GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ŻEGOCINIE

KARTA DUŻEJ RODZINY 2019

KARTA DUŻEJ RODZINY 2019 - NOWY RODZAJ WNIOSKÓW

    Informacja dla gmin dotycząca rejestracji nowego rodzaju wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (dla rodziców, którzy kiedykolwiek mieli co najmniej troje dzieci).


    Rejestracja w SI KDR wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny uległa analogicznym zmianom, jakim uległ formularz wniosku - dodana zostanie nowa rola osoby w rodzinie: „dziecko niespełniające warunków ustawy w dniu składania wniosku”. Zaznaczenie tej roli dla nawet jednego z członków rodziny wielodzietnej spowoduje zaznaczenie w sekcji „Dane wniosku”, że jest to „wniosek dla rodziców lub małżonków rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek”. Jeśli wniosek zostanie zarejestrowany jako „wniosek dla rodziców lub małżonków rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek”, nie będzie możliwe przyznanie Karty Dużej Rodziny komukolwiek poza rodzicem/małżonkiem – także dzieciom spełniającym warunki ustawy, niezależnie od ich liczby. Jeżeli na wniosku nie ma co najmniej trojga dzieci spełniających warunki ustawy, to wniosek powinien zostać zarejestrowany i rozpatrzony w opisany wyżej sposób.

    Natomiast w sytuacji, gdy wnioskodawca wskazał we wniosku dziecko niespełniające warunków ustawy, ale oprócz tego dziecka troje lub więcej dzieci spełniających warunki ustawy, aby możliwe było przyznanie Kart również dzieciom spełniającym warunki ustawy, konieczne jest zaznaczenie dla dziecka niespełniającego tych warunków innej roli osoby w rodzinie: „Inna osoba – niespełniająca warunków ustawy o KDR”.

    Jeśli żadna z osób wskazanych na wniosku nie będzie oznaczona jako „dziecko niespełniające warunków ustawy w dniu składania wniosku”, pole „wniosek dla rodziców lub małżonków rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek” będzie niezaznaczone, a tym samym SI KDR pozwoli przyznać Karty także dzieciom i naliczy koszty obsługi jak za dotychczasowy wniosek dla nowej rodziny.

    Należy bowiem pamiętać, że koszt obsługi wniosku oznaczonego w SI KDR jako „wniosek dla rodziców lub małżonków rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek” (czyli środki należne gminie
za obsługę takiego wniosku) wynosi 5,36 zł, natomiast koszt obsługi wniosku, w którym co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy wynosi obecnie 13,67 zł.

    W związku z powyższym należy podkreślić, że rejestrowanie wniosku o przyznanie Kart rodzicom/małżonkowi rodzica poprzez podanie danych jedynie rodziców, z pominięciem dzieci jest nieprawidłowe. Rejestrując wniosek należy wprowadzić również dzieci (spełniające i niespełniające w chwili składania wniosku warunków ustawy), m. in. w celu dokonania weryfikacji danych z rejestru PESEL. Należy również pamiętać, że wniosek będzie mógł zostać zakwalifikowany jako „wniosek dla rodziców lub małżonków rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek” tylko w sytuacji, gdy co najmniej dla jednego dziecka określono rolę „dziecko niespełniające warunków ustawy w dniu składania wniosku”.

    Przypominamy, że wniosek może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny – również pełnoletnie dziecko, zaznaczone na wniosku jako dziecko niespełniające obecnie warunków ustawy. Wynika to z treści art. 10 ust. 3 ustawy o Karcie Dużej Rodziny, który nie uległ zmianie od początku obowiązywania tej ustawy.

     W związku z licznymi pytaniami od osób rozpatrujących wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny wyjaśniamy, że ustawa o Karcie Dużej Rodziny w żadnym miejscu nie wskazuje, aby przyznanie Kart rodzicowi (rodzicom) lub małżonkowi rodzica, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, uzależnione było od tego, czy dzieci te były w rodzinie jednocześnie.

    W zakresie możliwości wykazania we wniosku dziecka, które było na utrzymaniu rodzica/małżonka rodzica, ale w chwili składania wniosku już nie żyje, informujemy, że prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także tym rodzicom, których dziecko (dzieci) nie żyje
w chwili składania wniosku. Konieczne jest wykazanie tego dziecka we wniosku (m.in. w celu weryfikacji dziecka w Rejestrze PESEL). Jeśli dziecko nie miało nadanego numeru PESEL (w szczególności dotyczy to dzieci, które urodziły się przed wprowadzeniem tego Rejestru), wnioskodawca powinien załączyć do wniosku dokument potwierdzający tożsamość tego dziecka lub akt urodzenia. Numer tego dokumentu/aktu urodzenia podaje się zamiast numeru PESEL tej osoby(pole: nr dokumentu). W ocenie MRPiPS aby możliwe było uznanie, że dziecko było na utrzymaniu rodzica (rodziców) lub małżonka rodzica, musi urodzić się żywe.

    W zakresie obowiązku podawania adresu członków rodziny, należy wyjaśnić,   że rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (Dz.U. z 2017 r. poz. 1454, z późn. zm.) nakłada na wnioskodawcę obowiązek podania tej informacji. Konstrukcja wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny umożliwia pominięcie podawania adresu zamieszkania członka rodziny, jeśli jest taki sam jak wnioskodawcy. Podobnie jest przy rejestracji wniosku w SI KDR – po podaniu adresu zamieszkania wnioskodawcy, nie jest konieczne podawanie adresów członków rodziny, jeśli jest tożsamy z adresem wnioskodawcy. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli adres dziecka nie jest znany (dziecko jest pełnoletnie, nie spełnia już warunków ustawy, rodzic nie ma z nim już kontaktu), wnioskodawca powinien podać ostatni znany adres zamieszkania tej osoby.
    W przypadku dzieci, które już nie żyją (ale ich wykazanie we wniosku jest niezbędne dla wykazania, że rodzic miał na utrzymaniu co najmniej troje dzieci), zasadnym wydaje się domyślne uznanie jego adresu jako adresu wnioskodawcy (czyli bez podawania adresu tego dziecka we wniosku i przy rejestracji wniosku w SI KDR).

    Warto również zwrócić uwagę na nowy znacznik na ostatniej stronie wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny: „Zaznacz, jeżeli wnosisz dla członków rodziny wskazanych na wniosku o Kartę w formie elektronicznej i chcesz, aby rodzic/rodzice oraz małżonek rodzica mogli wyświetlać Karty wszystkich członków rodziny. Jeżeli chcesz samodzielnie dokonać wyboru osób, których Karty będą mogli wyświetlać rodzice lub małżonek rodzica, nie zaznaczaj tego pola, tylko wypełnij załącznik ZKDR-04 Informacja o osobach, które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach mobilnych.” Jeśli wnioskodawca zaznaczy
to pole, nie musi już wypełniać załączników ZKDR-04. Numer telefonu i adres poczty elektronicznej członka rodziny podaje wówczas na wniosku (str. 3). Rejestrując ten wniosek w SI KDR należy wyznaczyć osoby upoważnione do wyświetlania Kart zgodnie z treścią
ww. pola.

DO POBRANIA

wstecz

[zegocina.pl]