o powierzchni 23,10 m2
4/ Od strony południowo wschodniej zabudowania otacza park dworski z urozmaiconym pod względem gatunkowym drzewostanem z przewagą drzew liściastych: lipa, jesion, grab, dąb brzoza. Z gatunków obcych występują: kasztanowiec biały, skrzydłorzech kaukaski i miłorząb. Gatunki drzew iglastych występują nielicznie - modrzew europejski, świerk pospolity i pojedynczo - świerk kłujący i sosna wejmutka. Wśród krzewów przeważają dereń biały, śnieguliczka i bez czarny. Od sąsiedniej nieruchomości park oddziela aleja grabowa, która pozostaje we własności gminy. Nieruchomość przeznaczona do sprzedaży zostanie obciążona służebnością przejazdu, przegonu i przechodu do działki Nr 1376/5 zabudowanej kotłownią szkoły /do czasu  przeniesienia jej na teren szkoły/, oraz służebnością drogi do studni usytuowanej na granicy z działką nr 1375/22.
6. Przeznaczenie w Planie Przestrzennego Zagospodarowania Gminy: tereny usług wielobranżowych oraz zieleni urządzonej parkowej. Małopolski Wojewódzki Konserwator zabytków wyraził zgodę na sprzedaż ustalając warunki jakie zostaną nałożone na przyszłego właściciela:
1/ Zgodnie z art. 25 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003r o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami /Dz.U.Nr 162, poz. 1568/ - utrzymanie historycznej funkcji obiektów o charakterze mieszkalno-rezydencjonalnym z możliwością prowadzenia usług
opiekuńczych, szkoleniowo-konferencyjnych, hotelarsko - pensjonatowych, jednak z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z bezpośredniego sąsiedztwa szkoły,
2/ przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych i konserwatorskich, adaptacyjnych w terminie 4 lat od nabycia nieruchomości oraz rewaloryzacji parku w terminie do 10 lat od daty nabycia./ Zgodnie z art. 26ust.1 cyt. powyżej ustawy/ Charakter obiektu nakłada na przyszłego nabywcę, aby prace remontowe nie naruszyły formy architektonicznej oraz gabarytów poszczególnych budynków. Należy zachować układ przestrzenny wnętrz oraz detale architektoniczne wyposażenia dworu - stolarka okienna i drzwiowa, piece kaflowe, resztki stuków. Wymagane jest stosowanie tradycyjnych materiałów jakich użyto przy budowie. Ta zasada dotyczy wszystkich elementów, dopuszcza się wymianę na zasadzie odtworzenia - rekonstrukcji. Należy również opracować projekt rewaloryzacyjny parku krajobrazowego z uwzględnieniem rekompozycji wnętrza a przede wszystkim przeprowadzenia niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych i sanacyjnych.
Przed przystąpieniem do przetargu, ubiegający się o zakup nieruchomości winni zapoznać się z dokumentacją naukowo - historyczną, znajdującą się w Urzędzie Ochrony Zabytków w Tarnowie. Oferenci mają obowiązek opracowania projektu zagospodarowania Zespołu dworsko- parkowego zaakceptowanego przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków - Delegatura w Tarnowie.
7. Forma zbycia: przetarg pisemny nieograniczony z zastrzeżeniem art.37 ust.2 pkt. 1 ustawy.
8. Cena wywoławcza za przedmiot sprzedaży wynosi 785.000,00zł /słownie : siedemset osiemdziesiąt pięć tysięcy zł/ i zawiera koszty przygotowania jej do sprzedaży. Nieruchomość gruntowa zabudowana jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art.43
ust.1 pkt .2 ustawy o VAT. Zgodnie z art.68 ust.3 ustawy o gosp. nieruchomościami, bonifikata od ceny uzyskanej w wyniku przetargu wynosi 50%.
9. Termin wniesienia zapłaty :jednorazowo, w całości przed podpisaniem kontraktu.
10. Ustala się 6-ścio tygodniowy termin /licząc od daty wywieszenia niniejszego wykazu /do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust.1 pkt. 1i pkt.2 ustawy o gospodarce   nieruchomościami.
11. Szczególne informacje o przedmiocie przeznaczonym do sprzedaży można uzyskać w Urzędzie Gminy Żegocina , pok. nr 23 w godzinach urzędowania : 7.30 do 15.30.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy i sołectw, oraz Internecie i prasie lokalnej.

żegocina.pl

Zarządzenia Wójta Gminy Żegocina.